تجربه رانندگی با دنا پلاس توربو – کیفیت فدای کمیت!
این صفحه 36,624 بار مشاهده شده است - آپلود شده در 1397/4/4

تجربه رانندگی با دنا پلاس توربو – کیفیت فدای کمیت!

بامداد صفائیان
عکاس
امین امیری‌فر
نویسنده
مقدمه

پیشرانه های توربو مدت ها بخاطر مشکلاتی از قبیل دردسرهای نگهداری، خرابی های مداوم، لگ اولیه بیش از حد و مواردی از این دست، عمومیت پیدا نمیکردند و فقط بر روی درصد کمی از محصولات استفاده میشدند. اما گذشت زمان و رفع نقایص این تکنولوژی از یک طرف و بحران سوخت و آلودگی هوا از طرف دیگر باعث شد که کمپانی ها رفته رفته به سمت استفاده از پرخوران ها حرکت کنند و اکنون از برندهای درجه چندم چینی گرفته تا برترین خودروسازان آلمان، از این طریق بازدهی موتورهای احتراقی خود را بالا میبرند. خوب کشور ما هم پس از یک وقفه طولانی و حرف و حدیث های فراوان بالاخره تصمیم گرفت از این تکنولوژی بهره ببرد و با ارائه سمند سورن توربو، سرکی هرچند خفیف به دنیای ماشین های روز بکشد. حالا پس از مدتی این موتور با مقداری اصلاحات بر روی نسخه فیس لیفت شده سمند یعنی دنا نیز قرار گرفته و خودروبانک مثل همیشه اینجا حاضر است تا ببیند دست پخت جدید ایران خودرو چطور از آب درآمده.

طراحی ظاهری

قضاوت در مورد طراحی دنا کمی سخت است. از طرفی میتوانیم دنا را یک ماشین خشن و تا حدودی خوش قیافه بدانیم که به نسبت پدرش سمند، زیباتر شده و با صورت پر جذبه تر نسبت به برخی از رقبا حس بهتری به مالکش هدیه میکند؛ و از طرف دیگر میشود بخاطر استفاده از خطوط قدیمی "نسبت به ماشین های روز" و ناهماهنگی میان بعضی قطعات از ظاهرش ایراد گرفت. اما با تمامی این صحبت ها در بازاری که در آن جد بزرگ دنا یعنی 405 با تیپ متعلق به دهه هشتاد میلادی(!) تولید میگردد، همین میزان پیشرفت هم غنیمت محسوب میشود. تازه در مدل پلاس قطعاتی مثل درب ها، خطوط کناری و گرافیک داخلی چراغها به روز رسانی شده اند و چند قطعه مثل سانروف و بالچه کوسه ای هم به اتومبیل اضافه شده تا چین و چروک های دوران میانسالای دنا، پشت این زیور آلات روز پنهان شوند.


اگر یادتان باشد در مقاله بررسی دنا پلاس این طراحی را به طور کامل نقد کردیم و تمامی خوبی ها و بدی هایش را گفتیم؛ پس اینجا دیگر خیلی سرتان را درد نمی آورم. فقط این را بگویم که پلاس توربو همان لباس های پلاس تنفس طبیعی را به تن کرده اما با پوشیدن کفش های زیباتر و بزرگتر 16 اینچی، مقداری خوش تیپ تر از برادرش شده است. در واقع بدلیل ارتفاع زیاد گلگیرها و بلندی درب های دنا، رینگ های 15 اینچی قبلی زیر بدنه کوچک نظر میرسیدند و خوشبختانه این ناهماهنگی در نمونه توربو برطرف شده است.

طراحی داخلی

در داخل هم همه چیز شبیه به قبل است و در نگاه اول تفاوتی میان میهمان امروزمان با پلاس اتمسفریک و حتی دنای ساده دیده نمیشود. اما با دقت بیشتر میتوان به تغییرات کوچکی مثل طراحی جدید دسته دنده یا دوخت قرمز رنگی که فرمان، گردگیر دنده و زیرپایی ها را تزئین نموده پی برد. البته باید اعتراف کنم که همین طراحی قدیمی همچنان در قیاس با بسیاری از ماشین های اقتصادی این رده جذاب محسوب میشود. از نکات مثبت کابین میتوان به خطوط منطقی و هماهنگ داشبورد، چیدمان مناسب نشانگرهای پشت آمپر و استفاده از قطعاتی با طرح چوب که حس لوکسی به سرنشینان هدیه مینمایند اشاره کرد.

ولی این کابین با تمامی خوبی هایش مشکلاتی هم دارد. اولین مشکل بحث کیفیت است. البته استفاده از پلاستیک خشک برای این رده کاملاً طبیعی است و به این قضیه ایرادی نمیگیریم؛ اما در روز تست مواردی دیده شد که مقداری ما را نا امید کرد. مثلاً در هنگام حرکت، صدای جیر جیر کمی از داشبورد به گوش میرسید که هر چند خیلی خفیف بود اما با توجه به کارکرد بسیار پایین ماشین مورد تست، ما را در مورد سمفونی احتمالی که در آینده از قطعات کابین نواخته خواهد شد نگران کرد. مشکل دیگر اینکه تمامی درب های دنا "از درب راننده گرفته تا زیرسیگاری عقب!" به سختی باز و بسته میشوند که این قضیه نشان از بی دقتی در مونتاژ دارد. بدتر از همه اینها امروز یک دنا ساده با کارکرد نه چندان بالا در صحنه حضور داشت که قطعه پلاستیکی روی ستون میانی اش بدون هیچ ضربه ای شکسته شده و از جا در آمده بود! خوب پس کیفیت داخلی دنا هر چند از فاجعه ای مثل رانا بهتر است اما در مجموع تعریف چندانی هم ندارد.

مشکل دوم مسئله بی دقتی در طراحی و عدم توجه به یک سری ریزه کاری هاست. مثلاً در هنگام استارت زدن متوجه میشوید که جای کافی برای دست شما در نظر گرفته نشده و در نتیجه مجبورید مثل خانم هایی که تازه لاک زده اند(!) سویچ را بصورت دو انگشتی در جایش بچرخانید! یا در هنگام بسته بودن درب های جلو، دسترسی به تنظیمات برقی صندلی ها دشوار میشود. یک مشکل دیگر اینکه بنا به دلایلی مثل حجیم تر شدن داشبورد و افزایش ضخامت قسمت داخلی سقف "بخاطر اضافه شدن سانروف"، فضای اتاق مقداری کوچک شده. البته هنوز هم فضای داخلی دنا برای استفاده های معمول خانوادگی کافی به نظر میرسد اما با توجه به اینکه پلتفرم های مشترک این محصول از جمله 405 و سمند کابین جادار تری دارند، مشخص میشود که فضا سازی دنا با نقص هایی مواجه بوده.
ولی با تمامی این انتقادات در مجموع از محیط داخلی راضی بودیم و زیبایی داشبورد، راحتی صندلی ها و وجود آپشن های زیاد باعث شد که بتوانیم مشکلاتش را تا حدودی به دست فراموشی بسپاریم.
راستی این هم از قلم نیندازم که صندوق 500 لیتری دنا، مثل تمامی خانواده سمند، جای کافی برای استفاده خانوادگی را در اختیار قرار میدهد و مشکلی از این بابت احساس نخواهید کرد.

امکانات

از نظر سطح آپشن تفاوتی میان پلاس توربو با پلاس معمولی وجود ندارد. اما در هر صورت وجود امکاناتی نظیر ایربگ های جلو و جانبی، سیستم ترمز چهارچرخ دیسکی مجهز به ABS و EBD، کروزکنترل، پخش تصویری مجهز به رهیاب، صندلی های تمام برقی سرنشینان جلو، تهویه مطبوع اتوماتیک، دوربین و سنسور دنده عقب، بلوتوث، آینه های تاشو برقی، سانروف برقی، چراغ ولکام و دی لایت و... گزینه های خوبی برای این رنج به حساب می آیند.

البته جا داشت که مدل توربو به کیلس و استارتر و مواردی از این دست هم مجهز شود اما ایران خودرو تصمیم گرفته این آپشن های اضافه را در نمونه توربو اتوماتیک ارائه دهد.

ایمنی

همانطور که در مقاله های قبلی هم اشاره کردیم اطلاعات دقیقی از میزان ایمنی دنا پلاس در دسترس نیست. اما به طور کلی قدیمی بودن پلتفرم و نتیجه ضعیف تست تصادف سمند "که با دنا از یک پلتفرم مشترک استفاده میکند" نکات دلگرم کننده ای به نظر نمیرسند. البته در طرف مقابل ایران خودرو ادعا نموده که بدنه دنا پلاس مستحکم تر از قبل شده که اگر این ادعا درست باشد میتوانیم این مورد را در کنار اضافه شدن ایربگ های جانبی به فال نیک بگیریم و با کمک ستاره ایمنی تکمیلی دعای خیر مادر! دل به جاده ها بزنیم.

پیشرانه و توانایی های حرکتی

خوب بالاخره به قسمت اصلی ماجرا رسیدیم! در حقیقت ما در مقاله قبلی خودروبانک با دنا پلاس آشنا شده بودیم و الان برای شناخت پیشرانه و توانایی های حرکتی مدل توربو اینجا هستیم. در زیر کاپوت دنا توربو همان موتور آشنای EF7 TC با حجم 1.65 لیتر و 16 سوپاپ قرار گرفته. نکته مثبت این است که برخی از قسمت های این موتور از جمله اینترکولر نسبت به نمونه قبلی که در سورن توربو استفاده شده بود مورد بازنگری قرار گرفته اند و ایران خودرو وعده داده که با این اصلاحات پیشرانه دنا به گرما مقاومت بیشتری خواهد داشت و دیرتر دچار افت توان خواهد گردید.

البته این پیشرانه نسبت به موتورهای توربو روز جهان بازدهی پایینی دارد اما به نسبت ماشین های این رنج از بازار و همچنین برادر تنفس طبیعی خود یک سر و گردن بالاتر ظاهر میشود و با 150 اسب بخار قدرت و 215 نیوتن متر گشتاور برای خیلی ها خط و نشان میکشد. قبل از ادامه بحث بیائید نگاهی به مشخصات میهمان امروزمان و مقایسه اش با مدل تنفس طبیعی داشته باشیم.
مدل دنا پلاسدنا پلاس توربو
پیشرانه4 سیلندر 16 سوپاپ EF74 سیلندر 16 سوپاپ EF7 TC
حجم موتور1.65 لیتر 1.65 لیتر
حداکثر قدرت115 اسب بخار در دور 6000150 اسب بخار در دور 5500
حداکثر گشتاور157 نیوتن متر در دور 4500215 نیوتن متر از دور 2200 تا 4800
گیربکس5 دنده دستی5 دنده دستی
شتاب 0 تا 10013.5 ثانیه10 ثانیه
حداکثر سرعت189 کیلومتر در ساعت 205 کیلومتر در ساعت
مصرف سوخت (ترکیبی)7.947.94
وزن (کیلوگرم)12581262

خوب پس حالا دنا از یک ماشین معمولی تبدیل به یک خودرو فرز و چابک شده و شما میتوانید با این خودرو حتی سر به سر ماشین های گرانتر از خودتان هم بگذارید.
البته در مورد مصرف سوخت من نمیدانم مهندسین ایران خودرو محاسباتشان را چطور انجام داده اند که مصرف ترکیبی مدل توربو با تنفس طبیعی دقیقاً یکسان شده است! مگر میشود این همه قدرت و گشتاور بالاتر، آن هم در دور موتور پایین تر به مصرف سوخت بهینه تر منجر نشده باشد! البته میزان مصرف اعلامی برون شهری مدل توربو حدود 0.5 لیتر پائین تر از نمونه ساده اعلام شده اما با توجه به وزن مشابه، قطعاً مصرف ترکیبی هم باید یک اختلاف ولو جزئی با مدل تنفس طبیعی داشته باشد.

تجربه رانندگی

و اما رانندگی؛ در ابتدا که همه چیز شبیه به دنای تنفس طبیعی است. همان داشبورد، همان دید به اطراف نسبتاً خوب و همان حس تسلط کافی. حتی در شروع حرکت هم تفاوتی بین دنا پلاس توربو با دنای عادی احساس نمیشود. اما کافی است دور موتور از حدود 2200 دور در دقیقه بگذرد و شما هم پدال گاز را تخته کرده باشید تا متوجه شوید که این تو بمیری از آن تو بمیری ها نیست. در این شرایط قدرت و گشتاور مناسب حاصل از تلاش توربو به خوبی زیر پایتان حس میشود و میتوانید از بالا رفتن سریع عقربه سرعت لذت ببرید. البته با رسیدن دور به عدد 4800 توربو از مدار خارج و افت شدیدی در روند شتابگیری ایجاد میشود و بهتر است که نهایتاً در همین دور، دنده را سبک نمائید. هرچند رد لاین ماشین هم خیلی محدود است و اصلاً به شما اجازه رسیدن به دورهای بالای 5500 را نخواهد داد. خلاصه اینکه عملکرد توربو در بازه نسبتاً محدودی در اختیار شما قرار دارد و در نتیجه دستیابی به بهترین شتاب با این ماشین به مقداری تمرین نیاز خواهد داشت تا اصطلاحاً لمش دستتان بیاید. اما وقتی این لم به دستتان آمد میتوانید در حدود 11 ثانیه از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر در ساعت دست یابید که به نسبت رقبای قیمتی و یا دنا تنفس طبیعی عملکرد بهتری محسوب میشود.


البته در هنگام لانچ، چسبندگی ضعیف لاستیک های فابریکی کمی مشکل ساز است با هرزگردی بیش از حد، مقداری از توان موتور را هدر میدهد. اما به هر حال باز هم شتاب کلی مناسب ارزیابی شد. راستی تا یادم نرفته این را هم بگویم که صدای موتور، بخصوص در دورهای بالا نسبتاً زیاد است و به داخل کابین نفوذ میکند.
عملکرد گیربکس تا حدودی قابل قبول است. ضرائب هم در دنده های یک و دو اصلاح و با موتور هماهنگ شده اند. ولی مورد منفی در نحوه جا رفتن دنده هاست که اینقدر از هم دور هستند که سرعت تعویض را کاهش میدهند. اما در مجموع میتوانیم به گیربکس دنا هم نمره قبولی را بدهیم.

راستی اگر با دستی بودن گیربکس دنا مشکل دارید میتوانید کمی صبر کنید تا نمونه های اتوماتیک این محصول هم ارائه شوند. "البته امیدوارم تا آن موقع قیمت ها مجدداً سر به فلک نکشند و در آن زمان بنده را فحش ندهید که چرا شما را به صبر دعوت کرده بودم!" قطعاً خودروبانک در اولین فرصت به سراغ آن مدل هم خواهد رفت و در کنار شما دنا اتوماتیک را نیز بررسی خواهیم نمود.
به طور کلی میشود از دو زاویه به توانایی های حرکتی دنا توربو نگریست. از یک نظر ممکن است بگوئید یک ماشین 1.65 لیتری توربو تولید روز، باید قدرت بیشتری داشته باشد چون ماشین هایی مثل رنو تلیسمان، پژو 2008 و.. با موتورهای کم حجم تر راندمان بالاتری ارائه داده اند. اما اینجا بحث قیمت مطرح است و طبیعتاً از ماشینی با قیمت بسیار کمتر از مثالهای فوق نباید توقع تکنولوژی مشابه داشته باشیم. پس اگر از این زاویه به قضیه بنگریم و وجه پرداختی در مقابل کالای دریافتی را در نظر بگیریم، داستان شکل متفاوتی به خود میگیرد و حالا میشود از ماشین ارزان اما سریع خودمان حسابی لذت ببریم و از اینکه میتوانیم برای ماشین های گرانتر و پر ادعاتر بازار هم شاخ و شانه بکشیم خوشحال باشیم. تازه پیشرانه های توربو در ارتفاع تهران افت توان کمتری نسبت به انواع تنفس طبیعی دارند و چه بسا بتوان با این ماشین که شتاب رسمی 10 ثانیه ای دارد ماشین های 9 ثانیه ای اتمسفریک را هم به چالش کشید.

کمی هم در مورد سواری صحبت کنیم. به طور کلی تمامی مدل های دنا کیفیت سواری قابل قبولی دارند و حتی در مدل توربو با وجود کوتاه تر شدن فاق لاستیک ها میزان خشکی آزار دهنده نیست. اما اشکالی که وجود دارد این است که علیرغم افزایش شدید قدرت موتور در نمونه توربو فکر چندانی به حال ارتقاء سیستم ترمز و پایداری نشده و این قضیه لذت استفاده از حداکثر توان این موتور قدرتمند را کمرنگ کرده است. البته افزایش نسبت قطر رینگ به فاق لاستیک و پهن تر شدن چرخ ها در بهبود هندلینگ بی تاثیر نبوده اند اما جا داشت که از سیستم کنترل پایداری الکترونیکی و ترمزهای قویتر از این، برای نمونه توربو استفاده میشد تا با خیالی آسوده تر پدال گاز را بفشاریم.

نتیجه گیری

دنا پلاس توربو، در رنج قیمتی خودش ماشین پرشتاب و آپشنالی محسوب میشود و قادر است رقبای هم سطح را حسابی به دردسر بیندازد. همچنین از حیث بازار دست دوم و گستردگی خدمات هم شرایطش، حداقل در مقایسه چینی های خوش خط و خال بازار، بهتر است. پس اگر یک ماشین سریع و پر آپشن میخواهید که با آن سر به سر ماشین های گرانقیمت تر بگذارید میتوانید روی دنا پلاس توربو حساب باز کنید و در کنار تمامی این مزایا از مواردی مثل فضای صندوق کافی و سواری قابل قبول هم بهره مند شوید. اما در نظر داشته باشید که با خرید این محصول نکات منفی متنوعی مثل کیفیت نه چندان مطلوب در متریال و مونتاژ، استهلاک بالا، ترمز و پایداری متوسط "البته در قیاس با توانایی های حرکتی" و نا مشخص بودن وضعیت ایمنی نیز همراه شما خواهند بود.

در پایان جا دارد از آقای "شهاب باقری"، که در یک روز بسیار گرم بهاری خودرو و وقتشان را در اختیار تیم خودروبانک قرار دادند تشکر و قدردانی نمائیم.
عکس ها
نظرات
 
 
 

mohsen

1397/4/6
اینکه یه ذره هم فضای داخلی نداره

آرش

1397/4/6
با سپاس از گزارش خوب و خواندنی تان نکته ی منفی که در همه ی ماشینهای ایران خودرو دیده می شود . صندلی های اسفنجی بد آنهاست که پس از اندک زمانی دچار فرو رفتگی در قسمت نشیمنگاه و کم درد می شود

افشین

1397/4/7
نمیدونم کسایی که میگن این ماشین به درد نمیخوره اینجا چیکار میکنن!!!!!! مگه کسی زورتون کرده بیاید این مطلب رو بخونین؟ احساس میکنم تو همه پیام ها یه سوزش پژو سوار میاد
چون کسی که پولش بیشتر از این ماشین باشه اینجا کاری نداره.همه نظرها واسه دوستان پژو سوار هستش
 • امیر

  1397/4/7
  دمت گرم که حرف حق رو زده
  گربه دستش به گوشت نمیرسه میگه پیف پیف بو میده :))
  15+

شاهین مهر

1397/4/7
سلام بر همه حالا کاری ندارم آپشن دنا خوبه طراحی زیبایی قشنگ ک فریب دهنده ای دارد اما درباره فنی همین در تندر پلاس خودمون بدون توربو با اسب بخار پایین تری گیربکس دستی حول حوش ۱۱ ثانیه میزنه صفر تا صد!!! حالا بهش هی بگید ال مممددد

افشین

1397/4/8
طراحی بیرونیش واقعا بهتر شده ! ماشین خیلی جذابتر شده ! ولی انگار تمام تمرکزشون واسه طراحی خارجی ماشین بوده !!! هنوزم نمیشه با طراحی و متریال بی کیفیت داخلش کنار اومد ! سقفشم که یکی از دوستان میگفت خیلی کوتاه شده و یه نفر با قد بلند نمیتونه راحت تو ماشین بشینه و مشکل پیدا میکنه !
در کل باز هم با این قیمت و این شرایط واقعا ارزش خرید نداره ! شاید اگر با کیلس و گیربکس اتومات و البته با همین قیمت عرضه میشد، فروش بهتری داشت. خدا میدونه با این وضع دلار و صد البته تمایل خودشون به سودجویی مدل توربو اتوماتشو میخوان چند بفروشن!؟
پارسال یه ۲۰۶ داشتم برده بودم تعمیرگاه، کنار ماشین من یه سورن توربو بود که داشتن موتورشو باز میکردن. وقتی سیلندر رو باز کردن همشون از تعجب شاخ درآوردن ! واشر سرسیلندر ماشین سالم بود ولی خود فلز سیلندر زبر شده بود روش ناهمواری ایجاد شده بود ! مکانیکه میگفت به خاطر همون توربو این اتفاق افتاده و باید کل سیلندر ماشین تعویض بشه ! ماشینم یارو یک سال قبل خریده بوده !
حالا اگه این مار خوش خط و خال هم اینجوری از آب در بیاد چی!؟

امیر

1397/4/8
سلام.دوستان چرا الکی میزنین توی سرماشین صاحب این ماشین دوست بنده هستن و از زمانی که ماشینشون رو تحویل گرفتن تا الان ایراد خاصی ازش ندیدن لطفا بیاین چشمامونو باز کنیم و ببینیم که کجاییم بنظر بنده این ماشین توی رنج قیمتی خودش یعنی زیر70میلیون گزینه خوبیه در ضمن شما هرچی میگین آخرش میرسین به ارگونومی بد اتاق نمیدونم شما توی صندلی عقب ۲۰۶اس دی یا۴۰۵یا پژو پارس نشستین یا نه ولی این ماشین به نظر بنده نسبت به اونا فضاش اندازس ولی نه درحدی که خیلی باشه درکل تویه بازه هستن ولی اینو بگم سمند واقعا از همشون جادار تره درکل ماشین خوبیه اما نه عالی خیلی جای کار داره این ماشین ولی با‌زم قابل قبوله برای یه خانواده ایرانی درسته کیفیتش چنگی به دل نمیزنه ولی خب واقعا یه نگاه یه رغیباش بندازین برلیانسh330هم تقریبا از لحاظ کیفی تویه سطحه با این ماشین یا مثلا اریزو دنده ای درکل بیاین واقع بین باشیم این ماشین به نسبت رغباش واقعا چیزی کم نداره و نقطه قوتش هم میتونه موتور پر قدرتش باشه که اصلا قابل مقایسه با هیچ ماشینی زیر۱۰۰میلیون نیست
 • افشین

  1397/4/8
  داداش ماشین دوست شما مبارکش باشه انشالا سالها چرخش براش بچرخه، اینجا کسی نیومده به کسی توهین کنه !
  این مواردی هم که من نوشتم همش تجربه شخصی بوده. توی دنا نشستم، توی دنا پلاس هم نشستم، خودم هم سمند داشتم، 206 داشتم، و ایرانی های زیادی سوار شدم (آره بابا من از همون بدبختایی هم که همش ماشین ایرانی داشته و سوار میشده!)، دنا پلاس که میگم سقفش کوتاست ماله یکی از رفیقامه، یه بار رفته بودیم بیرون یکی از بچه ها قدش 195 هستش، مجبور شدیم سان روف رو باز کنیم تا بنده خدا راحت بشینه :-) ! اما در عوض برلیانس h330 که شما میفرمایید با دنا توی یک سطحه انقدر قشنگ طراحی شده و احساس آرامش به آدم میده ! یه جورایی انگار فضا بزرگتر از حجم ماشین به نظر میاد (مدل هاچ بک. تجربه شخصی) در ضمن این خودرو توی همون رنج قیمتی با دنا پلاس گیربکس اتوماتیک داره و توربو هم نیست ! که ایران خودرو تازه میخواد گیربکس اتوماتشو بعدا که خوب قیمت ها بالا رفت نصب کنه روی این ماشین ! درسته که برلیانس هم ساخته پارس خودروست ولی به نظر من با چنین پولی بهتر از پلاس توربو است و دردسر ها و مراقبت های توربو رو هم نداره !
  من که شخصا دیگه از این به بعد ماشینی رو میخرم که پشتش فکر مهندسی باشه ! مثل برلیانس، بسترن و چینی های دیگه و اگه خدا خواست ژاپنی و کره ای. دیگه واقعا بهم ثابت شد خودروساز ها هر چقدر هم به نیروی های زیر دستشون فشار بیارن نهایت نتیجه چیز جالبی از آب در نمیاد و زورگویی و سود جویی نتیجه نمیده ! و تا زمانی که خودروساز ها مثل کشور هایی که ازشون ماشین وارد می کنند، ماشین تولید نکنند دیگر هرگز ماشین ایرانی نمیخرم !
  7+

پيام

1397/4/8
واقعا تو اين كلاس يك پيچ بسترن بي٣٠ به كل اين ماشين ارزش داره

حمید

1397/4/8
من تجربه خوبی از موتور ef7 ندارم سمند صفر خریدم وبعد از 10000کیلومتر با ضرر زیاد فروختمش خیلی صدای موتور تو دور بالا زیاد بود وارتعاش زیادی داشت و وبا مراجعه به تعمیر گاه مرکزی گفتند همه این موتورها این مشکل را دارد.البنه پژو 405 مدل 90 با موتور معولی داشتم خیلی نرم تر وبی صدا تر از این موتور بود.بعد از سمند علی رقم میلم رفتم سراغ خودروهای چینی که خیلی ازشون بد تعریف میکردن ولی انصافا با تمام معایبش که بیشتر در مونتاژ ورنگ و خدمات کمتر از ایران خودرو و قیمت قطعات بعد از گارانتی ویه سری ایرادات بنیادی که دارن بازم ارزش خریدشون از خودروهای سایپا وایران خودرو بالا تره و لی الان با این قیمتهای نجومی که پیدا کرده و سو استفاده شرکتهای مونتاژ کار داخلی ارزش خرید ندارن به امید روزی که تمام خودرو سازان چه داخلی چه خارجی به مردم ایران احترام بگذارند وحقوقشون رو رعایت .
 • افشین

  1397/4/10
  نمیخوام امیدتو ناامید کنم ولی برو لینک زیر و تا آخر تماشا کن بعد شاید مثل من نظرت عوض بشه و دیگه دنبال ماشین ایرانی نری !
  https://www.aparat.com/v/p0OQn
  1+

محمد پی

1397/4/10
من نظر همه رو خودم خواندم مثل دوستمون ماشین ایرانی بسیاری سوار شدم اول از همه یه موقعی سمند ای اف سون داشت یکی از رفیقامون صداش به کنار که تولید می کرد بعد از یکسال دسته موتور پودر شد و از کلید های روی در باد خنک می زد البته از مونتاژ افتضاح بود البته قضیه مال شش سال پیش بود حال میام سال ۹۷یکی از آشنایان یک دنا پلاس تنفس طبیعی خرید باهاش رفتیم شمال اولین نکته صدای پایین تا دور حدود نزدیک ۵۰۰۰ کیفیت دکوراتیو و مونتاژ داخل بالا بدون صدا به خاطر شانس البته در ها هم خوب بسته می شد و در ضمن تمام قطعات موتور بوش آلمان هست . ولی همانطور که گفتم همه چی به عمل مونتاژ برمی گرده وگنر کیفیت قطعات مناسب هست ولی فدای مونتاژ افتضاح و شانسی می شود .

امین

1397/4/10
این توروبو اینا برای ساخت ماشینی ک ایرانخودرو ساخته کلماتی بیش نیست طرف سال 58 پیکان جوانان میزد 200 تا میرفت حالا ایرانخودرو یه موتور ef7ساخته 7 نسل پیاده نکنه رو ماشینی ول نمیکنه آقا ول کنین بخدا اصلا ماشینای ایرانی جای نقد و بحث نداره باید چشاتو ببندی و قبول کنی فقط تو ایرانه ک میشه دنا پلاس خرید با 70 تومن و پوزشو داد متاسفم جایی ماشین سوار میشیم ک ب ماشین هایی امسال دنا و 207 میگن عالی اونایی ک میگن عالی فقط کافیه یبار تو bmw2000سوار بشن ببینن ماشین چیه در اون سال ها اینا چی ساختن ختم کلام ایران ب درد تولید ماشین نمیخوره هر کسی را بهر کاری ساختند برین ماشین هم میخرید مدل پایین بخرین ولی خارجی بخرین حمایت از تواید داخلی هم میخواین بکنین بیست تومن بدین پراید سوار شین 50 تومن هم بریزین حساب ایرانخودرو ک ماشین 20 تومتی5رودمیده 70
 • کاوه

  1397/4/12
  ب.ام.و دوهزار پرسروصدا و پر مصرف بود. دهه پنجاه اصلا ب.ام.و برندخاصی محسوب نمی شدو در ایران بنز و شورولت و بوییک گزینه های اصلی برای ماشین بازها بودند. ب.ام.و در دهه هشتادمیلادی استارت اوج گرفتن را زد. مضاف بر این وقتی دلار هشت تومنه دنا در میاد حدود هشت هزاردلار. من میگم به نسبت یک ماشین هشت هزار دلاری خیلی هم خوبه.
  4+

Mahdy

1397/4/17
اقایون چرا الکی درباره ماشین های کشورمون اینجوری حرف میزنید چند وقت پیش یه تصادف سمند با النود دیدم اونم با سرعت کم سمند که برخورد کرد با النود صندوق النود جمع شد و فقط چراغ سمند شکسته شد اونم ۱ یکش حالا مگه تو با دنا چندتا میتونی بری تو جاده های ایران که اینجوری میگی دنا بده.
 • شهروند

  1397/4/18
  عزیزم وقتی فقط یه چراغ شکسته یعنی تصادف با گوشه سپر بوده
  پرایدم بود هیچیش نمیشد چون گوشه خودرو محکمه
  2+

علی

1397/4/20
به نظر من اگه بخوام بخرم یه معمولیشو میخرم بعضی چیزا مثل چراغ عقب و غیره رو بعدا میخریدم یه ایربگ صندلیو نمیشه خرید که اونم اصن معلوم نیست باز شه یا نه (پوزش از دنا سواران).

احمد

1397/4/24
من دنا پلاس داشتم فقط 3 میلیون خرج نقص های فنی کردم خدایی این اشغالای داخلی 2000 نمیارزه من رفتم جک s3 خریم یعنی انگار سوار فورد شدم تازه فهمیدم ماشین یعنی چی اصلا نمیشه با اون دنای اشغال مقایسه کرد

رضا

1397/4/28
سلام بنظر من، ادم اگه ۵۰ تومن داشته باشه، یه ماشین کره ای دست دوم خوب واسه خودش پیدا کنه بهترین چیزه،، هم کیفیت موادش خوبه هم از نظر فنی خوبه ولی فعلا با این گرونی ها نمیشه یه چیز خوب خرید،، وگرنه با این پنجاه تومن ماشین چیزی بهتر از دنا پلاس توربو پیدا نمیشه،، اگر هم بیشتر داشتین مثلا ۷۰ ۸۰ تومن،، اگه ماشین نو خواستید،، یه ام جی ۳۶۰ توربو بخرید،، درسته که که چینی ولی خداییش ماشین خوبیه،، باید یکبار سوار بشید تا بفهمید چی میگم، بیشتر بدرد خانواده ها میخوره,، دست دوم هم خواستید بخرید به نظر من یه سراتو ۲۰۱۱ مونتاژ بخرید،، خداحافظ.

S

1397/4/29
منم جک s3 گرفتم واقعا ماشین خوبیه حس یه سواری لوکسو میده گاری های داخلی هم که اسمشان اصلا ماشین نیست
Top