قهرمانان لذت و هیجان؛ بهترین خودروهای دیفرانسیل عقب سال 2018

سیستم انتقال قدرت دیفرانسیل عقب بیشترین لذت رانندگی را در خودروها ارائه می دهد. بعضی از خودروهای دیفرانسیل عقب از این نظر شناخته شده هستند. علت اصلی لذت رانندگی بالا با این خودروها این است که چرخ های جلو فقط هدایت خودرو را به عهده دارند و وظیفه انتقال قدرت به سطح مسیر حرکت به عهده چرخ های عقب است. ولی در خودروهای دیفرانسیل جلو کل ماجرا (انتقال قدرت و هدایت خودرو) در چرخ های جلو اتفاق می افتد و چرخ های عقب فقط آزادانه چرخش دارند که در این سیستم ضعف هایی به وجود می آید که در سیستم دیفرانسیل عقب وجود ندارد.
مزیت دیگر خودروهای دیفرانسیل عقب این است که تعادل و تقسیم وزن بهتری دارند زیرا وزن خودرو با نسبت تقریبا مساوی بین جلو و عقب تقسیم می شود. چه خودروی موردنظر موتور جلو یا موتور وسط باشد، انتقال بخشی از اجزای مکانیکی به عقب خودرو، باعث ایجاد تعادل بهتر می شود.
البته با وجودی که یک خودروی دیفرانسیل عقب لذت رانندگی بیشتری دارد، ممکن است حفظ تعادل آن هنگام رانندگی در مرز توانایی هایش دشوارتر باشد. در حالی که یک خودروی دیفرانسیل جلو هنگام خروج از پیچ در اثر از دست دادن چسبندگی تمایل به کم فرمانی دارد، یک خودروی دیفرانسیل عقب تعادل خود در قسمت عقب را از دست می دهد و باعث ایجاد بیش فرمانی می شود.
ولی با بهره گیری از سیستم های الکترونیکی هوشمند برای حفظ تعادل خودرو و کمک به راننده، رانندگی با خودروهای دیفرانسیل عقب به دشواری گذشته نیست و اگر تمام این سیستم ها را روشن نگه دارید احتمال اینکه حتی در لغزنده ترین مسیرها با بیش فرمانی مواجه شوید بسیار اندک است.
مزیت اصلی خودروهای دیفرانسیل عقب این است که می توانید با آنها به راحتی دریفت یا پاوراسلاید بزنید که البته این حرکت مستلزم تمرین و مهارت فراوان است.
در حال حاضر ارزان ترین خودروی موتور جلو و دیفرانسیل عقب در بازار کاترهام 160 است که قیمت مدل پایه آن اندکی کمتر 17 هزار پوند است. کاترهام 160 یک رودستر دو نفره کلاسیک است و موتور آن به حد کافی قوی است که بتوان از رانندگی با آن به معنای واقعی لذت برد. مزدا MX-5 نیز تجربه رانندگی مشابهی ارائه می دهد با این تفاوت که خودروی بسیار جدیدتری است و می توان در رانندگی روزمره نیز از آن استفاده کرد.
از طرف دیگر بی ام و سری 1 را می توان نام برد که تنها هاچبک دیفرانسیل عقب در بازار بریتانیا است و فورد موستانگ ارزان ترین خودروی دیفرانسیل عقب با موتور V8 در این بازار است.
حتی خودروهای هاچبک موتور عقب و دیفرانسیل عقب نیز وجود دارند که از میان آنها می توان به رنو توئینگو و اسمارت فورتو اشاره کرد.
بسیاری از خودروهای دیفرانسیل عقب برای حفظ لذت رانندگی با گیربکس دنده دستی عرضه می شوند ولی نمونه هایی نیز وجود دارند که مجهز به گیربکس های اتوماتیک عالی هستند و به همین دلیل از لذت رانندگی آنها کاسته نشده است.

بهترین خودروهای دیفرانسیل عقب سال 2018

1 – مزدا MX-5
مزدا MX-5

مزدا MX-52 – پورشه 718 باکستر
پورشه 718 باکستر

پورشه 718 باکستر3 – تویوتا GT86
تویوتا GT86

تویوتا GT864 – مک لارن 570S
مک لارن 570S

مک لارن 570S5 – فراری 812 سوپرفست
فراری 812 سوپرفست

فراری 812 سوپرفست6 – پورشه 911
پورشه 911

پورشه 9117 – بی ام و سری 5
بی ام و سری 5

بی ام و سری 58 – جگوار XE
جگوار XE

جگوار XE9 – بی ام و M4 کوپه کامپتیشن پکیج
بی ام و M4 کوپه کامپتیشن پکیج

بی ام و M4 کوپه کامپتیشن پکیج10 – مرسدس C63 AMG
مرسدس C63 AMG

مرسدس C63 AMG

نظرات
 
 
 

David

1396/11/16
جونم ژاپن
  • سهراب

    1396/11/17
    در لیست 5 تا ماشین آلمانی هست در برابر 2 ماشین ژاپنی که نشون میده همچنان آلمانی‌ها سردمدار صنعت خودروی جهان هستن.