تاثیر حجم موتور بر میزان واردات خودرو

دنیای اقتصاد : براساس آمار هشت ماهه واردات، بیشترین میزان خودروهای خارجی وارد شده به کشور در حجم موتور ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی قرار دارند.
آمارهای استخراج‌شده از سوی انجمن واردکنندگان خودرو نشان می‌دهد که خودروهای وارداتی با حجم موتور ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی بیشترین میزان واردات را به خود اختصاص داده‌اند؛ به‌طوری‌که ۵۶ درصد خودروهای وارداتی در حجم موتور ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی قرار دارند. همچنین ۳۴ درصد خودروها نیز در حجم موتور ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی‌سی به کشور وارد می‌شوند و در نهایت خودروهایی با حجم موتور ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ سی‌سی نیز تنها ۹ درصد خودروهای وارد شده به کشور را تشکیل می‌دهند. از آنجا که واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰‌سی‌سی نیز به کشور ممنوع است، بنابراین در این بخش خودرویی به کشور وارد نمی‌شود.
آمار نشان می‌دهد که واردکنندگان خودرو تمایل بیشتری به واردات خودرو در حجم موتور ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی دارند؛ چراکه میزان تقاضای بازار در این حجم موتور بیشتر است. در حال‌حاضر مجموع حقوق گمرکی و سود بازرگانی برای خودروهای سواری بنزینی با حجم موتور زیر ۲۰۰۰ سی‌سی معادل ۴۰ درصد و با حجم موتور ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی‌سی معادل ۵۵ درصد تعیین شده و واردات بالای ۲۵۰۰ سی‌سی نیز ممنوع است؛ بنابراین به‌خوبی مشخص است که واردکنندگان به‌منظور ارائه محصولی متناسب با نیاز مشتریان و براساس حقوق ورودی اعمال شده، اقدام به عرضه خودرو به بازار می‌کنند. بر این اساس خودروهای ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ سی‌سی نیز به‌دلیل حجم موتور پایینی که دارند، خودروهای شهری به حساب می‌آیند و خیلی موردتوجه مشتریان خودرو وارداتی قرار نمی‌گیرد.اما موضوع مهم دیگر اینکه خودروهای با حجم موتور بالاتر از ۲۰۰۰ سی‌سی نیز به‌دلیل قیمت بالاتر و مصرف سوخت بیشتری که دارند متقاضیان کمتری دارند و همین موضوع موجب می‌شود که واردات در حجم موتور ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی بیشترین میزان را به خود اختصاص دهد.
نظرات
 
 
 

اسپورت

1396/9/26
واقعا دلیلش رو نمی دونم چرا باید واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی ممنوع باشه؟
مگه ما چه فرقی با دیگر کشور ها داریم بحمدالله که کشور فقیری هم نیستیم که بهانه داشته باشیم این همه سرمایه عظیم نفتی و... بعد از داشتن خودروهای بالای 2500 سی‌سی محروم باشیم؟ اگه بهانه مصرف سوخت هم هست، خیلی از خودروهای بالای 2500 سی‌سی با تکنولوژی روز دارند ساخته می‌شوند و بعضی هاشون مصرفشون از یک خودرو 2500 سی‌سی هم کمتره!! مصرف سوخت خودروها که تو ایران بالاست بخاطر بنزین بی کیفیته نه خودرو(البته خودرو هم تاثیر داره اما بنزین بی کیفیت هم مصرف رو میبره بالا هم شتاب رو ضعیف می‌کنه)
اگر واقعا مصرف سوخت اهمیت داره چرا خودروهای هیبریدی در زیر 100 میلیون وارد نمی‌کنید حداقل تعرفه واردات خودروهای هیبریدی را حذف کنید