لزوم پاس کردن استانداردهای ۶۳ گانه برای صدور مجوز شماره گذاری خودروهای قدیمی‌

ایرنا : رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: بازگشت به خط تولید خودروهایی که قادر به پاس‌کردن استانداردهای ۵۵گانه این سازمان تا ابتدای زمستان امسال نشده بودند، مستلزم گذراندن استانداردهای ۶۳ گانه تا اول دی‌ماه ۹۷ است.
با اجرای فاز نخست استانداردهای جدید اجباری خودرو از روز نخست دی‌ماه ۱۳۹۶، تولید و واردات برخی از خودروهای غیراستاندارد را از دستور کار خودروسازان خارج کرد. خودروهای MVM ۳۱۵ سدان، MVM ۵۵۰، تیگو ۵، سایپا ۱۳۱ و سایپا ۱۳۲ دوگانه‌سوز، سایپا ۱۴۱ بنزینی و دوگانه‌سوز، آریو ۱۵۰۰ سی‌سی، پژو پارس با موتور XUM، وانت تک‌کابین و دو کابین مزدا و کارا ۱۷۰۰(بنزینی و دوگانه‌سوز)، آسا B ۵۰F، لیفان ۶۲۰، لیفان X۵۰، لیفان X۶۰، جک J۵، هیوندای i۱۰ و برخی از خودروهای سنگین جاده‌ای از دستور کار خودروسازان خارج شد. در این پیوند، «نیره پیروزبخت» رئیس سازمان ملی استاندارد ایران از رایزنی خودروسازان برای بازگشت مجدد بعضی از این خودروها به خط تولید خبر داد. به گفته این مقام مسوول، تا ابتدای دی‌ماه امسال خودروسازان باید مدارک استاندارد ۵۵ گانه را به این سازمان تحویل می‌دادند و همه خودروهایی که قادر به پاس کردن این استانداردها نبودند، از دور خارج شدند.

وی ادامه داد: از این تاریخ به بعد، هر خودرویی از خودروهای یاد شده اگر بخواهد مجدد به خط تولید بازگردد، باید استانداردهای ۶۳ گانه را پاس کند؛ یعنی علاوه بر استانداردهای پیشین، هشت استاندارد دیگر نیز اضافه شده است. پیروزبخت تصریح کرد: این مهلت تا اول دی‌ماه سال آینده (۹۷) برای این خودروها باقیست، اما از ابتدای زمستان آینده به بعد پشت‌سر گذاشتن ۸۵ استاندارد الزامی است و ۲۲ استاندارد دیگر نیز اضافه خواهد شد. وی خاطرنشان کرد: تا ابتدای زمستان امسال، خودروسازان با توجه به ارزیابی خود از پاس یا عدم پاس استانداردهای ۵۵ گانه، راسا به توقف تولید برخی خودروها اقدام کردند و به‌نظر می‌رسد دیگر شاهد بازگشت آنها به خیابان‌ها و جاده‌ها نخواهیم بود. پیش‌تر «محسن جهرودی» مدیرعامل سایپا در اظهارنظری اعلام کرده بود، اگر استراتژی این گروه بر حفظ و ماندن برخی محصولات باشد، برای آنها هزینه می‌کنیم و در غیر این صورت حذف خواهند شد.
نظرات
 
 
 

سعید

1396/10/16
اصلا نیاز به خوندن متن نیست.معلومه سازمان استاندارد چه مهملاتی میگه