ماکت پیشرانه بوگاتی شیرون چقدر قیمت دارد؟

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
پیش از پرداختن به موضوع اصلی، لازم است بدانید که قلپ تپنده بوگاتی شیرون را یک پیشرانه 8 لیتری شانزده سیلندر W شکل با چهار توربوشارژر تشکیل داده است که مهندسان فرانسوی بوگاتی، موفق به استخراج 1500 اسب بخار قدرت و همچنین 1600 نیوتن متر از آن گشتاور شده‌اند تا به سرعتی بیش از 450 کیلومتر بر ساعت دست پیدا کنند.
همانطور که احتمالا می‌دانید، خودروی بوگاتی شیرون به قیمت بیش از 2.25 میلیون دلار به مشتریان عرضه می‌شود که طبیعتا انتظار می‌رود پیشرانه محرک آن که مهمترین عضو اتومبیل به شمار می‌رود، بخش قابل توجهی از این قیمت پرداختی را به خود اختصاص داده باشد. بانابراین اگر پولی حدود ۱۰ هزار دلار داشته باشید نخواهید توانست پیشرانه ی شیرون را خریدارای کنید اما با این پول می توان ماکت این موتور را خرید.
شرکت ماکت سازی "آمالگام"، یک ماکت پیشرانه شیرون با مقیاس 1:4 و به طول 44 سانتی متر ساخته است که بیش از 1000 قسمت مختلف داشته و دقیقا شبیه به پیشرانه بوگاتی شیرون آماده شده است. به گفته سازندگان، بیش از 2500 ساعت برای توسعه این پیشرانه زمان صرف شده و همچنین حدود 220 ساعت زمان برای مونتاژ و ساخت این پیشرانه گذاشته شده است که حاصل آن ماکت پیشرانه بوگاتی شیرون در مقیاس 1:4 بوده است و به قیمت دقیق 9365 دلار به مشتریان فروخته می‌شود. در ساخت این پیشرانه از مواد پلی‌اورتان، فولاد ضدزنگ، فیبرکربن و همچنین از ترکیب قلع و سرب استفاده شده است که در پایان برای تایید دقت پروژه، توسط مهندسان بوگاتی مورد بررسی قرار گرفته است.
نظرات