رانندگان قبل از تصادف موتورسواران را می بینند، اما بلافاصله فراموش میکنند که آنان را دیده اند!

رانندگان قبل از تصادف موتورسواران را می بینند، اما بلافاصله فراموش میکنند که آنان را دیده اند!

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده
یک مطالعه جدید نشان می دهد که رانندگان وسایل نقلیه قبل از تصادف با موتورسیکلت سواران آنان را می بینند، اما پس از آن بلافاصله فراموش می کنند که آنان را دیده اند و به همین منظور بدون توجه و آگاهی نسبت به حضور آنان مسیر خود را تغییر داده و با آنان برخورد می کنند.
محققان دانشکده روانشناسی ناتینگهام انگلستان این مطالعه را در قالب یک شبیه ساز رانندگی انجام دادند که شامل 3 تست مختلف بوده و حرکت چشم رانندگان را هنگام انجام آزمایشات به طور کامل رصد و کنترل می کند. در طی 180 تست حافظه انجام شده، 3 نفر از آنان فراموش کردند که یک ماشین نزدیک آنان است، اما 16 نفر از آنان وجود یک موتورسیکلت در نزدیکی خود را به طور کامل فراموش کردند که در زندگی واقعی این اتفاق می تواند منجر به وقوع یک تصادف مهلک در جاده های عمومی با موتورسیکلت سواران شود. تنها در ایالات متحده آمریکا، سالیانه بیش از 90 تصادف اینچنینی به وقوع می پیوندد.


بیشتر محققان این اتفاق را "دیدن اما فراموش کردن" می نامند که دلیل اصلی آن می تواند از دست رفتن حافظه کوتاه مدت افراد و تاثیر آنان در تصمیم گیری های بعدی باشد. هرچند این اتفاق درصد وقوع حادثه کمتری نسبت به مشکل "نگاه کردن، اما ندیدن" دارد که در واقع در این حالت راننده آینه های خود را بررسی می کند و موفق به دیدن موتورسیکلت سواری نمی شود، اما با تغییر جهت با یک موتورسیکلت سوار برخورد می کند و حتی می تواند منجر به مرگ آن شود.
برای مقاله با این عارضه و از یاد بردن حضور موتورسیکلت سواران بعد از دیدن آنان، محققان یک روش موثر را پیشنهاد می دهند و آن هم "دیدن موتورسیکلت، گفتن موتورسیکلت" است که به رانندگان کمک می کند حضور موتورسیکلت سواران در اطراف و یا پشت اتومبیل خود را فراموش نکنند. در این حالت رانندگان وقتی یک موتورسیکلت می بینید، با صدای آرام کلمه موتورسیکلت را به زبان آورده و یا تکرار کنند تا برای مدت زمان بیشتری حضور موتورسیکلت سواران را به خاطر داشته باشند.
نظرات