بررسی تویوتا 4Runner نسخه TRD Pro، آفرودر ماهر تویوتا

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده
تاکنون خودروهای شاسی بلند "سایز بزرگ" زیادی از سوی شرکت‌های خودروسازی تولید نشده است و بیشتر این خودروسازان ظرفیت‌های تولید خود را بر روی ماشین‌های پرفروش همچون کراس اوورها می‌گذارند، اما از بین همین شاسی بلندهای محدود تولید شده از طرف خودروسازان، تویوتا 4Runner می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌های ممکن باشد که در مدل‌های جدید خود یک بروزرسانی ظاهری دریافت کرده است. اما این تمام ماجرا نیست، زیرا شرکت خودروسازی تویوتا علاوه بر عرضه مدل‌های استاندارد 4Runner به مشتریان خود، نسخه‌های ویژه آن تحت عنوان TRD Pro را هم آماده کرده است که چندی پیش توسط کارشناسان "موتورترند" مورد نقد و بررسی قرار گرفته است، حال امروز سعی داریم در خودروبانک مروری بر تست انجام شده بر روی این خودروی شاسی بلند تویوتا توسط کارشناسان "موتورترند" داشته باشیم.

تویوتا 4Runner نسخه TRD Pro

تویوتا 4Runner نسخه TRD Pro

همانطور که می‌دانید، خودروی تویوتا 4Runner بویژه مدل‌های TRD Pro آن با هدف "آفرود" ساخته شده است که نیروی خود را از طریق یک پیشرانه شش سیلندر 4 لیتری تامین می‌کند که حداکثر 270 اسب بخار قدرت و 377 نیوتن متر گشتاور داشته و برای انتقال نیروی خود به سمت چرخ‌های محرک اتومبیل، از یک جعبه دنده 5 سرعته اتوماتیک استفاده می‌کند که در عمل باعث شده شتاب صفر تا 96 کیلومتر بر ساعت این خودرو به عدد 8 ثانیه رسیده و همچنین قادر به طی کردن مسافت یک چهارم مایلی با حداکثر سرعت به ثبت رسیده 138 کیلومتر بر ساعت در عرض 16.1 ثانیه باشد.
کریس والتون، مدیر تست جاده‌ای این خودرو اعلام کرد: فاصله بین تعویض دنده تاحدودی زیاد است که دلیل اصلی آن می‌تواند استفاده از یک جعبه دنده 5 سرعته دستی بر روی اتومبیل باشد. برای توقف کامل این اتومبیل هم نیاز به یک مسافت نسبتا زیاد خواهد بود که برای متوقف کردن این خودرو از سرعت 96 کیلومتر بر ساعت، نیاز به طی کردن مسافت 38 متری خواهد بود که شاید برای خودروهای شاسی بلند قابل قبول باشد. هرچند ترمزگیری شدید این اتومبیل تاحدودی در ثبات اتومبیل و همچنین بر روی سیستم فرمان خودرو تاثیرگذار می‌گذارد.

تویوتا 4Runner نسخه TRD Pro

تویوتا 4Runner نسخه TRD Pro

ویژگی‌های TRD Pro نسبت به نسخه‌های استاندارد، می تواند اول از همه شامل یک سیستم تعلیق ارتقا یافته باشد که از شوکرهای 2.5 اینچی بر روی آن استفاده شده و باعث شده است تا ارتفاع خودرو در قسمت جلو حدود 1 اینچ و همچنین در قسمت عقب حدود 2 اینچ افزایش پیدا کند تا توانیی های آفرود آن بهتر و پویاتر باشند. بر روی چرخ‌های اتومبیل هم از رینگ‌های 17 اینچی آلیاژی مات استفاده شده که سطح آن توسط لاستیک‌های مخصوص آفرود Nitto Terra Grappler پوشیده شده است. علاوه بر این‌ها، نسخه TRD Pro از خودروی تویوتا "فوررانر" به سیستم چهارچرخ محرک استاندارد، قفل دیفرانسیل، کنترل لغزش و سیستم "Multi-Terrain Select" مجهز شده است که اتومبیل را سازگار با محیط‌های مختلف جاده و قابلیت عبور از آنان می‌کند.
در جاده، شگفتی بزرگ این است که خودروی تویوتا "فوررانر TRD PRO" بسیار راحت است، حتی با استفاده از لاستیک‌های آفرودی بر روی این خودرو، می‌توان به هنگام رانندگی در جاده‌های آسفالت یک سواری نرم و راحت از این خودروی شاسی بلند داشت، با این حال مقدار قابل توجهی از سروصدای لاستیک‌ها و نویز باد به داخل کابین نفوذ پیدا می‌کند که شاید برای سرنشینان آزار دهنده باشد.

تویوتا 4Runner نسخه TRD Pro

تویوتا 4Runner نسخه TRD Pro

مانند بسیاری از خودروهای شاسی بلند مخصوص آفرود، محصول تویوتا هم دوست ندارد که سریع باشد و آهسته حرکت می‌کند که دلیل اصلی آن شاید به خاطر وزن زیاد 2100 کیلوگرمی این اتومبیل باشد که تنها از یک پیشرانه 4 لیتری شش سیلندر 270 اسب بخاری و همچنین از یک جعبه دنده 5 سرعته اتوماتیک برای تحرک آن استفاده شده است که نه قدرت کافی برای سریع بودن وجود دارد و نه جعبه دنده 5 سرعته این خودرو می‌تواند یک عملکرد و واکنش سریع برای اتومبیل داشته باشد که تاثیر آن حتی هنگام نیاز به قدرت بیشتر هم احساس می‌شود.
همانند نسخه‌های استاندارد، نسخه TRD Pro هم یک مصرف سوخت نسبتا بالا خواهد داشت که از سوی موسسه EPA برای استفاده‌های شهری حدود 13.8 لیتر و برای استفاده‌های خارج از شهر نیز حدود 11.7 لیتر اعلام شده است، اما باتوجه به حجم باک 85 لیتری این خودرو می‌توان یک محدوده حرکتی بالا تنها با یکبار سوخت گیری داشت.

تویوتا 4Runner نسخه TRD Pro

تویوتا 4Runner نسخه TRD Pro

از جاده بیرون بروید، می‌توانید یک آفرود نوردی بی‌نظیر با این خودرو داشته باشید. در مسیرهای خارج از جاده ولی صاف می‌توان با سرعت بالا به راحتی رانندگی کرد، اما در مسیرهای سخت‌تر و فنی‌تر مثل جاده‌های مملو از سنگلاخ، به آرامی می‌توان حرکت کرد و از شیب‌های نسبتا تند به راحتی بالا رفت که در این میان سیستم Multi-Terrain Select کاملا فعال بوده و کشش بیشتری در اختیار اتومبیل قرار می‌دهد. بدون در نظر گرفتن نوع زمین، تویوتا فور رانر TRD Pro باعث می‌شود تا شما حس کنید که هیچوقت متوقف نخواهید شد، حالا می‌خواهد نوع زمین گلی باشد، مملو از سنگ ریزه باشد و یا در مسیرهای شنی آفرود نوردی کنید، زیرا تویوتا "فوررانر" مخصوص برای چنین شرایطی ساخته شده است که با انتخاب نسخه TRD Pro، می‌توان راحت‌تر از مسیرهای ناهموار عبور کرد.
با پرش به داخل کابین، شما بلافاصله متوجه کابین نه چندان پیشرفته این اتومبیل خواهید شد که در آن از یک سیستم سرگرمی قدیمی با رابط Entune و همچنین صفحه نمایشگر 6.1 اینچی لمسی استفاده شده است که خازنی نبوده و همچون صفحه نمایشگرهای قدیمی کنسول مرکزی، با فشار بر روی صفحه نمایشگر دستورهای لازم را انجام می‌دهد که هیچگونه قابلیت اتصال به اپل کارپلی و یا آندروید ندارد و همچنین دسترسی به سرویس‌های مختلف آن از جمله "پاندورا"، "رادیو iHeart" و سرویس "Yelp" محدود شده است. اما در مجموع این خودرو با سود جستن از طول کلی 4859 میلی متر، عرض 1925 میلی متر، ارتفاع 1828 میلی متر و همچنین فاصله بین دو محور 2789 میلی متر، می‌تواند یک فضای کابین بسیار خوب و همچنین ردیف سوم صندلی سفارشی برای مصرف کنندگان خود داشته باشد که در این خصوص می‌توان به فضای استاندارد 254 لیتر در صورت داشتن ردیف سوم صندلی، فضای 1311 لیتری در صورت داشتن تنها 2 ردیف صندلی و همچنین در پایان به فضای 2514 لیتری اشاره داشت که در صورت خواباندن تمام صندلی‌های عقب اتومبیل بدست می‌آید که می‌تواند یک گزینه بسیار مناسب برای خانواده‌ها نیز باشد.

تویوتا 4Runner نسخه TRD Pro

تویوتا 4Runner نسخه TRD Pro

برای ساخت قطعات داخل کابین از جمله داشبورد، کنسول مرکزی و پنل‌های درب خودرو، بیشتر از پلاستیک‌های فشرده استفاده شده است که نه احساس راحتی از آنان خواهید داشت و نه احساس بی کیفیت بودن مواد بکار رفته در ساخت آنان که می‌توانست در نسخه‌های جدید TRD Pro بهتر شود. برخلاف بسیاری از اتومبیل‌های جدید با دکمه‌های کوچک و یا حذف آنان، برای تویوتا 4Runner از کلید و دکمه‌های بزرگ استفاده شده است که حتی اگر دستکش به دست داشته باشید، می‌توانید به راحتی از سیستم چند رسانه‌ای اتومبیل استفاده کنید. علاوه بر این‌ها، به لطف استفاده از پنجره‌های بزرگ بر روی این اتومبیل دید راننده عالی توصیف شده است، اما ستون‌های بسیار بزرگ C می‌تواند میدان دید سرنشینان اتومبیل را محدود کند.

تویوتا 4Runner نسخه TRD Pro

تویوتا 4Runner نسخه TRD Pro

اگر چه نسل جدید تویوتا "فور رانر" به این زودی‌ها در دسترس نخواهد بود و به نظر نمی‌رسد که شرکت خودروسازی تویوتا برنامه‌ای برای تولید نسل جدید آن داشته باشد، کارشناسان "موتور ترند" در تست‌های جدید این خودرو ثابت کردند که خودروی تویوتا "فوررانر" بویژه در مدل‌های TRD Pro همچنان یک انتخاب مناسب برای مشتریانش خواهد بود، مخصوصا برای کسانی که به دنبال ماجراجویی خارج از شهر هستند که بسیاری از خودروهای شاسی بلند به غیر از "جیپ گرند چروکی" و یا "جیپ رانگلر"، عملکردی ضعیف‌تر از "تویوتا فوررانر" در جاده‌های آفرودی از خود به نمایش گذاشته‌اند.
برچسب ها:
نظرات
 
 
 

آرمان

1396/6/15
قدرت تویوتا نسبت به کره ای ها تو اینجا مشخصش میشه ......
  • صادق

    1397/9/8
    الان کره ای ها و ژاپنی ها دگه یه سطح شدن.