بررسی نقاط قوت و ضعف نیسان ایکس تریل 2018

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده
هنگامی که به دنبال یک خودروی شاسی بلند سایز متوسط با 7 صندلی سرنشین هستید، گزینه‌های انتخابی شما تاحدودی محدود خواهد شد، اما خودروی شاسی بلند نیسان "ایکس تریل" می‌تواند یک گزینه بسیار مناسب برای شما باشد که دارای قیمت مناسب بوده و با امکانات معقول به مشتریان عرضه می‌شود، البته اگر در خارج کشور زندگی کنید و یا آن را خارج از کشور خریداری کنید، زیرا در داخل کشور چندان ارزان قیمت نیست و از یک خودروی مطلوب برای اقشار متوسط جامعه، تبدیل به یک خودروی شاسی بلند گران قیمت برای افراد ثروتمند شده است. در هرصورت، این خودرو در مدل ST-L توسط کارشناسان "کار ادوایس" و در کشور استرالیا مورد بررسی قرار گرفته است که برای خرید هریک از آنان، تنها نیاز به پرداخت 37 هزار و 90 دلار استرالیا در مدل‌های پایه خواهید داشت که با تبدیل آن به دلار آمریکا، این رقم بسیار کمتر خواهد شد.

نیسان ایکس تریل 2018

نیسان ایکس تریل 2018

نیسان ایکس تریل ساخته شده توسط ژاپن در 10 مدل مختلف به صورت 5 سرنشین یا 7 سرنشین، به صورت محور جلو محرک و یا چهارچرخ محرک و همچنین با موتورهای مختلف بنزینی و دیزلی در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت، اما تمامی مدل‌های 7 سرنشین ST-L که در کشور استرالیا عرضه شده و کارشناس "کار ادوایس" موفق به تست و بررسی آن شده‌اند، تنها با یک پیشرانه بنزینی و همچنین سیستم محرک چرخ‌های جلو در دسترس خواهد بود که بسیار ناراحت کننده و بیشتر از همه، ناامید کننده خواهد بود، زیرا مشتریان در کشور استرالیا بیشتر از همه به ماشین‌های چهارچرخ محرک علاقه دارند که پاسخگوی نیاز آنان در جاده‌های معمولی و یا جاده‌های ناهموار خارج از شهر این کشور است، مگر اینکه خودروی شاسی بلند نیسان "ایکس تریل" را برای رانندگی در جاده‌های معمولی نیاز داشته باشید که در این صورت مشکل خاصی برای شما بوجود نخواهد آمد.
از نمای بیرون، خودروی شاسی بلند نیسان ایکس تریل یک ظاهر بسیار خوب دارد و کارشناس آن را یک طراحی بی نظیر توصیف می‌کند، به این خاطر که زبان طراحی نسل جدید نیسان در این خودرو دیده شده و همچنین قسمت‌های کرومی رنگ اتومبیل همچون جلوپنجره جلو، نوار کرومی رنگ بر روی سپر جلو، حاشیه‌های کرومی رنگ پنجره‌های اطراف کابین، دستگیره‌های کرومی رنگ درب اتومبیل، باربند کرومی و...، یک طراحی بسیار خوب و جذاب را به نمایش گذاشته است تا اولین قدم را خوب و محکم در برقراری ارتباط با مخاطبان برداشته باشد. اما برای داخل کابین قضیه فرق دارد.

نیسان ایکس تریل 2018

نیسان ایکس تریل 2018

با ورود به داخل کابین اتومبیل، شما با یک فضای خوب و قابل قبول روبرو خواهید شد که کیفیت مواد بکار رفته در آن حرف اول را می‌زند، اما در مقابل نه خیلی ساده و خشک طراحی شده است و یا همچون خودروی شاسی بلند پژو 3008، یک طراحی مدرن و پیشرفته دارد که مخاطبان جوان را طلب می‌کند، به همین دلیل کمپانی خودروسازی نیسان حد وسط را در نظر گرفته و یک طراحی کابین پیشرفته با اِلمان‌های طراحی ساده را در نظر گرفته است تا قابلیت استفاده برای اکثر اقشار جامعه را داشته باشد، بویژه نسخه‌های 7 سرنشین اتومبیل که یک خودروی مناسب برای خانواده‌ها خواهد بود، هرچند ردیف سوم صندلی‌ها فضای کافی برای سرنشینان بزرگسال نخواهد داشت و تنها کودکان و یا نوجوانان قابلیت استفاده از ردیف سوم صندلی‌ها را خواهند داشت.
در حالت استاندارد صندلی‌ها اگر نسخه 5 سرنشین اتومبیل را انتخاب کنید، فضای بار اتومبیل حدود 445 لیتر خواهد بود که اگر نسخه‌های 7 سرنشین آن را سفارش دهید، این حجم از فضای بار اتومبیل به شدت کاهش پیدا کرده و تنها 135 لیتر حجم فضای بار در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد که برای استفاده‌های کوتاه مدت و یا خریدهای روزانه مناسب خواهد بود، اما برای سفرهای طولانی مدت به همراه وسایل بسیار زیاد مشکلاتی را به همراه خواهد داشت.

نیسان ایکس تریل 2018

نیسان ایکس تریل 2018

برای سیستم سرگرمی اتومبیل، از یک صفحه نمایشگر 7 اینچی استفاده شده است که عملکرد آن چندان امیدوار کننده نخواهد بود. در این خصوص سیستم ناوبری (GPS) اتومبیل یک عملکرد بسیار ضعیف دارد و شما را به یاد سیستم‌های قدیمی "Navman" در اوایل دهه 2000 میلادی خواهد انداخت. این موضوع اغراق نیست و واقعا یک عملکرد ضعیف و آهسته خواهد داشت که انتظار نمی‌رفت در یک خودروی جدید امروزی مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این، کیفیت بلوتوث اتومبیل نیز به همان اندازه ناامید کننده خواهد بود و کیفیت وضوح صدای آن بسیار نامطلوب است.
البته این موارد مربوط به سیستم سرگرمی اتومبیل خواهد شد، این درحالیست که ویژگی‌های مثبت اتومبیل مربوط به مشخصات فنی شده و یک کیفیت سواری بسیار خوب و سیستم تعلیق عالی دارد که ضربات وارد شده از سمت زمین را به خوبی جذب می‌کند، تا جایی که بعد از یک سفر نسبتا طولانی از شهر "بریزبن" به "وارویک" همراه با خانواده، به این نتیجه رسیدیم که این خودروی شاسی بلند با قیمت 39 هزار و 85 دلاری در مدل‌های سطح بالای خود، بهترین انتخاب ممکن برای خانواده‌ها خواهد بود. علاوه بر این، سروصدای بسیار پایین کابین هم ما را تحت تاثیر قرار داد و حتی در سرعت 110 کیلومتر بر ساعت هم صدایی به داخل کابین نفوذ نمی‌کرد.

نیسان ایکس تریل 2018

نیسان ایکس تریل 2018

در ادامه با توجه بیشتر به مشخصات فنی، می‌توان گفت که این خودرو در نسخه ST-L که مورد نقد و بررسی قرار گرفته است، به یک پیشرانه 2.5 لیتری چهار سیلندر بنزینی مجهز شده است که با مکش طبیعی هوا به داخل سیلندرهای 2.5 لیتری خود، قادر به تولید 169 اسب بخار قدرت و همچنین 226 نیوتن متر گشتاور خواهد شد که توسط یک جعبه دنده اتوماتیک CVT دریافت شده و به چرخ‌های جلو ارسال می‌شود. این اتومبیل در حداقل حالت خود دارای وزن خشک 1534 کیلوگرمی است که برای یک خودروی شاسی بلند سایز متوسط منطقی خواهد بود. هرچند در این بخش لازم به ذکر است که پیشرانه‌های چهار سیلندر تنفس طبیعی تقریبا رو به انقراض هستند و رقبای این خودرو نه در بازار استرالیا، بلکه در سایر بازارهای جهان از پیشرانه‌های جدید توربوشارژر استفاده می‌کنند، به غیر از خودروی شاسی بلند مزدا CX-5 که همچون کمپانی خودروسازی نیسان علاقه بسیار زیادی به پیشرانه‌های تنفس طبیعی و استفاده آنان بر روی محصولات خود دارد. اما با این وجود کمپانی خودروسازی نیسان ادعا می‌کند که این پیشرانه برای تولید نیرو محرکه، تنها نیاز به 8 لیتر سوخت برای کارکرد 100 کیلومتر خواهد داشت که در شرایط آزمایشگاهی بدست آمده است و بدون شک در عمل یک رقم بالاتر به دست خواهد آمد.

نیسان ایکس تریل 2018

نیسان ایکس تریل 2018

چیزی که ما در رابطه با نیسان ایکس تریل دوست داریم، سیستم‌های ایمنی فعال آن خواهد بود که در این خصوص شامل سیستم ترمز اضطراری هوشمند یا به طور دقیق‌تر، سیستم ترمز اضطراری خودمختار، سیستم هشدار ترافیک عقب و همچنین سیستم هشدار برخورد از جلو خواهد شد که به عنوان تجهیزات استاندارد اتومبیل به شمار می‌آید، هرچند نباید سیستم‌های ایمنی عملکردی همچون سیستم ترمز ضدقفل، سیستم کنترل پایداری الکترونیکی، سیستم کنترل کشش، سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز بین چرخ‌ها، سیستم کنترل کشش و... را فراموش کرد.

نیسان ایکس تریل 2018

نیسان ایکس تریل 2018

در پایان به رسم عادت، پس از بررسی کامل نمراتی جداگانه به بخش‌های مختلف اتومبیل داده می‌شود که در این خصوص کارایی نیسان ایکس تریل نمره 7.2 دریافت کرده، کیفیت سواری نمره 8.9، دینامیک اتومبیل نمره 8.2، فناوری رانندگی نمره 7، راحتی و تجهیزات داخل کابین نمره 6.2، سیستم سرگرمی و قابلیت‌های اتصال آن نمره 5، راندمان سوخت اتومبیل نمره 7.3، بخش ایمنی 8.6، ارزش بهای پرداختی بابت این خودرو نمره 7.6 و همچنین در پایان ساخت این اتومبیل متناسب با هدف گذاری آن نمره 8.1 دریافت کرده است که با جمع و تقسیم آنان بر تعداد، نمره پایانی 7.4 برای نیسان ایکس تریل بدست خواهد آمد.
برچسب ها:
نظرات