نقد و بررسی کیا سراتو سایپا و سراتو وارداتی؛ تفاوت‌ها و شباهت‌ها
این صفحه 18,787 بار مشاهده شده است - آپلود شده در 1397/4/31

نقد و بررسی کیا سراتو سایپا و سراتو وارداتی؛ تفاوت‌ها و شباهت‌ها

مهبد احمدیان
نویسنده و عکاس
مقدمه

تلاش‌های کیا موتورز برای حضور در جدال و رقابت بین خودروهای کوچک خانوادگی سرانجام در سال 2003 باعث تولد کیا سراتو شد. کیا سراتو یا به عبارتی کیا فورته که از شجره نامه مشترکی با کیا ریو بهره می‌برد، به نحوی از نوه و حتی نتیجه‌های پراید خودمان هست. بعد از تولید اولین نسل از سراتو، اسم آن به فورته تقییر کرد ولی در برخی کشورها همچون ایران ترجیح به عرضه آن با همان نام سراتو بود. کیا سراتو در ایران در حال عبور از سومین نسل خود است، که به لطف اطلس خودرو تمامی نسل‌های سراتو در ایران حضور پیدا کرده و تا حد زیادی توانسته‌اند دل ایرانیانی که حق انتخاب زیادی هم در این کلاس نداشته را به دست بیاورد. کیا سراتو خودرویی پیشرفته با قدرتی مناسب و فضای کافی برای یک خانواده کم جمعیت ایرانی است که در کنار خدمات خوب اطلس خودرو در آن زمان‌ها باعث پیشرفت در فروش سراتو در نسل‌های بعدی خود بود.

حال پس از گذشت 15 سال و چهار نسل از سراتو، سایپا شروع به تولید نسل دوم این خودرو کرده که البته جالب است بدانید تولید این خودرو در کیا موتورز به سال 2008 باز می‌گردد. شاید دیگر عادت کرده‌ایم به تولید خودروهای منسوخ شده توسط خودرو سازان داخلی! حال در این تست، مقایسه‌ای بین سراتو وارداتی و سراتو تولیدی سایپا خواهیم داشت تا به تفاوت‌های این دو مدل و مزیت های هر طرف پی‌ببریم.

تفاوت های ظاهری

در نگاه اول بین کیا سراتو سایپا و نمونه وارداتی‌اش هیچ تفاوتی بجز رینگ‌های کوچک‌تر نمونه سایپا به چشم نمی‌خورد، اما با کمی دقت متوجه نبود خروجی اگزوز در نمای پشتی نمونه سایپا می‌شویم که کمی ناامیدکننده است. خروجی اگزوز نمونه وارداتی مزین به سری استیل از گوشه سمت چپ سپر عقب، خودنمایی می‌کند و نمای پشتی خودرو را کامل‌تر و اسپرت‌تر می‌سازد.

نکته بعدی که نظرمان را به خودش جلب کرد، چراغ‌های عقب بود که هر کدام از چراغ‌های عقب سراتو به صورت استاندارد از دو قسمت برای چراغ ترمز برخوردارند. در نمونه سایپا این چراغ‌ها توسط سایپا تحریف شده و مه‌شکن جای یکی از لامپ‌های ترمز را در هر دو چراغ گرفته‌اند. پارس خودرو هم همین کار را در سال‌های آخر تولید ماکسیما با این خودرو کرد که تاثیر بدی در نمای عقب ماکسیما داشت که در سراتو هم متاسفانه همین اتفاق افتاده است.

تجهیزات و امکانات رفاهی

با ورود به داخل سراتو وارداتی همان کیفیتی که انتظارش را داشتیم در ابتدا خودنمایی کرد ولی سپس نبود امکانات به روز و کهنگی اجتناب‌ناپذیر به دلیل گذشت چندین سال از عرضه این خودرو کمی مایوس‌کننده به نظر می‌آمد. این یکی از مهم‌ترین برگ‌های برنده نمونه سایپا است که به محض ورود، نو بودن و تازگی ادوات داخلی متفاوت بوده و به شدت نظر را در مقایسه با نمونه‌های وارداتی به خود جلب می‌کند. وجود مانیتور، جلوه دیگری به داشبورد داده ولی تفاوت کیفیت و پایین بودن آن نسبت به مدل سایپایی کاملاً مشهود است، حتی کیفیت رنگ ادوات هم از نمونه وارداتی پایین‌تر بود. با لمس دکمه‌های روی فرمان بیشتر به این تفاوت کیفیت پی می‌بریم و به اصطلاح زیر دست "قرچ قروچ" می‌کند. اما در عین حالی که کیفیت ادوات داخلی نمونه سایپا پایین‌تر از نمونه وارداتی است باز هم در کل با کیفیتی قابل قبول و رضایت‌بخش روبه رو هستیم.


با نگاهی دقیق‌تر متوجه نبود برخی امکانات در نمونه سایپا می‌شویم، این درصورتی است که امکانات سراتو سایپا آپشنال با نمونه لوآپشن 1600 سی‌سی وارداتی تقریباً برابری می‌کند و تنها در وجود مانیتور سایپا برتر است. وجود 2 عدد کیسه هوا در نمونه سایپا در مقابل 10 عدد در نمونه وارداتی، نداشتن هیچ گونه گرم‌کن، غیاب آینه فتوکرومیک و نبود کنترل پایداری از جمله امکاناتی است که سایپا، سراتوی خود را از آن بی‌بهره گذاشته است (با نگاهی به عکس‌ها متوجه جایگاه قرارگیری دکمه جمع‌کننده آینه‌ها می‌شویم، در هر دو نمونه فول و لوآپشن وارداتی این دکمه روی دستگیره درب راننده در کنار کنترلر آینه‌ها قرار دارد اما در نمونه سایپا هیچ دکمه‌ای برای جمع کردن آینه‌ها وجود ندارد و مالک این آپشن را در ازای پرداخت حدود یک میلیون تومان خواهد داشت!).

کار کردن با مانیتوری که سایپا روی سراتو خود گذاشته است، آسان و از کیفیت خوبی برخوردار است که همراه با بلندگوهای فابریک این خودرو صدای با کیفیت و شفاف را به گوش مسافرین خود می‌رساند. در کل کابین کیا سراتو سایپا کیفیت مطلوبی دارد و با امکانات جدیدی که سایپا به آن افزوده به تکمیل آن کمک بسزایی کرده و تنها بخاطر نو بودن در این قسمت، برنده سایپا است، با این حال که از امکانات خودرو کم شده ولی حسی متفاوت و بسیار بهتر فضای داخلی نمونه سایپا منتقل می‌گردد، تنها دلیل آن هم صفر بودن خودرو است.

مقایسه مشخصات فنی

ابتدا باید بگوییم که هر دو مدل به یک پیشرانه مشابه 2 لیتری مجهز شده اند که دقیقاً 1998 سی سی حجم دارد و می تواند حداکثر 154 اسب بخار در 6200 دور در دقیقه و 195 نیوتن متر در 4300 دور را تولید می کند. هر دو مدل که البته اتوماتیک هستند گیربکس 6 سرعته خودکار دارند. البته لازم است یادآوری کنیم که در کیا سراتو سایپا مدل 1.6 لیتری نیز وجود دارد که می تواند حداکثر 124 اسب بخار در 6300 دور و 156 نیوتن متر در 4200 دور را تولید کند.
حال به تفاوت‌های فنی و مقایسه سواری این دو نمونه خواهیم پرداخت. با سراتو سایپا شروع می‌کنیم، خودرو را با فشار تنها یک دکمه روشن می‌کنیم، موتور به آرامی شروع به کار می‌کند و از ابتدای حرکت شتاب‌گیری خوب انجام می‌شود و کاملاً نشان می‌دهد که قدرت مناسبی زیر کاپوت قرار گرفته است. صدای موتور به سختی در دورهای پایین به داخل کابین نفوذ می‌کند اما به محض فشار پدال گاز و بالا رفتن دور موتور صدای بیشتری به کابین وارد می‌شود.

پس از شتاب‌گیری خوب و جذاب با کیا سراتو سایپا نیاز به ترمزگیری داریم اما پس از فشردن پدال ترمز اصلاً با واکنش خوبی مواجه نمی‌شویم و آنچنان عملکرد خوبی را تجربه نمی‌کنیم، مهم‌ترین عامل بروز این اتفاق حذف ترمز دیسکی از محور عقب سراتو ساپیا و جایگزینی آن با ترمزهای متداول کاسه‌ای است که با این کار نه‌تنها طول خط ترمز بیشتر شده بلکه تعادل و پایداری عقب خودرو هم در سرعت‌های بالا و به هنگام ترمزگیری کمتر شده و تمام این‌ها در کنار حذف سیستم کنترل پایداری و تنها وجود دو کیسه هوا از ایمنی سراتو سایپا کاسته است. با عبور از روی دست‌اندازهای شهر به بی‌صدایی و کیفیت سیستم تعلیق پی‌می‌بریم اما نمی‌توان از خشکی سواری آن راضی بود و شاید در طولانی مدت خسته‌کننده باشد، عموماً از خودروی متوسط خانوادگی انتظار می‌رود بیش از آن که نیاز به هندلینگ فوق‌العاده داشته باشد، سواری نرم و راحتی داشته باشند.

حال پشت سراتو وارداتی 2000 می‌نشینیم، همان حس و حال دوباره تکرار می‌شود ولی کهنگی، با توجه به این که ماشین تست شده کمتر از 100 هزار کیلومتر کارکرد دارد، باز هم مشهود است چون شاید این خودرو نسبتاً کم‌کارکرد باشد ولی گذر چندین سال از زمان تولید آن، اثر خود را روی تمام قطعات خودرو گذاشته است و چه در کیفیت سواری و چه در شتاب تاثیر خود را بر جای گذاشته و تنها در ترمزگیری به علت داشتن ترمزهای دیسکی در محور عقب و تعادل به خاطر داشتن کنترل پایداری از سراتو سایپا بهتر است. پس باید گفت با وجود تشابه دو خودرو در زیر کاپوت، اما از نظر ایمنی و ترمزها کیا سراتو وارداتی به مراتب در رده بالاتری قرار دارد و مشاهده ترمزهای کاسه‌ای برای یک خودرویی با قیمت بالای 100 میلیون تومان فروخته می‌شود جالب به نظر نمی‌رسد.

جمع بندی

کیا سراتو سایپا در عین حالی که از کیفیت و امکانات آن کاسته شده، باز هم گزینه مناسبی برای خانواده‌های کوچک و کم‌جمعیت ایرانی است که به دنبال فضای بار و پای مناسب، شتاب خوب و هندلینگ فوق‌العاده هستند. در کنار آن کیا سراتو وارداتی با همین ویژگی‌ها و نحوه عملکرد بهتر در ایمنی، پاسخ‌گوی نیاز خانواده‌های کوچک است اما شاید خیلی‌ها خودروی صفر را ترجیح دهند و نتوانند به خودروهای دست دوم اعتماد کنند.

لذا شاید باید گفت که اگر نمونه‌ای کم‌کارکرد از کیا سراتو وارداتی را در نظر دارید که از نظر نگهداری در شرایط مناسبی بوده و آنچنان هم برای شما خرید خودروی صفر اصرار ندارید، شاید خرید کیا سراتو وارداتی به دلیل وجود آپشن‌های بیشتر و ایمنی بهتر عاقلانه‌تر باشد. اما اگر با خرید خودروی دست دوم مشکل دارید و روی خرید خودروی صفر کیلومتر اصرار دارید، کیا سراتو سایپا گزینه‌ای نسبتاً معقول در بازه قیمتی خود و البته با توجه به شرایط بازار و رقبایی است که فعلاً به توجه به شرایط وخیم بازار عرضه آن‌ها متوقف شده است.
در آخر از آقایان سجاد سابقی، مهران غفاریان و رسول احمدی برای در اختیار گذاشتن خودروی‌های خود و آقایان میلاد قربانی و مصطفی خطیبی برای همراهی در این تست تشکر می‌کنیم.

عکس ها
نظرات
 
 
 

میلاد

1397/5/1
برای مقایسه بهتر بود دو تا ماشین با کارکرد مشابه میاوردین. کهنگی که قیاسه مقایسه نمیشه!!!
 • انسر

  1397/5/2
  دقیقا! بهتر بود با کارکرد یکسان مقایسه میشدند. چون هر قسمتی از مقاله رو میخوندی اولش فقط صحبت از کهنگی سراتو وارداتی میکرد!!! انگار که سراتوهای سایپا کهنه نمیشوند!! در صورتی که همین سایت ماشینهای کهنه مثل هوندا و کمری و ... رو که مقایسه میکنه با اینکه رنگ کهنگی روشون نشسته ولی همش به به و چه چه میکنه!
  6+

مهرداد

1397/5/1
دکمه‌ای برای جمع کردن آینه‌ها وجود ندارد و مالک این آپشن را در ازای پرداخت حدود یک میلیون تومان خواهد داشت! شوخی کردی دیگه؟

nader

1397/5/1
حیف فضایی که رو سرور گرفته و وقتی که برای خوندن این مقاله (سراتو لگن عهد بوق) صرف بشه، حالا چی هست که وارداتی و ایرانیش فرق داشته باشه
وقتی یه ماشین گلاس سی با این مشخصات شده 113 میلیون (که ته تهش 80 میلیون بیارزه ) اونم مافیای کارخونه لگن ساز ممکنه بازی بازی در بیاره و به مردم نده چرا براش تبلیغ میکنید؟

صابر

1397/5/2
پارسال برج هفت 59 میلیون نقد پرداخت کردم و سه فقره چک 13/300 اون زمان گزینه نسبتا خوبی بود ولی الان اصلا ارزش نداره بعنوان مصرف کننده که 36 هزار کیلومتر کار کرده میگم خیلی صدا داخل کابین میاد و‌رنگ سپرش تو دومین کارواش پوسته کرده و مانیتورش بارون میاد قاطی میکنه صندلیهاش هم راحت نیست بنظرم اکسنت با ای بیست چون‌وارداتیه کیفیتش بهتره
 • مهدی

  1397/5/2
  منم با همون شرایط گرفتم . و فوق العاده ازش راضیم .نفوذ صدا داخل کابین فوق العاده کمه فقط وقتی تخت گاز میکنی و دور موتور بالا میاد صدا داره که من این صدای گازشم دوس دارم.
  خدا رو شکر هیچ مشکلی باهاش ندارم و از انتخابم هم کاملا راضیم . ولی ضعفش را نداشتن ای اس پی میدونم.
  عجیب واسه من اینه که حاضری اینو با اکسنت و آی 20 عوض کنی چون من یه چرخشو با اونا عوض نمیکنم . فقط قدرت موتورش تو سفر و موقع سبقت میارزه به اونا که ماشین شهرین. احتمالا بدشانس بودی که اینقد خرابی داشته ماشینت .
  22+

سینا

1397/5/2
دو تا ماشین چطور سه تا صاحاب دارن؟
 • علی

  1397/5/3
  تازه چندتا بیکار دیگه هم همراهشون بودن که اینا ماشینو دودره نکنن
  5+

محمد

1397/5/2
بعضیا انگار قیمت سراتو رو یادشون رفته ! من توی این ماشین نشستم، کیفیتش از جک s5 که گرون تر از اینه واقعا بهتره، برید فقط کیفیت دور فرمونی سراتو سایپا و جک s5 رو با هم مقایسه کنید تا متوجه بشید که سراتو هنوز یه رده بالاتر از چینی هاست. این ماشین توی این بازه قیمتی هییییچ رقیب خارجی نداره و خریداران این ماشین گزینه جز گزینه چینی ندارن
برای مثال میشه همین سراتو رو با آریزو5 توربو مقایسه کرد....به نظرم سراتو خیلی بهتره.
نزدیگ ترین رقیب اصلی سراتو مزدا3 بود که الان حدود 60 تومن گرون تره.
اگر کسی اهل استفاده منطقی و معقول باشه، سراتو براش مناسبه%

............

1397/5/3
سلام تست بسيار بدى بود واينكه از سراتو سايپا خيلى تعريف كرديد و به واگر مى خواستم ماشين بخر از بين اين دو
سراتو وارداتى انتخاب مي كنم حتى اگر امكاناتش كم باشه و كاركردش بالا باشه و زير بار ماشين سايپا كه هيچ ايمنى نشون نداده در محصولاتش تو اين چند سال اخير نشون نداده نميرم واز همه اينها بگذريم اينكه ماشين وارداتى 6ايربك داره وسايپا 2ايربكش ميكنه واقعا جاى تاسف داره بابا يك زره پيشرفت كنيد چينم پيشرفت كرد وسراتو سايپا
تنها برگ برندش صفر بودن ماشين ومانيتور است اگر مانيتور نداشت هيچ كسى نگاهش نمى كرد و بازهم بگزريم سايپا به ترمز هم رهم نكرده برداشته ترمز كاسه اى گذاشته ودر اخر اگر ميخواهيد خودرويى بخريد كه امينت نداشته باشيد سراتو سايپا بخريد با تشكر از سايت اميدوارم كه مقاله هاتون را بهتر كنيد و تيگو ٧اگه ميشه برسى دقيق و درست بكنيد

سیروس

1397/5/3
برای خودروسازی که هنوز پراید تولید میکنه سراتو غنیمته، نظرات مختلف هم جالبه چون خودروی قبلی افراد تاثیر زیادی روی دیدگاهشون نسبت به این ماشین داره

وحید

1397/5/3
احیاناً نمیخواستید بگید که گیربکس نسخه های وارداتی 4 سرعته ولی گیربکس مونتاژ داخلی 6 سرعته هستش؟!
یکی از مهمترین تفاوت های فنیشون همین هستش
 • حمید

  1397/5/4
  اگه اشتباه نکنم وارداتی های 2011 به بعد شش سرعته هستند. به نظر من شما اول یک تحقیق انجام بدین بعد نظر بدین.
  5+

ziya

1397/5/3
سلام وقت بخیر ممنون از مقاله خوبی که قرار دادین
چندتا سوال داشتم
1 اخرین مدل سراتو وارداتی مربوط به چه سالی هست؟
2 سراتو وارداتی 2000 شیفتر و Keyless داره؟
3میگن که رینگ های سراتو وارداتی باعث خشکی ماشین میشه به نسبت سراتو سایپا و باعث از بین رفتن لاستیک میشه

عباس

1397/5/5
سلام با 80 تا90 تومن ایا مشه سراتو دست دو تمیز گیر اورد ؟؟ الان یه 1600 ساده مدل 94 یا 95 چند تومن هست ؟؟ بنظر شما جک s5 دنده ای بهتر یا سراتو1600؟؟؟لطفا جواب
 • Ali

  1397/5/6
  برو داداش یه سراتو دست دو بگیر و حالشو ببر. سراتو اوراقیش هم صد شرف داره به جک اس 5. اینو به عنوان یه کارشناس بهت میگم که هیچ موقع یه ماشین چینی رو با یه ماشین ژاپنی و کره ای مقایسه نکن که زمین تا آسمون فرقشونه، چینیا فعلا پیش اونا دارن درس پس میدن که شاید تا چندین سال آینده بتونن برا خودشون کسی بشن.
  10+

وحید

1397/5/6
سلام
من خودرو استب وی اتوماتیک 97 صفر کیلومتر دارم و با توجه به تحریمها تولید این خودرو متوقف شده بنظر شما چیکار کنم بفروشم و سراتو دست دوم با همین رنج قیمت بخرم و یا نه سوار بشم نکرانیم بیشتر نبود قطعه در سالهای بعد میباشد
لطفا راهنمایی کنین چیکار کنم ممنون 6-5-97

ریما

1397/5/7
سمند با موتور 2000 و دنده اتومات همراه با کمی مخلفات!!
صرف نظر از گزارش نشر برخی جالب تره؟؟
در جایی که اکسنت کرمان موتور با تمام امکانات ایمنی و 4 ستاره ایمنی امریکا است جایی برای سراتو نیست!
6 ایربگ ، کنترل پایداری ، مدیریت پایداری و .... تجهیزاتی در اکسنت کرمان که در سراتو نیست!

ساسی

1397/5/11
ماشین فقط جک s3 دیگه بقیش سوء تفاهمه💪💪💪💪💪💪💪💪💪💪💪💪💪💪💪💪💪💪💪💪💪💪💪💪
 • پدرام

  1397/5/22
  جک اونم اس 3 ؟ شما خوبید؟ از کی اوراقی ترین خودروی چین حرفی جلوی ماشین کره ای داشته که الان اینجا تبلیغ اونو میکنید. حالا یه اشتباه کردید و خریدید و دستتون باد کرده و کسی نصف قیمت هم ازتون نمیخره ، تقصیر خودتون بوده. با تبلیغ تو این تاپیک و سایر تاپیکها برای جکتون مشتری پیدا نمیشه. شما جکت رو سوار شو و کاری به خودروهای با کیفیت کره ای و ژاپنی نداشته باش.
  8+

کوروش

1397/5/13
با سلام و خسته نباشید ، یه سوال در مورد آپشنهای این دو خودرو دارم ، سراتوی سایپا فرمونش فقط در رتفاع قابل تنظیم هست ولی تلسکوپی نیست ، آیا سراتوی وارداتی فرمونش تلسکوپی هست ؟ یعنی علاوه بر ارتفاع میشه به راننده دور یا نزدیکش کرد ؟
Top