زشت و زیبا، تیبا 2 در برابر پژو 206 تیپ 2
این صفحه 206,536 بار مشاهده شده است - آپلود شده در 1394/9/17

زشت و زیبا، تیبا 2 در برابر پژو 206 تیپ 2

آزمایش و نوشته: سپهر زنگنه
عکس: بامداد صفائیان

هیچ کس نمی داند که چرا تیبا هاچ بک تحت عنوان تیبا 2 به بازار آمد اما به هرحال این خودرو با چند سال اختلاف نسبت به مدل سدان تیبا عرضه شد و علیرغم گذشت حدود یکسال از ورودش به خیابان ها، خودرویی نسبتاً جدید محسوب می شود که نقاط و مثبت و منفی عملکردش برای بسیاری افراد مبهم است. همچنین در پی نوسانات شدید ارزی چند سال گذشته ایران خودرو ناچار به اعمال تغییرات متعددی در مهندسی و تکنولوژی پژو 206 شد تا این بچه شیر نه چندان جوان را همچنان بر روی خط تولید حفظ کند. بنابراین در آزمایشی بر آن شدیم تا تیبا 2 که بر روی پلت فرم ارتقاء یافته پراید شکل گرفته است را در مقابل 206 ایرانی شده ایران خودرو قرار دهیم تا برای خریدارانی که قصد خرید یک هاچ بک ارزان قیمت درون شهری دارند، سنگ محکی از مزایا و معایب این دو خودرو نه چندان محبوب وجود داشته باشد.

طراحی

شاید بهتر باشد که وقت خود را برای توصیف طراحی این خودروها تلف نکنیم. 206 قریب به 14 سال است که در بازار حضور دارد و به یک زیباروی به شدت تکراری مبدل شده که جذابیت خود را برای عموم افراد از دست داده است اما تیبا هاچ بک در مقابل عجیب الخلقه و نازیبا اما تازه و متفاوت است. برخی کارشناسان ریشه های طراحی بخش جلو تیبا را الگو برداری از روی لانچیا اپسیلون توصیف می کنند، اما در نمای بغل عملاً این پلت فرم X100 سایپا (پراید ارتقاء یافته) است که حد و مرز هایی همچون فاصله محوری و پیش آمدگی سپر های جلو و عقب از محور چرخ ها را تعیین کرده و طبیعتاً دست طراحان برای ایجاد تغییرات وسیع در این پارامتر ها چندان باز نبوده است.

در نهایت به نمای عقب می رسیم که معجون بد مزه ای از بی حوصلگی و عدم خلاقیت را توامان ارائه می دهد. بر خلاف اصول رایج جهانی که طراحان تلاش می کنند تا تناسبی بین طرح چراغ های جلو و عقب را ارائه دهند، در نمای عقب تیبا 2 شاهد طرح چراغ های کاملاً متضاد با چراغ های بزرگ جلو هستیم و سادگی درب پنجم و سپر عقب هم هیچ نکته خاصی را به همراه ندارد. بنابراین دقیقاً مشخص نیست که سایپا استعداد طراحان خود را در چه راستایی استفاده می کند چرا که اثری از خلاقیت طراحان در هیچ یک از زوایای این خودرو به چشم نمی خورد.


مشخصات فنی

تیبا از هر جهت نسبت به پراید بهبود پیدا کرده، موتور 1.3 لیتری و ناتوان پراید به لطف افزایش حجم تا 1.5 لیتر و تغییر در سرسیلندر حالا حدود 80 اسب بخار قدرت ارائه می دهد، ضرایب گیربکس اندکی اصلاح شده و مجموعه دیسک و صفحه نیز بزرگتر شده اند. ترمز ها نسبت به پراید تقویت شده اند و در ساختار جلوبندی اثراتی از پیوند ژنتیکی با ریو دیده می شود. همچنین به لطف انجام اصلاحاتی ایمنی تیبا هم حداقل نسبت به پراید مقداری بهبود یافته اما به لطف عدم انتشار نتایج تست های تصادف، حد و اندازه این بهبود به شکل رسمی مشخص نیست.

بنابراین منصفانه است که تیبا را یک قدم مثبت و رو به جلو در ادامه سیر تغییر و تحول خاندان پراید بدانیم. در مقابل پژو 206 با موتور 1.4 لیتری 75 اسب بخاری، مشخصاً در مدل فرانسوی و اصلی از نظر ایمنی از تیبا پیشی می گیرد، اما از آنجا که ورژن جدید ایرانی شده هیچ گاه در آزمون تست تصادف شرکت نکرده است و تغییرات این خودرو در طول 14 سال عرضه در بازار ایران نیز روشن نیست، نمی توان در این مورد به درستی قضاوت کرد. به هر حال کمی بعید است که ایمنی 206 های فعلی از تیبا پایین تر باشد و در بدبینانه ترین حالت باید هر دو خودرو را از این لحاظ هم سطح دانست.


فضای داخلی

همانطورکه در تصاویر مشاهده می کنید، پژو 206 حاضر در میدان از نوع فرانسوی با کارکرد نسبتاً بالاست که به وضوح از نظر کیفیت کابین و زیبایی فضای داخلی نسبت به خودروهای جدید پژو نشان (غایب در تصاویر) برتری دارد. تیبا در مقابل چه از نظر کیفی و چه از نظر زیبایی طراحی داشبورد و فضای کابین هیچ نقطه قوت خاصی نسبت به 206 ندارد و یکپارچه و بلا استثنا از پلاستیک خشک و خشن شکل گرفته است، اما برای سرنشینان عقب فضای پا در تیبا بسیار بهتر از 206 است و این موردی است که می تواند مورد توجه مصرف کنندگان ایرانی واقع شود.
اندر حکایت دقت در طراحی تیبا اینکه دید رو به عقب (آینه وسط) به دلیل تعبیه سه پشت سری هم اندازه بر روی صندلی عقب در حد فاجعه است و این مورد وقتی تشدید می شود که بدانید ارتفاع شیشه عقب نیز به دلیل تعبیه لولا درون سقف، نسبت به تیبا سدان کاهش یافته. در واقع این وضعیت به قدری بغرنج است که مالک تیبا ناچار شده تا پشت سری وسط را از جای خود خارج کند بلکه روزنه ای از نور و میدان دید برای مواقع لزوم وجود داشته باشد.
در مقابل فرانسوی ها از شیوه رایج در سطح جهان استفاده کرده اند و پشت سری مربوط به سرنشین وسط را با ابعادی کوچکتر و به شکل جذب شده درون صندلی عقب درنظر گرفته اند تا دید رو به عقب حتی المقدور مختل نشود. به هرحال جزییات در کابین تیبا چندان چنگی به دل نمی زند، برای مثال کلید های شیشه برقی عقب (آپشن) با کلید های شیشه برقی پراید مشترک هستند و اتفاقا همچون کلید های پراید از جای خود خارج می شود. جالب تر آنکه آینه های جانبی برقی هم در این خودرو آپشن هستند و مجموعه این دو آپشن در کنار رینگ های اسپرت چرخ، حدوداً 700 هزار تومان اختلاف قیمت را نسبت به نمونه پایه که فاقد این تجهیزات است،به وجود می آورد.


پشت فرمان

توصیف حس و حال رانندگی با 206 به نظر کاملا زاید و تکرار مکررات است، چرا که اکثر ایرانیان تجربه رانندگی با این خودرو را داشته اند، اما اگر کنجکاو هستید تا تفاوت رانندگی تیبا هاچ بک را با 206 تیپ 2 بدانید، می توان به مواردی از قبیل احساس بهتر راننده پشت فرمان 206 اشاره کرد که هم به موقعیت قرار گیری صندلی، فرمان و ارتفاع نشیمنگاه صندلی ارتباط دارد و هم از کمتر بودن مرکز ثقل و هندلینگ بهتر 206 ناشی می شود. در مقابل راننده تیبا به لطف ارتفاع بیشتر، تسلط بهتری بر ابعاد خودرو دارد و این نکته ای است که می تواند به خصوص برای رانندگان تازه کار و کم تجربه از اهمیت ویژه ای برخودار باشد. همچنین فنربندی تیبا در مجموع نرمتر از 206 احساس می شود و سرنشینان عقب با کوبش های کمتری بعد از افتادن چرخ ها درون انواع چاله و خندق های موجود در سطح شهر روبرو می شوند.

این نکته شاید از نظر رانندگی اسپرتی و هندلینگ چندان تاثیر گذار نباشد اما با توجه به ماهیت شهری خودروهای این کلاس و شرایط جاده ها و راه های کشورمان می توان نتیجه گرفت که نرم بودن فنربندی در مجموع مزیتی برای تیبا محسوب می شود.
به بخش هیجان انگیز و جالب آزمایش فنی یعنی مقایسه توانایی های حرکتی می رسیم. برای خود ما هم سوال است که بین 206 شناخته شده و تیبا که بر اساس پراید ارتقاء یافته کدام یک می تواند در رقابت شانه به شانه برنده میدان باشد.
پس از گرم کردن نسبی موتور و رسیدن به دمای مطلوب کاری، خودروها را به خط می کنیم تا درگی کوتاه اما جالب را برگزار کنیم. برای پرهیز از بروز خطای راننده، تصمیم میگیریم که مسابقه را در هر دو حالت درگ از حالت ایستاده و استارت در حین حرکت برگزار کنیم و نتیجه این رویارویی درون شهری را می توانید در ویدیو زیر مشاهده فرمایید:


گفتنی است که این تست به دلیل نزدیک بودن شرایط چندین بار تکرار شده تا حتی المقدور از خطای آن کاسته شود.
تیبا از نظر کشش موتور و ضرایب دنده مشکل چندانی ندارد اما مسئله قلق گیری تعویض دنده 2 به 3 وجود دارد که می تواند نتیجه را به نفع راننده پژو 206 تغییر دهد. مسئله دیگر به کات آف بسیار پایین موتور تیبا مربوط می شود که در حدود 5500 دور بر دقیقه تعیین شده است و احساسی شبیه راندن موتورهای دیزل را به راننده منتقل می کند. در واقع برای شتاب گیری بهینه لازم است که تعویض دنده را در حدود 5000 دور بر دقیقه انجام دهید که رقمی مضحک در مقایسه با سایر موتورهای بنزینی به نظر می رسد.
همچنین صدای وارد شده به درون کابین تیبا در دورموتور های بالا به شدت زیاد می شود و از این نظر می تواند به خوبی با خودروهای ارزان قیمت چینی رقابت کند. در مقابل 206 علاوه بر آرامش بیشتر کابین و هندلینگ بهتر از نظر ترمز گیری نیز قبراق تر از تیبا ظاهر می شود. هرچند در این مورد نمی توان به قطعیت نظر داد چرا که هیچ یک از خودروهای حاضر در آزمایش کاملاً نو نیستند و ممکن است کیفیت ترمزگیری آن ها نسبت به شرایط ایده آل دچار افت شده باشد.


پیروز میدان

در شرایطی که اوضاع بازار خودروهای ارزان قیمت اصلاً جالب نیست، هر دو خودرو جزو معدود انتخاب های خریداران به حساب می آیند و اگر به دنبال هاچ بک مطمئن و کم دردسر با گیربکس اتوماتیک و حداقل فاکتورهای ایمنی تایید شده هستید، باید نزدیک به 2 برابر قیمت تیبا را خرج خرید رنو ساندرو کنید! بنابراین مشخص است که انتخاب بین این دو خودرو نبرد بهترین ها نیست و کاملاً برعکس، انتخابی بین بد و بدتر خواهد بود، اما تیبا هاچ بک در حدود 27 میلیون قیمت دارد و خرید پژو 206 تیپ 2 هم حداقل 33 میلیون تومان خرج بر میدارد.
با این حساب مشخص است که با توجه به افت کیفی شدید و عجیب 206 های جدید، خرید تیبا با قیمت کمتر ریسک کمتری به همراه دارد و این خودرو نه چندان زیبا، می تواند در بلند مدت هم مخارج نگهداری کمتری را به مالک تحمیل کند، البته که تیبا 2 به هیچ عنوان خودرو بی عیبی نیست و در بعضی مدل ها مالکین با مشکلاتی در سنسور های چینی موتور مواجه شده اند و یا از سر و صدای اضافی گیربکس این خودرو شکایت دارند، اما چنین مشکلاتی در مقابل فهرست بلند بالا و طویل بلاهایی که 206 می تواند سر خریدارش بیاورد به شوخی شبیه است.

بنابراین در انتخاب بین این دو خودرو سه حالت مختلف اتفاق می افتد. در مقایسه نمونه های صفر کیلومتر، تیبا می تواند با قیمت کمتر و هزینه کمتر نگهداری برنده میدان باشد، اما چنانچه نمونه های تمیز و کم کارکرد پژو 206 را با قیمتی کمتر از تیبا سراغ دارید، انتخاب این خودرو در مقایسه با تیبا هاچ بک می تواند کاملاً منطقی باشد، اما در سومین حالت اگر بین 206 دست دوم و تیبا صفر کیلومتر مردد هستید، باید بین هندلینگ و طراحی بهتر 206 در مقابل هزینه نگهداری کمتر و شتاب بهتر تیبا یکی را انتخاب کنید. جدال همیشگی عشق و منطق...
همانطورکه گفتیم هدف از این مقایسه، رقابت تیبا ۲ با پژو ۲۰۶ های جدید ایرانخودرو بوده است اما در روز آزمایش به دلیل عدم دسترسی به ۲۰۶ مدل بالا از یک نمونه قدیمی تیپ ۳ استفاده کردیم، نکته مهم این است که از نظر فنی هیچ تفاوتی بین تیپ ۲ و ۳ وجود ندارد و اختلاف این دو مدل به تجهیزات رفاهی آنها مربوط میشود، برای مثال درحالی که ۲۰۶ تیپ ۲ از شیشه بالابر برقی، آینه های جانبی همرنگ بدنه و تهویه مطبوع اتوماتیک بی بهره است، تیپ ۳ به عنوان نمونه فول مدل ۱.۴ لیتری با چنین امکاناتی راهی بازار می شد اما به هر روی از نظر مسائل فنی و توانایی های حرکتی تیپ ۳ با نمونه های تیپ ۲ جدید ایرانخودرو مشابهت کامل دارد، هرچند که متاسفانه نمونه های جدید دچار افت کیفیت شده اند.
در پایان ضمن تشکر از مالکین محترم خودرو ها،آقایان مهبد سائسی و محمد حسین صیفی و آرزوی عرضه محصولی با کیفیت، ایمن و ارزان قیمت برای عموم ایرانیان، جدول مشخصات فنی تیبا 2 و 206 تیپ 2 را به خوانندگان همشگی خودروبانک تقدیم می نماییم:
مشخصات فنی
مدلتیبا 2پژو 206 تیپ 2
پیشرانه4 سیلندر 1.5 لیتری4 سیلندر 1.4 لیتری
قدرت80 اسب بخار75 اسب بخار
گشتاور126 نیوتن متر118 نیوتن متر
وزن1050 کیلوگرم1025 کیلوگرم
ایمنینا مشخص2 یا 3 ستاره
بر اساس مدل فرانسوی
شتاب صفر تا صد رسمیاعلام نشده14.1 ثانیه
قیمتحدود 27 میلیون تومانحدود 33 میلیون تومان
عکس ها
نظرات
 
 
 

مهران

1396/9/13
سلام دوستان من یک سوال داشتم و اون اینکه یک تیبا 1خریدم مدل96 صفر کارخونه2500تا بیشتر کار نکرده اما سرعتش با چهار سرنشین از95تاتجاوز نمیکنه یعنی سرعتش 100نمیشه و خیییلی زور میزنه چیکارکنم؟به نظرتون عایا ماشین عیبی چیزی داره؟باتشکر

صابر

1396/9/19
با سلام من حدود یه ماهی که تیبا دو گرفتم اولا بگم که اگر از کسی شنیدید که ماشین خیلی خوبه یا خیلی بده این نظر شخصی یا بهتر بگم سلیقه شخصی اونه
اولین نکته که اگه بین تیبا دو صفر و 206 دست دو به شک افتادین حتما تیبا رو انتخاب کنید
بعد حدود هزار کیلومتر رانندگی با تیبا دو باید بگم که شتاب اولیه ماشین مخصوصا تا سرعت 60 تاراضی کنندس ،شاید اولین چیزی که اذیتتون کنه بالا بودن کلاجه تیبا دوعه که هم قابل تنظیمه هم بعد یکی دو هفته دیگه عادت میکنید دومین چیزی که یه مقدار اذیتتون میکنه دیده کم خصوصا تو شب هست خودرو جوری طراحی شده که نسبت به کناره ها و همچنین دنده عقبه دقیق تسلط کامل رو نداری که تا اندازه ای میشه با سنسور حلش کرد ترمز ماشین خوبه تا سرعت صد تا رو بدون هیچ حرفی و راحت میره از مهمترین مزایاش هم فضا زیاده سرنشین های عقبه که نسبت به 206 خیلی راحت تره..در کل ماشینیه که میشه بهش نمره قبولی داد اینم ایدیمه اگه کسی سوالی داشت saaaaberr@

زهره

1396/9/27
سلام من موندم بین 206 تیپ 2 با تیبای 2 هاچ بک کدام را بخرم ؟ لطفا راهنمایی کنید؟
 • جلال

  1396/9/27
  انگاری داری میگی گوشی هووای بگیرم یا اپل
  تیبا ساینا مزخرف ترین ماشین ها هستن

  کل ماشین های سایپا زیر 30 میلیون چرت هس اشتباه نکنی
  نمیگم رو 206 ماشین نیست
  ولی تا 34 میلیون بهترین ماشین206 هست

  کافیه چند دیقه باهردشون رانندگی کنی بفهمی چی میگم
  اینکه میگن 206 خرجش بالا هس زر میزنن
  اگه با ماشین خوب راه بیای بلد باشی اصولی فنی رانندگی کردن رو میتونی تا ۱۰ سال باهاش رانندگی کنی بدون خرج و فقط وسائل مصرفی مثل صفحه دیسک.. اینا رو به مرور استفاده عوض کنی
  7+
 • ساناز

  1396/11/12
  بابا حداقل بگو بین تیبا 2 و پراید 111 موندم کدومشو بخرم بابا چیو داری با چی مقایسه میکنی خخخخخخخ
  5+

آیدین

1396/10/3
سلام
من۲۰۶sd tu5 دارم خانومم تیبا۲ داره از هر نظر بگید تیب خیلی سره شتاب سرعت نرمی مصرف....
تنها خوبی که ۲۰۶ داره فقط ظاهرش هست. تیبا۲ ۱۸۰ ۱۹۰ رو مثل آب خوردن میره اصلا حس نمیش. در کل تیبا خیلی سرتر از ۲۰۶ هست.

محمد ص

1396/10/16
سلام. دوستی عزیزی که گفتی کسی که 206 سوار عمرا تیپ2 سوار شه محض اطلاع بگم این دو خودرو همزمان زیر پامه یعنی خودم تیبا دارم دامادمون تیپ2 من جدا شتاب و تو دست بودن تیبا رو بیشتر میپسندم مخصوصا سر پیچ .. اما مقاله ای که در بالا نوشته شده بهترین راهنمایی برای خریدار.. حداقل تیپ5 حرف واسه گفتن داره و از نظر فنی جلوتره و دو تا آپشن داره.. تیپ2 واقعا ارزش خرید نداره.. حالا اگر تیپ2 موتور فرانسه با کارکرد پایین و تمیز بخری باز منطقیه ولی صفرش با این قیمت اصلا نمیارزه...به رقباش اعتماد کنی بهتره
 • محمد ص

  1396/10/17
  آقا جلال گل آیفون اصل کسی منکرش نیس بهتره اما206 مثل آیفون چینی فیک که به قیمت اصلی فروخته میشه اما کیفیتش فرسخ ها با نمونه اصلی فاصله داره. اگر 206 اصل فرانسه بود و با اون کیفیت و دقت مونتاژ میشد فرمایش شما درست بود اما این 206 فقط ظاهرش مثل اصل باطنش لوازم درجه 3 روش بستن و به قیمت گزاف فروخته میشه
  16+

امیر

1396/11/4
به نظر منمن اگه پولتون میرسه تیپ2 صفر بگیرین تا سه سال حالشو ببرین بعد ردش کنین. نگران استهلاک خرج و ممرجشم نباشین. اگه نه تیبا 2 بگیرین. وسلام.

Amir

1396/11/10
تیبا ۲ دارم راضیم ولی اگه پول داشتم ۲۰۶ میخریدم تیبا ۲ برای کارمندی مثل من که زیر ۲ میلیون حقوق میگیره خوب و علیه
 • محمد ص

  1396/11/16
  دوست عزیز صحبت ماشین اقتصادی کم خرج و ماشینی که به قیمتش بیرزه.. اگر درامد نسبتا خوبی دارید بجای تیپ۲ که مثل پراید راه میره حداقل تیپ۵ یا سورن بگیر که هندلینگ و امکاناتش به مراتب بیشتره... نهایتش رانا بخر که از نطر َشتاب بتونه راضیت کنه و اسپورت خورشم ملسه..تیپ۲ نه از نظر موتوری راضیت میکنه نه آنچنان لوازمش ارزونه نه دیر به دیر خراب میشه.. هیچ رقمه فاکتور مهمی نداره بابتش انقدر پول بدی..
  7+

سامان طهماسبی

1396/11/17
سلام دوستان چند نکته رو میگم آگاه بشید
اول اینکه پژو ۲۰۶ فرانسه ۲یا۳ ستاره نداره و دارای ۴ ستاره قطعی از سازمان کرش تست euroNcap تست تصادف جهانی میباشد که تنها نقطه ضعف ۲۰۶ در ستون های کناری میباشد که آن هم ۱۰۰ستاره قوی تر از ستون های پراید و پراید های با شکل جدید به اسم های ساینا و تیبا هست
دوم اینکه پژو ۲۰۶ فرانسوی یک ماشین کاملا مونتاژ فرانسه هست و توی بیصدایی موتور و بیصدایی داخل کابین زبانزد و قابل مقایسه با خودروهای گرانقیمت تر از ۲۰۶ کاملا امروزی هست
شتاب اولیه و تند و تیز بودن ۲۰۶ هم که اونایی که باید بدونن میدونن
در مورد اون دوستی که پول پژو۲۰۶ و خرجش را نداره که بخره و در مورد صندلی های ۲۰۶ نظر میده از لحاظ ایمنی و ارتفاع صندلی۲۰۶ مقایسه صندلی پژو ۲۰۶ و شِبه صندلی پراید(نیوفیس) بنام تیبا۲ مانند مقایسه مرسدس بنز با وانت پیکان۵۷ هست در مورد درگ به هیچ وجه قابل قبول نبود و در مورد ۲۰۶ های مدل پایین مشکلاتی مانند خرابی سنسور اکسیژن شمع و وایر ها و... تاثیر واقعا واقعا به سزایی در شتابشون داره چون من نمیدونم چجوریه که خودم ۲۰۶ تیپ۲ مدل ۸۳ دارم احدی به اسم پراید یا پراید های شکل جدیدتا حالا نتونسته از من سبقت بگیره یا منو بگیره یا همون پراید جدید به اسم تیبا این درگ اصلا به هیج وجه کارشناسی نبود
گزینه بعدی زیبایی منحصر به فرد و فوق العاده و چشم گربه ای و ناز پژو۲۰۶ میباشد که در اینجا کاملا به قصد یا ناآگاهی آن را قدیمی خوانده است بصورتی که ۲۰۶ آنقدر خودروی محبوبی حتی در فرانسه بود که تا همین چند سال پیش پژو۲۰۶ پلاس در فرانسه که فرق زیادی با ۲۰۷ ایرانی یا همان ۲۰۶ نیوفیس ایرانی دارد داشت که تا همین چندسال میش داخل فرانسه تولید میشد
میتونید پژو ۲۰۸ هم ببینید که نسل بهبود یافته ۲۰۶ هست که ظاهری کاملا شبیه به ۲۰۶ پلاس فرانسه دارد چجور میشود که یک خودروی زشت و تکراری محبوب فرانسوی ها باشد و حتی خیلی از افراد میلیاردر الان داخل پارکینگ های خود در کنار آزرا و بنز خود یک پژو۲۰۶ هم در پارکینگ خود داشته باشند چرا تیبا ۲(پرایدجدید) و پژو۴۰۵ و پرشیا(۴۰۵نیوفیس بهره از ۴۰۵ اصلی فرانسه) را نگه نمیدارند؟؟!!!
سیستم برق فوق العاده ۲۰۶ هم متمایز کننده اون از تمام هم رده هایش هست
سیستم BSI بدون رقیب نه مانند کامپیوتر داخلی ECU چرت سمند و پارس ELX و...
ارگونومی کابین داخل بهره گیری از بهترین پلتفرم بهترین داشبرد و بهترین جنس و بهترین کیفیت در داشبرد ۲۰۶ های فرانسوی هم در حد پوسته های آشغالی فایبرگلس خشک و سفت و کاملا بی کیفیت پراید و پراید های نیوفیس نیست و باز هم همان مقایسه پیکان ۵۷ و بنز هست که در بالا مثال زدم
سیستم ترمز ۲۰۶ قابل مقایسه با ترمز بادی پراید نیست
سایز لاستیک های ۲۰۶ با چرخ های سایز فرقونی پراید و پراید های نیوفیس قابل مقایسه نیست
در کل این مقایسه بین یک خودرو و یک شِبهِ خودرو بنام پراید نیوفیس با امنیت منفی ۲۰ستاره عقلانی نبود
یاحق
 • محمد ص

  1396/11/18
  سلام.. سامان جان از شکل حرف زدنت مشخص تعصب بسیار زیادی روی تیپ۲ داری و کاملا هیجانی نظ دادی.. اولا بهتر شما رو از دهه ۸۰ بیارم به دهه ۹۰ و شروع تحریما.. چون این مواردی که میگی کیفیتو ای سی یو bsi ستاره ایمنی در سال ۹۶ شمسی این خبرا نیس و ۲۰۶ شده جعبه فرمون رانایی گیربکس ۴۰۵ سیستم ccn و داشتبورد از پلاستیک بازیافتی عژیزم.. تمام این نکاتی که فرمودین مال دو دهه پیشه نه الان که ورق بدنه پژوها با انگشت دست فرو میره... عزیزم نیو فیس به ماشینی میگن که روی یک پلتفرم باشه در حالی که تیبا در بیشتر اجزا با پراید فرق داره بخوام توضیح بدم طولانی میشه.. ساینا فیس لیفت تیباس ولی تیبا کلا پلتفرمش با پراید متفاوته..ببین چه بالایی سر ۲۰۶ اومده که با پراید مقایسه میکنن..تیبا با تست خودم و نظر اکثر مصرف کننده ها شتابش از تیپ۲ بیشتره..تبپ۲ که به واشر زدن معروفه و با ۳۴ میلیون امکاناتش در حد تیبا۱ انقدر سینه چاکی نداره رفیق.افراد مایه دار تیپ۲ یا پراید۱۱۱ رو برای داخل شهر استفاده میکنن نه بخاطر چیز دیگه ای..تیپ۲ الان هیچ آیتمی نداره که بخواد راضیت کنه.ظاهرشم واقعا برای مردم تکراری شده حالا شما با مدل ۸۳ که احتمالا ۲.۳ بارم موتور باز کردی حال میکنی این دیگه سلیقه شماست ربطی به بحث فنی نداره..
  16+
 • علیرضا مطهری پور

  1396/12/16
  اقای محترم بجای تعصب الکی ومطالب مزخرف تون برید دوکلام سواد یادبگیرید من مهندس مکانیک خودرو وکارشناس ارشد سازه هستم دویست شش بالاترازتیباس واقعا مسخره وشوخی خنده دار برادرمن پژو دیگه منسوخ شده واسه پنجاه سال پیش فرانسه من واسم سوال شده اوناخط تولیدشون روجمع کردن بعد قطعات برای پژو ایران تولید میکننن برادرمن پژودویست شش همش چینی هستش به نظرم خودتو به یه روانشناس نشون بده معلومه ازطرزنوشتنن دایم بانوشتن پراید نیو فیس عقده تون رومیخاد خالی کنید ولی قبول کن تیبا ازپراید پژو ام وی ام دویست شش وسمند بالاتره

علیرضا

1396/11/20
سلام من ک الان ۴۰۵دارم اصن ازش راضی نیسم ۳ ساله از صفری دس خودمه از روز اول سیستم برقش و گیربکسش مشگل داش گیربکسو ک عوض کردم اما دنده ۵ ک میری انگار تو پیکان ۵۷ نشستی خلاصه خستم کرد دیگ این ماشین الان اونو گذاشتم از رو فرصت بفروشم ی تیبا ۲ ثبت نام کردم نمیگم تیبا ۲ ماشین بیستیه کلا ماشینای تولی ایران شانسی در میاد چ ۲۰۶ چ تیبا یا هرچی دیگ ولی ب نظر من تیبا بگیری لااقل خرجشو استهلاکش ک کمتر هس بعدشم اونایی ک میگن پژو فرانسویه واقعا این همون پژوی فرانسه ؟ فقط دارن ب اسم فرانسه ماشینارو غالب ملت میکنن

روح الله

1396/12/2
باسلام ...من چند روزه متاسفانه بخاطر کم پول رفتم یه تیبا ۲ خردیم .. از لحاظ موتور وقتی استارت میزنم احساس میکنم محل نصب استارت توی گوشمه بعد روشن سدن بی نهایت موتور پرصدایی داره طوری که نمیتونی دورموتور رو بالای ۳هزار ببری ...از نظر کیفیت ساخت داشبورد وبغل دریها از پلاستیک خشک وبی نهایت بی کیفیت ساخته شده...گیربکس موقع تعویض دنده هم چنگی به دل نمیزنه دقیقا مثل پراید...جلو بندی تیبا از ریو کپی برداری شده واز ساخت لوازم از بی کیفیت ترین الیاژ استفاده شده ...تنها نکته مثبت تیبا ۲ تعادل نسبتا خوب هستش ...وگرنه از این ماشین هیچ چیز دیگه ای نمیتونه رضایت مشتری رو جلب کنه ...خلاصه کلام اینکه روزی ۱۰۰ بار سایپارو لعنت میکنم واسه این گاری که به اسم ماشین میسازه و ملت هم مجبورن نسبت به محصولات الکی گرون و چینی ایران خودرو بخرن...لعنت بر خودرو سازای داخلی

میثم

1396/12/8
سلام.من ماشین های زیادی داشتم و زیادعوض میکنم.بین تیبا ۲ و ۲۰۶ تیپ ۲ شک نکنین تیبا روانتخاب کنین اما اگه بخواین تیپ ۵ بخرین که خیلی سر تر از تیباست.من c5 و ام وی ام و پارس و سمند داشتم و چندماهی بود تیبا ۲ داشتم و الان فروختم چون وقتی سوار این ماشینا بشی نمیتونی بیای سوار ماشین پراید یا تیبا یا ساینا بشی..اما اگه ماشین نداشتین یا پراید دارین و میخواین عوض کنین یاپولتون کمه تیبا ۲ خیلی گزینه خوبی هست .

محمد خسروی

1396/12/21
با سلام خدمت عزیزان من تجربه 3 ساله خودمو از تیبا2 عرض میکنم و همین ابتدا هم عرض کنم که نظرات و بیان تجربم از این خودرو کاملا شخصیه و ممکنه با تیباهایی که سوار شدید فرق داشته باشه پس خواهشا توهین نکنید چون فقط وقت خودتونو تلف میکنید...
تیبا2 از لحاظ ظاهری و شکل تخم مرغیش شاید زیاد جذاب نباشه و بجز طراحی عقب ماشین بقیه نقاطش چنگی به دل نزنه اما انصافا خودروی خوش اسپورتی هستش و میتونید با کمی تغییرات حسابی دلپسندش کنید
توی این 3سال من تا به امروز 100هزار کیلومتر باهاش رفتم
معایب:
1.استوپر خودرو خیلی زود خراب شد قبل از 7هزارتا
2.مشکل سیم و برقکشی داره ولی زیاد به چشم نمیاد فقط هی لامپا میسوزه :}
3.مدام نیاز به میزان فرمان و بالانس درجا داره که البته تا حد زیادی خیابونامون فاجعست و این طبیعیه
4.دیسک و صفحه فابریکش رو عوض کنید سنگین تر هستید چون خیلی صدا میده مخصوصا موقع دنده عقب رفتن
محاسن:
1. جمع و جور و جوان پسند بودن
2.خوش اسپورت بودن
3.شتاب خوب
4.بدنه مستحکمتر نسبت به هم کلاس خودش ینی پراید
5.مصرف سوخت بسیار خوب
6.موتور بی دردسر و پربازده
من همزمان با متاهل شدنم این ماشینو خریدم و به نظرم کاملا برای یک زوج جوان همراه با یک بچه خودروی مناسبی هست
اما به هیچ وجه پیشنهاد نمیکنم فرد بزرگسال عقب بشینه چون خیلی فضای کمی داره البته این هم تا حدودی طبیعیه و جز خاصیتهای ماشینهای این سبکی هستش
امیدوارم توضیحاتم بدردتون بخوره
یا علی...

مصطفی

1396/12/26
سلام. توان خروجی تیبا 87 اسب بخار هست که اینجا به اشتباه 80 قید شده. 4شیشه برقی داره و آینه های جانبی هم برقیه. قطعات ارزونتری نیز داره که مزایای تیبا نسبت به 206 هست و اینکه 206 یک خودروی با اصالت بوده که البته الان دیگه ایرانیزه شده و با قیمت جدید دیگه به صرفه نیست. البته هیچکدومش رو نداشتن و نظر خاصی در موردشون ندارم

امیر

1396/12/26
واقعا جای بحث نداره ،اگه قبل از خرید تیبا ماشین پایین تری داشته باشین تیبا براتون لذت بخشه ولی به هیچ عنوان بعد از سواری گرفتن از ۲۰۶ به تیبا نگاه هم نمیکنین

سهیل

1396/12/26
206 سوار ها اصلا وقشونو برای خوندن این مقایسه تلف نمیکنن...
Top