شرط رنو برای خرید پارس‌خودرو

به نقل از دنیای اقتصاد، در شرایطی که چند هفته از لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران می‌گذرد و خودروسازان داخلی چند قرارداد و تفاهم نامه با خارجی‌ها امضا کرده‌اند، هنوز تکلیف آنها با رنو مشخص نیست و این خودروساز فرانسوی به‌طور شفاف از برنامه هایش در ایران سخنی نمی‌گوید. از همین رو در حاشیه سومین همایش صنعت خودرو ایران، گفت‌وگویی با پیمان کارگر مدیر امور آفریقا و خاورمیانه رنو در این مورد انجام دادیم.

رئیس‌جمهوری در همایش صنعت خودرو ایران به‌نوعی خط مشی آینده این صنعت را تبیین و شرایط حضور خودروسازان خارجی در کشور را نیز اعلام کرد. نظرتان در مورد این اظهارات چیست؟

راحت بگویم لذت بردم؛ زیرا آقای رئیس‌جمهور چند مساله مهم را که برای ما نیز در اولویت قرار دارد، مطرح کرد. به‌عنوان مثال، مساله شراکت موضوعی است که رنو از اول روی آن اصرار داشته و در دور جدید حضور خود در ایران نیز می‌خواهد با خودروسازان داخلی همکاری مشترک داشته باشد. همانطور که آقای رئیس‌جمهور گفت، شراکت یعنی جمع زدن قدرت طرفین؛ بنابراین رنو نیز به‌دنبال همین نوع همکاری مشترک است. بحث رقابت نیز که از طرف رئیس‌جمهوری مطرح شد، می‌تواند مثبت باشد؛ زیرا ما قرار نیست (به بهانه رقابت) زیر پای هم را خالی کنیم.


در مجموع فکر می‌کنید اظهارات رئیس‌جمهور، کار رنو را برای حضور در ایران سخت تر کرد یا ساده‌تر؟

قطعا ساده‌تر، زیرا روشی که رنو می‌خواهد در خودروسازی ایران پیاده کند، دقیقا مبتنی بر نظرات آقای روحانی است و ما برنامه هایمان را در همین راستا (همکاری مشترک و...) تعریف کرده‌ایم. به‌عنوان مثال، آقای روحانی تاکید کرد که قطعه‌سازان ایرانی باید به زنجیره جهانی وارد شوند و ما هم همین را می‌خواهیم. رنو از اول حضورش در ایران تاکید داشت که قطعه‌سازان کشور باید به زنجیره جهانی بپیوندند. قطعه‌سازی حداقل 50 درصد از صنعت خودرو است و پرورش قطعه‌سازان جزو اولویت‌های رنو قرار دارد. هدف رنو فقط فروش قطعه نیست؛ بلکه ما می‌خواهیم قطعه‌سازی ایران را توسعه بدهیم و به همین دلیل سازندگان قطعات را به رنوپارس وصل کردیم. اتفاقا چند ماه دیگر می‌خواهیم قطعه‌سازان خوب ایرانی را به فرانسه ببریم و درهای دنیا را به رویشان باز کنیم.


هدف‌تان از این کار چیست؟

می‌خواهیم آنها توانایی خود را به رنو نشان بدهند تا بهترین شان را وارد سیستم قطعه‌سازی رنو-نیسان کنیم. این فقط شامل خودروهایی که در ایران تولید می‌شوند نبوده و سایر محصولات رنو را نیز در بر خواهد گرفت. به‌عبارت بهتر، قطعه‌سازانی که بتوانند کیفیت خود را ثابت کنند، وارد زنجیره تامین قطعات رنو و نیسان (در سطح جهانی) خواهند شد.


از مذاکرات‌تان با ایران خودرو و سایپا چه خبر؟ احتمالا در جریان هستید که شایعات زیادی در این مورد منتشر شده است.

بله شایعه که زیاد است. رنو برای همکاری با ایران‌خودرو و سایپا برنامه دارد و مذاکرات لازم را در این مورد با آنها انجام خواهد داد. ما در حال حاضر با پارس‌خودرو یک قرارداد و همکاری جوینت‌ونچر داریم و طبق آن، محصولاتی مانند تندر و ساندرو را می‌سازیم و دو سه خودرو دیگر نیز جزو برنامه‌مان است. با این حساب رنو قصد ندارد به همکاری اش با پارس‌خودرو خاتمه بدهد و این نحوه کار فعلی، سر جایش باقی خواهد ماند. با این حال، رنو قصد دارد تکنولوژی و محصولات جدید به ایران بیاورد و بنابراین باید با ایران خودرو و سایپا نیز مذاکراتی را برای همکاری مشترک انجام دهد. الان مساله اصلی رنو این است که برای انتقال تکنولوژی و محصولات جدید به ایران، از چه روشی استفاده کند و از همین رو است که با سایپا و از طرف دیگر با ایران خودرو مذاکره می‌کند. یکی از برنامه‌های رنو این است که می‌خواهد مدیریت بخشی از کار را که می‌تواند در آن مفیدتر باشد، بیشتر به دست گرفته و از این راه، تکنولوژی و خودروهای جدید را زودتر به ایران بیاورد.

هدف دیگر رنو این است که ایران را به پایگاه صادراتی خود در خاورمیانه تبدیل کند و از همین‌رو خودروهایی را می‌آورد که مردم این منطقه (خاورمیانه) به آن احتیاج دارند. در واقع رنو قصد دارد خودروهایی را که در ایران تولید می‌کند، به کشورهای منطقه صادر کند.


اما ایران خودرو و سایپا نیز شروطی دارند که ظاهرا اگر عملی نشود، قید همکاری با رنو را خواهند زد.

بالاخره ایران خودرو و سایپا یکسری نظر و شرط و شروط برای همکاری با رنو دارند که طبیعی است و اشکالی ندارد آنها را در قالب مذاکرات بیان کنند.


رنو حاضر به قبول این شروط هست؟

برنامه کلی رنو این است که یکسری خودرو مورد نیاز مشتریان را به ایران بیاورد و انجام این کار چه با ایران خودرو و سایپا و چه بی آنها، یک ضرورت برای ایرانی‌ها به‌شمار می‌رود. رنو برای تولید و عرضه این خودروها، هم با سایپا مذاکره خواهد کرد و هم با ایران خودرو؛ ما شرایط را می‌سنجیم و در نهایت اگر قرار به همکاری با این دو خودروساز شد، برای تولید محصولات موردنظر در ایران خودرو و سایپا تصمیم نهایی را خواهیم گرفت. البته ایران خودرو و سایپا یکسری اولویت‌ها در تولید دارند و ما هم اولویت‌های خودمان را، بنابراین اگر در مجموع به توافق رسیدیم، با هم کار می‌کنیم و اگر نه، رنو خود (به‌طور مستقل) محصولات موردنظرش را در بازار ایران عرضه خواهد کرد.


پس تکلیف شرایط ایران خودرو و سایپا چه می‌شود؟ به‌عنوان مثال هر دو شرکت به شدت خواهان محصول ارزان قیمت رنو به نام «کوئید» بوده و حتی این خودرو جزو شروط آنها برای همکاری با رنو است.

اینکه آنها کوئید را می‌خواهند، مثبت است، اما رنو هنوز تصمیمی قطعی در مورد آوردن این محصول به ایران نگرفته است. از طرفی، رنو کاری به ایران خودرو و سایپا ندارد و برنامه خود را پی خواهد گرفت و در حال حاضر نیز مشخص نیست کوئید نصیب کدام‌یک از این دو شرکت خواهد شد.


فکر می‌کنید کوئید گزینه مناسبی برای بازار ایران است؟

بله؛ این خودرو در حال حاضر با قیمتی حدود چهار هزار یورو در هندوستان عرضه شده که البته در صورت آمدن به ایران باید امکانات و استانداردهای آن افزایش پیدا کند. با این حساب قیمت کوئید در ایران بیش از چهار هزار یورو خواهد بود.


گفته می‌شود این خودرو با قیمتی زیر 30 میلیون تومان به دست مشتریان ایرانی می‌رسد، همین‌طور است؟

به‌نظرم می‌توانیم آن را زیر 30 میلیون تومان در بازار ایران عرضه کنیم.


اگر رنو در نهایت مجبور شود با یکی از خودروسازان ایرانی کار کند، انتخابش ایران خودرو خواهد بود یا سایپا؟

در مورد کوئید؟


نه کلا.

البته هیچ کس نمی‌تواند ما را مجبور کند که با کدام خودروساز کار کنیم، منتها هدف اولیه ما شراکت با هر دو خودروساز بزرگ (ایران خودرو و سایپا) است. وقتی ما می‌خواهیم چندین مدل محصول جدید تولید کنیم، نمی‌توانیم فقط با یکی از خودروسازان ایرانی وارد همکاری مشترک شویم، بنابراین هم به‌دنبال ایران خودرو هستیم هم سایپا.

راحت بگویم، رنو می‌خواهد شریک استراتژیک صنعت خودرو ایران باشد نه شریک ایران خودرو یا شریک سایپا.


با پارس‌خودرو چه می‌کنید؟ سهامش را می‌خرید؟

چرا باید پارس‌خودرو را بخریم؟


خب این جزو سیاست‌های رنو بود.

آن زمان که برای خرید پارس‌خودرو صحبت کردیم، قصدمان این بود که برخی از محصولات جدیدمان را در این شرکت به تولید برسانیم، با این حال متاسفانه پارس‌خودرویی‌ها الان مشغول تولید خودروهای چینی هستند. وقتی آنها 40 درصد ظرفیت کارخانه را به خودروهای چینی اختصاص داده‌اند، دلیلی ندارد رنو سهام پارس‌خودرو را بخرد. البته رنو نمی‌خواهد ارتباط با پارس‌خودرو را قطع کند، اما با شرایط فعلی و وجود خودروهای چینی در این شرکت، قصدی برای خرید سهامش ندارد.


اگر خودروهای چینی حذف شوند چطور؟

خب آن زمان می‌توان روی خرید پارس‌خودرو تمرکز کرد.


بن رو چطور؟

این شرکت هم جزو گزینه‌های خرید رنو قرار دارد. حتی سایپای کاشان و بخش شمالی کارخانه اصلی ایران خودرو نیز جزو گزینه‌های خرید رنو به‌شمار می‌روند و ما در شکل جدید همکاری‌مان با صنعت خودرو ایران، به آنها احتیاج داریم.


پرسش آخرم در مورد نیسان است؛ این شرکت قرار است به ایران برگردد؟

مسلما نیسان به ایران خواهد آمد. اتفاقا این شرکت در حال حاضر مشغول مذاکره با پارس‌خودرو است.


قرار است مانند گذشته در ایران فعالیت کند؟

مدیرعامل رنو-نیسان از من خواسته به نیسان کمک کنم تا فعالیت این شرکت در ایران هر چه زودتر آغاز شود. من به مسوولان نیسان تاکید کرده‌ام که اگر می‌خواهند در ایران فعالیت کنند، باید به فکر ساخت داخل قطعات و آوردن تکنولوژی و محصولات روز خود باشند. حتی این را هم گفته‌ام که نیسان باید بخشی از محصولات تولیدی خود را در ایران به بازارهای خارجی صادر کند. در واقع مسوولان نیسان با این ذهنیت مشغول مذاکره با پارس‌خودرو هستند.


اگر نیسان و پارس‌خودرو به توافق نرسیدند، چه؟

بهترین گزینه همکاری برای نیسان در ایران، پارس‌خودرو است، منتها اگر این شرکت (پارس‌خودرو) بخواهد چند محصول چینی دیگر را هم به خط تولید خود اضافه کند، آن زمان باید فکر دیگری (برای حضور نیسان در ایران و انتخاب شریک) کرد.
نظرات
 
 
 

رضا

1394/12/25
زمانی که مدام میگفتیم لگن چینی نخرید واسه یه همچین روزایی بود!!!!!!! لیقات مردم بیشتر ازماشین چینی نیست!
 • پدرام گرافیک

  1394/12/25
  لیاقت مردم ماشین با کیفیت است همه ماشینهای چینی که بد نیست برند جک یک برند خیلی خوب که از پیشرانه میتسوبیشی استفاده می کند توهین به مردم هم نکن مردم لیقاتشون بهترینهاست ولی وقتی بازار ماشین خوب نداشته باشه مردم مجبورند بخرند، به طور مثال هیچکس دوس نداره 20 میلیون بده پراید ولی غیر از آن ماشین خانواده دیگری وجود ندارد که بخرند مردم نیازمند هستند اگر ماشینهای ژاپنی 20 میلیون بود کی پراید می‌خرید؟
 • mehrdad

  1394/12/25
  عزیزم شرایط مشخص میکنه که مردم به چ سمتی برن و چی بخرن!
  لیاقت مردم رو شما مشخص نمیکنی، شما از طرف خودت صحبت کن!
  مردم ما باید بهترین ها رو داشته باشن ولی در بازه ی زمانی که خودرو چینی بهترین گزینه مردم بود چاره ای جز خریدش نبود، ولی الان شرایط در حال تغییره. انشالله که شرکت های بزرگ در ایران کارخونه تولید کنن و هم اشتغال ایجاد بشه هم این که مردم هم ب حقشون برسن.
  یاعلی
 • Nader

  1394/12/25
  نمی خوام از جک بد بگم یا چیز دیگه ولی متاسفانه این حرف ها همه تقصیر نمایندگی های دروغ گو هست .کی گفته که موتور جک میتسوبیشیه ? موتور جک فقط یک کپی از روی یک مدل موتور میتسوبیشی هست و تماما ساخت خود چین وگرنه اینکه جک رو به میتسوبیشی نسبت می دی مثل این می مونه که الان بگی موتور پراید ساخت کیا هست . هیچ وقت کپی کردن یه نقاشی ارزشمند هم قیمت اصلش نمی شه .
 • رضا در جواب پدرام

  1394/12/25
  رو هوا و با حرف که نمیشه گفت لیاقت مردم ماشین با کیفیت است!! در عمل مردم چیز دیگه ای اثبات کردند!!!!
  همین که میگی جک ماشین خیلی خوبیه نشون میده که لیقات بیش از این ندارید!!!!! اگه این آشغال های چینیو با این قیمیتای آنچنانی نخرید میمیرید؟؟؟؟؟!!!!! مجبورید؟؟!!!
 • danial

  1394/12/26
  ببین من خودم از اونایی هستم که همیشه گفتم ماشین چینی نخرید از ارانخودرو و سایپا نخرید اما هم خودم هم خانوادم پراید داشتیم 206 ال90 پرشیا درسته هیچ وقت سمت چینی نرفتیم چون نمیشه روشون زیاد حساب باز کنی که فردا روز چه بلایی سرش میاد یهو نمایندگیش رو پلمپ میکنن یا نه و این چیزا دیگه...
  به هر حال اینجوری که میگی لیاقت نداریم باور کن داریم بهترین رو سوار بشیم هم از نظر مالی هم از نظر پرستیژ خیلی ها توان خرید بهترین هارو دارن اما باور کن نیست من واقعا این چند وقته به زور پول جمع کردم یه پراید 88گرفتم باور کن پولش نیست که بخوام برم بنز بخرم باور کن دوست دارم بنز بخرم اما دولت اجازش رو نمیده بهم نمیزاره که بخرم...
  نگو اینجوری لیاقتمون همین آشغالاس تو بگو چی بخریم بهتره دوست عزیز...

حجت

1394/12/25
اگه بزارن رنو خودش کار کنه باید همه خودروسازها درشونو تخته کنن از وارداتی گرفته تا داخلی از بنز گرفته تا اون پایینش هیوندای کیا همشون همین کپچر بهترین خودرو سال کره شده فروش هزار تا در یک دقیقه در کره یا فروش زیادش در اروپا حالا کپچر به گرد فلوعنس هم نمیرسه.
 • A+

  1394/12/26
  تو برو بخواب خوب میشی.چراچرت وپرت میگی.رنو رو با بنز مقایسه میکنی؟!!!!باید ب عقلت شک کردبخدا.اول فکرکن بعدحرف بزن

علیرضا

1394/12/26
من که بعید میدونم خودرو 30 میلیونی بدن دست مردم.واینکه کلا قیمت خودرو بیاد پایین