مطابق رای دیوان عالی کشور، رانندگان متخلف، شخص ثالث محسوب شده و دیه می‌گیرند

مطابق رای دیوان عالی کشور، رانندگان متخلف، شخص ثالث محسوب شده و دیه می‌گیرند

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
به نقل از خبرگزاری ایبنا و مطابق رای دیوان عالی کشور، از این پس رانندگان متخلف نیز در تصادفات، شخص ثالث محسوب شده و به آن‌ها دیه تعلق خواهد گرفت. تصمیم‌گیری در این مورد، با توجه به قانون مصوب سال ۱۳۹۰ قانون برنامه پنجم توسعه و قانون ۱۳۹۵ بیمه، چندین سال به محل اختلاف نظر تصمیم گیرندگان تبدیل شده بود و تصمیم‌گیرندگان نمی‌دانستند آیا باید راننده متخلف را شخص ثالث تلقی کرده و به وی دیه پرداخت نمود، یا خیر.
در متن رای وحدت رویه صادره از سوی دیوان عالی کشور، آمده است: "نظر به اینکه مقررات بند (ب) ماده ۱۱۵ قانون «برنامه پنج ساله توسعه جمهوری اسلامی ایران» مصوب سال ۱۳۸۹ وزارت امور اقتصادی و دارایی را مکلف کرده است در مورد راننده وسیله نقلیه همچون سرنشین، بیمه شخص ثالث را اعمال کند."
براین اساس با توجه اینکه طبق بند (الف) ماده یک «قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه» مصوب سال ۱۳۹۵ خسارت بدنی شامل هر نوع صدمه به بدن ولو منتهی به نقص عضو و فوت نشده می‌شود و با عنایت به اینکه به موجب حکم مقرر در ماده ۶۵ این قانون احکام موضوع مواد مصرح در آن ماده نسبت به بیمه‌نامه‌های صادره پیش از لازم‌الاجرا شدن قانون که خسارت تحت پپوشش آنها پرداخت نشده نیز لازم‌الرعایه است؛ بنابراین حکم این ماده با توجه به اطلاق آن نسبت به بیمه‌نامه‌های موضوع بند (ب) ماده ۱۱۵ قانون مورد اشاره نیز که بعد از تصویب آن قانون تنظیم شده ولی خسارات بدنی راننده پرداخت نشده قابل تسری و تعمیم است.
در بخشی از این حکم به صراحت ذکر شده است: رای شعبه دهم دیوان عالی کشور در حدی که با این نظر انطباق دارد، صحیح و موافق قانون تشخیص داده می‌شود. این رای طبق ماده ۴۷۱ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ در موارد مشابه برای شعب دیوان عالی کشور و دادگاه‌ها و سایر مراجع اعم از قضایی و غیر آن لازم‌الاتباع است.
یدالله علیزاده رییس شعبه ۴۲ دیوان عالی کشور، در خصوص رای صادر شده گفت: مطابق تصمیم هیات عمومی دیوان عالی کشور، راننده متخلف هم در تصادفات به عنوان شخص ثالث در نظر گرفته شده و به او دیه پرداخت خواهد شد. در صورت فوت وی نیز این دیه به خانواده اون تعلق خواهد گرفت. وی به اختلاف قانون برنامه پنجم توسعه و قانون بیمه اشاره کرد. و در ادامه افزود: با توجه به آن‌که تصمیم گرفته شده تا قانون برنامه پنجم توسعه بر تمامی قوانین کشور حاکم شود، اجرای تمامی قوانین مخالف با قانون برنامه پنجم توسعه، بایستی متوقف گردد. به همین دلیل، تمامی رانندگانی که از سال 90 الی 95 محتمل خسارت جانی یا مالی شده‌اند، به عنوان شخص ثالث، قادر خواهند بود تا از شرکت بیمه مذکور، خسارت و دیه دریافت کنند. براین اساس این رای حتی چنانچه از سال ۹۰ به بعد رانندگانی که پرونده‌شان مختومه شده باشد و برای خود و نه راننده خسارت دریافت کرده‌اند ولو اینکه راننده خودش هم بیمه ثالث نشده باشد، قابل تسری است.
نظرات
 
 
 

حجت

1398/9/22
با سلام.یعنی کسانی هم که با دوچرخه تصادف کرده (تصادف دوچرخه با ماشین)و مقصر شناخته شده باشن هم دیه تعلق میگیره؟به کجا باید مراجعه کرد؟

نواب

1398/9/26
سلام بیمه میگه به ما هنوز ابلاغ نشده برای پیگیری کجا بریم؟

ناصر

1398/9/28
باسلام ، ایا به پرونده های که مختومه شده هم دیه تعلق میگیره؟؟ قاضی علیزاده میفرماید که شامل پرونده های هم که از سال۹۰ مختومه شده اند تعلق میگیره ، ولی با قاضی صدقی (قاضی دیوان عالی) که مصاحبه کردن گفت فقط به پرونده های که از سال ۹۰ مختومه نشده‌اند تعلق میگیرد ، تو را به خدا یکی جواب ما را بده و از این بلاتکلیفی نجاتمان بده ، من سال ۹۱ تصادف کردم راننده‌ی مقصر شدم ، پزشکی قانونی ۶۳ درصد جراحت وارده تعیین کرد ،(چندتا از استخوان های بدنم شکست) ولی طبق قانون سال ۹۱ بیمه به من تعلق نگرفت

armanghleshahany

1398/10/1
سلام علیکم آیا کسانی که سال ۹۰پرونده کسانی که مختومه شده می‌توانند دوباره پرونده به جریان بندازند چون شایعه شده کسانی که مختومه شده نمیتونند

محسن

1398/10/22
با سلام، من سال 91 تصادف کردم توی دادگاه که پرونده رو امحاء کردن و دیه رو طبق دیه چه سالی پرداخت میکنن؟
و آیا قانونی هست که مسئول بیمه ازت دست خط و رضایت نامه بگیره که دیه رو طبق همان سال تصادف بگیری ؟
ممنون از راهنمایی شما

محسن

1398/10/24
سلام
تو رو خدا راهنمایی کنید
من سال ۹۱ با ماشین چپ کردم، بخاطر سرعت زیاد ک عدم توانایی کنترل ماشین مقصر شدم ،کمرم شکست با پام ، بعد رفتم تشکیل پرونده دادم بعد از ۱ ماه بهم زنگ زدن گفتن بهت تعلق نمیگیره ، بعد پروندم مختومه شد ، حالا طبق نظر دیوان پرونده ی کسایی که مختومه شده بهشون تعلق میگیره ؟
جون مادرتون راهنمایی کنید ؟
رفتم بیمه گفتن که سندیکای بیمه گران مکاتبات داده به دیوان باید جوابش بیاد تا معلوم بشه ؟
کسی چیزی میدونه راهنمایی کنه