چطور دستکاری کیلومتر خودرو را تشخیص دهیم؟

چطور دستکاری کیلومتر خودرو را تشخیص دهیم؟

اقتصاد آنلاین: کم‌کم بازار خودرویی کشور وارد فصل خرید و فروش سالانه و دوره ای خود می شود و دانستن برخی از موارد فنی خرید خودروهای دست دوم خالی از لطف نیست.
کم کردن کیلومتر یکی از روش های اصلی دلالان برای فروش خودرو به قیمتی گران‌تر است. این موضوع که اکنون به شغلی برای بعضی از تعمیرکاران غیرمعتبر تبدیل شده است، یک ضایعه اجتماعی است و از نظر قانونی جرم به شمار می آید. زیرا باعث افزایش کلاه برداری در خرید و فروش خودروها می شود و متاسفانه قانون گذار برخورد قاطعی با این مشاغل کاذب نمی کند.
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خودرونگاران، هرچند که دستکاری شدن یا نشدن کیلومتر خودرو از ظواهر آن کاملاً قابل تشخیص است.البته این فعالیت غیرمجاز تنها در ایران رایج نیست، بلکه در کشور آلمان و در شهر مونیخ، در حدود ۳۰ درصد خودرو ها و در بلژیک این عدد در حدود ۸٫۶ درصد از خودروهای دست دوم است!
به همین منظور بد نیست تا با برخی از روش هایی که در کارشناسی کیلومتر خودرو به کار می رود آشنا شویم :
بهترین روش برای خودروهایی که تعمیرات خود را در نمایندگی ها انجام می دهند، بررسی دفترچه نمایندگی و آگاهی از کیلومترهای ثبت شده در آن نسبت به تاریخ است.
در بعضی از خودروها کیلومتر اصلی خودرو در کامپیوتر مرکزی آن ثبت می شود. می توانید با استفاده از دستگاه دیاگ، کیلومتر خودرو را بررسی کنید و بدانید در کیلومتر واقعی چه عددی ثبت شده است. به عنوان مثال در پژو پرشیاهای ساخت پیش از سال ۹۱ می توان با استفاده از دیاگ کیلومتر واقعی را تشخیص داد.
ظواهر کلی خودرو از وضعیت کارکرد آن خبر می دهد. می توانید با بررسی اینکه پدال گاز و غربیلک چقدر سائیدگی دارند و یا اینکه رادیاتور خودرو و رودری در چه وضعیتی هستند، آن را بررسی کنید که این موضوع تا حد زیادی به تجربه شما در خرید و فروش خودرو بستگی دارد.
با وجود ارائه راهکارهای فوق پیشنهاد می شود، اگر مایل به خرید خودرو از فروشنده های سطح شهر هستید، ابتدا آزمون کنید که آیا فروشنده دلال خرید و فروش خودرو است یا اینکه واقعاً مصرف کننده بوده است. همچنین استفاده از کارشناسی خودرو کاملاً منطقی و عقلانی به نظر می رسد.
نظرات
 
 
 

Reza

1396/2/25
اصلا غیب گفتین

مهداد

1396/2/25
من میخواستم یه ix35کم کار بخرم چون خودم سر شته ای ندارم ترجیح دادم 1 میلیون نهایتا خرج کنم ولی در عوض ماشین سالم بخرم.به خرج خودم سه تا ماشین و بردم نمایندگی که یکیشون کیلومتر کم کرده بود و یکیشون سه تیکه رنگ داشت که گفته بود بیرنگه و در نهایت سومی یه ماشین بیرنگ 30 هزارتا کار خوب بود که سند دست اول بود و با خیال راحت خریدم. در ضمن نمایندگی فقط با دیاگ چک نمیکنه، ماشین میره رو جک و یه سری قطعات مصرفی رو چک میکنه که مثلا باید رو 70 هزارتا عوض شه پس اگه سی هزارتا کیلومترش هست نشون میده کیلومتر کم شده. در ضمن دوستان مصرف کننده اگه ماشین تمیز گیرتون اومد دنبال بز خری نباشید ، یکم گرونتر بخرید مطمئن باشید پشیمون نمیشید.

zak2012

1396/2/26
به نظرم پست ترین کار هم از لحاظ شرعی و هم از لحاظ انسانی که تو معامله میشه انجام داد و کسی که این کار رو میکنه باید به داشتن شرف در خودش شک کنه .
پيامبر خدا صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :
هركس‏ كالاى معيوبى را بفروشد ، بدون آن كه عيبش را به خريدار گفته باشد ، همواره در خشم خدا باشد و فرشتگان پيوسته نفرينش كنند .
البته این حدیث شامل خودروسازهایی هم میشه که با گذاشتن اجناس چینی و بی کیفیت ایرانی ( بعضا دست دوم ) روی خودروها به اسم فرانسوی میکنن تو پاچه مردم

میثم

1396/2/27
متاسفانه این کار در بین دلالان صرفا رواج نداره،مصرف کننده ها هم اینکار رو براحتی انجام میدن، اصلا مهم نیست از مصرف کننده بخری یا دلال،تک برگ سند باشه یا نباشه،براحتی سرت کلاه میذارن،میخواستم یک کرولا مدل 2011 بخرم که فروشنده مصرف کننده می گفت 40000 کارکرد داره،اما نگاه می کردم میدیدم دست دنده دوره فرمان کاملا صاف شده اند،لاستیک ها فابریک یوکوهاما صاف صاف بود صندلی ها چال افتاده بود، اما طرف اصرار داشت کم کاره:(