ساینا ، روزنه‌ای به خلاقیت و نوآوری، تجربه رانندگی با جدیدترین محصول سایپا
این صفحه 58,406 بار مشاهده شده است - آپلود شده در 1395/7/17

ساینا ، روزنه‌ای به خلاقیت و نوآوری، تجربه رانندگی با جدیدترین محصول سایپا

آریا محسنی
نویسنده و عکاس
خودروهای ارزان قیمت با مصرف سوخت پایین در اغلب کشورها بسیار پرفروش است، به‌ همین خاطر کمپانی‌های خودروسازی سعی بر این دارند تا روز به روز محصولات اقتصادی و ارزان قیمت خود را بروزرسانی کنند و یا خودرویی جدید در این رده به بازار معرفی کنند. در ایران نیز نمی‌توان منکر این موضوع شد، زیرا عمده معاملات بازار مختص به خودروهای زیر 30 میلیون تومان است. اما متاسفانه باتوجه به عدم تنوع محصولات در این رده داغ و پرفروش بازار، انحصارا این بخش از بازار به چند خودروی داخلی و چینی اختصاص یافته است. یکی از پرفروش‌ترین محصولات زیر 30 میلیون تومان در بازار، پراید بوده که باتوجه به حرف و حدیث‌هایی که پیرامون ناایمن بودن این خودرو در محافل خودرویی زده می‌شود، فروش خوبی داشته و دارد. خودروی دیگری که توانست آمار فروش خوبی را برای کمپانی تولید کننده‌‌اش بدست آورد، تیباست. خودرویی که از سال 88 تاکنون عنوان دومین خودروی ملی را یدک می‌کشد.
تیبا توانست در همان ابتدا با وجود هجمه انتقاداتی که بر آن وارد بود، جایگاه نسبتا پایداری برای خود در میان مردم کسب کند و به آمار فروش خوبی دست یابد. شرکت سایپا برای عرضه تیبا عنوان زیبای ایرانی را به این خودرو اختصاص داد که در وهله اول مخاطب را به فکر وا می‌داشت، زیرا در اولین برخورد با تیبا، چیزی به عنوان زیبایی چشمان شما را خیره به خود نمی‌کند. طراحی خارجی این خودرو با وجود خطوط و منحنی‌های فراوان از ظرافت و زیبایی خاصی برخوردار نبوده. طراحی این اتومبیل توسط گروه ایتالیایی بنام (IET) به‌همراه گروه آنجلینی دیزاین و طراح معروف آن (هارادا) با همکاری مهندسین ایرانی تیم طراحی سایپا صورت گرفته، به همین خاطر بازهم نمی‌توان به لغت ‌"ایرانی" که در شعار تبلیغاتی بکار رفته اعتماد کرد، زیرا تیبا ماحصل همکاری چند تیم خارجی و مهندسین ایرانی است. پس از این‌که این خودروی نه چندان زیبا توانست در بازار اسم و رسمی برای خود کسب کند، سایپا اقدام به عرضه نسخه ها‌چ‌بک این خودرو یا همان "تیبا 2" کرد که با وجود رقیبانی همچون ام‌وی‌ام 110، پراید 111 و البته پژو 206 ( با کمی ارفاق) توانست خود را در دل جوانان، به‌خصوص خانم‌ها جای کند. تیبا SX در حال حاضر با قیمت 24 میلیون و 856 هزار تومان و تیبا 2 با قیمت 27 میلیون و 346 هزار تومان توسط سایپا به دست مشتریان می‌رسد.

اما کار به اینجا ختم نمی‌شود، گروه خودروسازی سایپا در راستای رویکرد توسعه محصول و ارائه محصول جدید به سبد محصولات خود، به تازگی نسل جدیدی از خودروی تیبا صندوق‌دار را با نام ساینا معرفی و عرضه کرده است. زمزمه‌هایی از این خودروی تازه متولد شده در سایت کاشان در اسفند سال 92 با نام 232 شنیده می‌شد. ساینا محصول جدید ساپیا به سبب قرارگرفتن روی پلت فرم X200 عدد 2 را با خود یدک می‌کشید و رقم دوم آن هم نشان‌گر سدان بودن آن است. رقم سوم نیز نشان از دومین فیس‌لیفت روی این محصول دارد. البته مدیران سایپا اعتقاد دارند تغییرات اعمال شده روی 232 بیشتر از آن چیزی است که به آن فیس‌لیفت گفته شود و آن را یک خودرو جدید می‌دانند. از آن‌جایی که ساینا برای پوشش یک رده قیمتی بالاتر از تیبا طراحی شده، در تیپ‌های تجهیزاتی مختلف ارائه می‌شود که نسبت به سایر رقبای هم‌رده یک سر و گردن بالاتر جای می‌گیرد.

لباس اسپرت بر تن تیبا

باتوجه به اینکه ساینا روزهای ابتدایی‌اش را در خیابان‌های کشور سپری می‌کند اما افقی نسبتا روشن برای آن انتظار می‌رود. زمانی که با این خودروی سدان کوچک در خیابان رو به رو می‌شوید، شاید در نگاه اول نتوانید به درستی حدس بزنید که با چه خودرویی مواجه هستید. علت آن‌هم تغییرات عمده‌ای است که نسبت به تیبا روی آن صورت گرفته‌ و چهره‌ای به مراتب زیباتر را برای آن پدید آورده است. بخش عمده‌ای از تغییرات ظاهری مربوط به قسمت جلو و عقب خودرو می‌شود، زیرا بخش جانبی کمتر دچار تغییر شده است. اگر بخواهیم کمی دقیق‌تر به بررسی ظاهر ساینا بپردازیم، بهتر است از نقطه قوت آن یعنی چهره تهاجمی و به‌روز شده آن شروع کنیم.

سپر بلند و کشیده جلو که در میان خود دریچه بزرگ ورودی هوا به موتور را جای داده، نقش بسزایی در هرچه زیباتر نشان دادن ساینا بازی می‌کند. همچنین پرژکتورهای دایره‌ای شکل که در طرفین سپر جا دارند یکی از نکات بارز در ظاهر خودرو به‌شمار می‌روند. استفاده از خطوط و احجام اغراق‌آمیز در سپرها، نه‌تنها برزیبایی خودرو افزوده، بلکه روزنه‌ای امید در ذهن مخاطبان ایجاد کرده تا امیدوار باشند محصولات آتی خودروسازان داخلی، ظاهری اسپرت‌تر و البته بروزتر را داشته باشند. مورد مشابه در قالب این موضوع را می‌توان در دنا که محصول گروه خودروسازی ایران‌خودروست مشاهده کرد. که بسی جای امیدواری و خوشحالی است که خودروهای داخلی ظاهری جدیدتر و خلاقانه‌تری را پیدا کرده‌اند. چراغ‌های جلو از حالت بیضوی به‌صورت کشیده و بزرگ‌تری ارتقا یافته، که می‌توان به‌ جرات گفت از کیفیت ساخت بالاتری نسبت به تیبا برخوردار است. طرح کلی جلوی ساینا به‌ گونه‌ای است که چراغ‌ها و جلوپنجره در تعامل با یکدیگر بوده و با انحنایی ملایم ظاهری پویا و بانشاط را به ارمغان آورده‌اند. اگر ساینا را از نمای جانبی مشاهده کنید تفاوت چندانی میان آن و تیبا نخواهید یافت. تنها در برخی جزئیات مانند راهنمای مثلثی شکل روی گلگیر، امتداد چراغ‌های جلو و عقب، آینه‌های جانبی و عدم وجود زه روی درها تفاوت‌های با تیبا دارد. اما نکته‌ای که بازهم ساینا را از تیبا زیباتر کرده است، وجود رکاب بوده که در کنار رینگ‌های اسپرت آلومینیومی فابریک، ظاهری شکیل‌تر و زیباتر را بوجود آورده است. خطوط برجسته‌ای که روی گلگیرهای جلو و عقب خودرو خودنمایی می‌کنند، از تیبا به عاریت گرفته شده که به‌نوعی امضای طراح تیبا به حساب می‌آید.

شاید به عقیده برخی از کارشناسان آینه‌های جانبی ساینا با وجود بازنگری در طراحی، ظاهری زیباتر را برای آن ایجاد کرده باشد، اما نکته که در روز تست ما با آن مواجه شدیم، عدم دید کافی در قسمت پایین آینه بود، زیرا قسمت پایین کمی به سمت بالا متمایل شده و در نتیجه بخشی از فضای اطراف که در گوشه آینه نمایان می‌شود حذف شده است. اگر کمی ریزبینانه به قسمت عقب ساینا بخصوص سپر و چراغ‌ها نگاه کنید، بلافاصله به‌یاد تویوتا یاریس سدان 2014 خواهید افتاد. گویی قسمت عقب یاریس را جدا کرده و با اندکی تغییر به بدنه ساینا چسبانده‌اند. این شباهت بسیار یا بهتر بگوییم کپی‌کاری از سوی طراحان ساینا سبب شده تا نمای پشتی خودرو جذاب و گیرا باشد، اما از دید بسیاری از منتقدان فاقد خلاقیت و نبوغ می‌باشد.
این تغییرات جزئی را می‌توان در زاویه‌دار شدن چراغ‌ها و همچنین کوچک‌تر شدن آن‌ها دید. چراغ‌های مه‌شکن که در هر دو گوشه پایین سپر جای دارند نیز دقیقا با همان شکل استفاده شده در یاریس، طراحی و مورد استفاده قرار گرفته‌اند. ساینا در نسخه لوکس امکانات رفاهی نسبتا خوبی را ارائه می‌دهد که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت. اما یکی از آپشن‌های موجود سنسور دنده عقب بوده که به صورت استاندارد روی آن نصب شده و می‌توان آن‌ها را که روی سپر عقب خودرو همرنگ با بدنه نصب شده‌اند مشاهده کرد. اما اگر از تعریف و تمجید بگذریم و کمی با دید منتقدانه بخواهیم به ساینا نگاه کنیم، باید بگوییم که دوران این سبک از طراحی تمام شده و کمپانی‌های خودروسازی سعی بر ارائه طرحی پویا و دینامیک دارند. اما ساینا متاسفانه از چنین طرحی برخوردار نبوده. عدم کاربرد المان‌های طراحی روز دنیا علت اصلی این موضوع است.

کابین ارتقا یافته با امکانات رفاهی بیشتر

زمانی‌که وارد کابین ساینا می‌شویم در لحظه نخست با طرحی جدید که مخاطب را سرشوق بیاورد رو‌به‌رو نمی‌شویم، زیرا فضای کلی اتاق و فرم داشبورد، شباهت‌های زیادی با تیبا دارد. فرم کلی داشبورد همانند بدنه از روی تیبا الگوبرداری شده اما بازهم در این‌جا جزئیات هستند که تفاوت میان ساینا و تیبا را نمایان می‌سازند. بطور مثال داشبورد از رنگ طوسی روشن به خاکستری تغییر پیدا کرده و بخش‌هایی از کنسول میانی و دستگیره درها با رنگ نقره‌ای رنگ‌آمیزی شده‌اند. که البته باید به این نکته اشاره کرد که در مدت کوتاهی که این خودرو به مشتری تحویل داده شده، رنگ دستگیره درها در اثر استفاده پاک شده است، که خود جای سوال دارد که آیا تمامی قطعات این خودرو عمری این چنین کوتاه دارند یا تنها دستگیره‌ها هستند که با چنین وضعی رو‌به‌رو شده‌اند؟

همان‌طور که گفتیم ساینا در نسخه لوکس امکانات رفاهی نسبتا خوبی را در اختیارتان قرار می‌دهد که به‌عنوان مثال می‌توان به شیشه‌ بالابرهای برقی برای هر چهار در، آینه‌های جانبی تاشو با قابلیت تنظیم برقی، دماسنج محیط خارجی، سیستم ضد سرقت ایموبلایزر، کولر دیجیتال، کیسه‌های هوا برای راننده و سرنشین، ترمز ABS و EBD و همچنین سنسور دنده عقب اشاره کرد. شاید این آپشن‌ها در نگاه اول بسیار پیش‌پا افتاده و ابتدایی به‌نظر برسند، اما بسیاری از خودروهای این رده فاقد هرگونه آپشنی بوده که این یک برگ برنده برای ساینا محسوب می‌شود. کنسول میانی جلوه‌ای خاص به کابین بخشیده، زیرا وجود کولر دیجیتال به همراه نمایشگر و همچنین سیستم صوتی MP3 که مجهز به درگاه USB و AUX است، هماهنگی زیبایی با یکدیگر دارند. صندلی‌ها نسبت به تیبا کمی ارگونومیک‌تر شده و به همان میزان از راحتی بیشتری برخوردار هستند. این موضوع برای صندلی‌های عقب نیز صادق بوده، همچنین سه عدد پشت سری قابل تنظیم از دیگر نکاتی است که فضای عقب ساینا را از تیبا متفاوت می‌سازد. درکل می‌توان کابین ساینا را نسبت به تیبا و یا حتی خودروهای هم‌رده‌اش برتر دانست، اما موضوعی که شاید کمی انتقادها را به سوی کابین ساینا روانه کند، موضوع مونتاژ بی‌دقت قطعات داشبورد و تودری‌ها بوده که ظاهری غیرمنظم را برای کابین ایجاد کرده است.

مشخصات فنی

از آن‌جایی که ساینا را نمونه فیس‌لیفت شده تیبا می‌نامند، تنها تفاوت‌هایی در ظاهر و امکانات رفاهی با یکدیگر داشته و از لحاظ فنی کاملا مشابه یکدیگر هستند. ساینا از یک پیشرانه چهار سیلندر 1.5 لیتری بهره می‌گیرد که در واقع می‌توان آن را همان موتور پراید دانست که توسط شرکت مگاموتور و یک تیم آلمانی (FEV) دچار تغییراتی از قبیل افزایش حجم و تغییر در نسبت تراکم شده است. موتور 1503 سی‌سی تیبا در نسخه‌های اولیه توانایی تولید 80 اسب‌بخار را داشت که اخیرا با بهینه‌سازی مجددی که روی آن‌ صورت گرفته، این عدد به 87 اسب افزایش یافته است. همچنین گشتاور 106 نیوتن‌متری آن نیز به 128 نیوتن‌متر ارتقا یافته که همین موضوع سبب شده تا سوار بهتری مخصوصا در سربالایی‌ها ارائه شود.

درواقع این پیشرانه ارتقا یافته تیباست که وظیفه تولید نیروی پیشرانه ساینا را برعهده دارد. لازم به ذکر است که این بهینه‌سازی در تغییر ضرایب جعبه‌دنده نیز مشاهده می‌شود که همه این‌ها در نهایت شتاب قابل قبولی را برای ساینا به‌ارمغان آورده‌اند. تا جایی که می‌توان ساینا را از نظر شتاب برتر از تیبا و یا حتی پژو 206 تیپ 2 دانست اما در مقابل تندر 90 که در بازار کارکرده‌ها می‌تواند رقیبی سرسخت برای ساینا باشد نمی‌تواند حرف چندانی برای گفتن داشته باشد، زیرا تندر 90 از لحاظ شتاب از اکثر خودروهای هم‌رده سریع‌تر است.

تجربه رانندگی با ساینا

درست است که ساینا تفاوتی از لحاظ فنی با تیبا ندارد اما همین که با خودرویی تازه متولد شده در گروه خودروسازی سایپا رو‌به‌رو هستیم حس کنجکاوی را در ما دوچندان می‌کند تا پشت فرمان ساینا نشسته و از لحاظ فنی و تجربه رانندگی آن‌را مورد بررسی قرار دهیم. اولین نکته‌ای که پس از نشستن پشت فرمان ساینا توجه را به خود جلب می‌کند، کمبود دید از آینه‌های جانبی و قسمت جلوی خودروست، زیرا ستون‌ها تاحدودی مانع دید راننده می‌شوند. هنگامی که پیشانه ساینا را استارت می‌زنیم صدایی کاملا آشنا از موتور بر‌می‌خیزد که یادآور پراید و تیباست. برای شروع و با فشار دادن پدال کلاچ برای جای‌گذاری دنده، متوجه این موضوع شدیم که کلاچ به‌صورت نامتعارفی سفت و خشک بوده به‌گونه‌ای که کار تعویض دنده کمی مشکل صورت می‌گیرد. باتوجه به این‌که سیم کلاچ توسط مالک خودرو تعویض شده بود اما بازهم پدال کلاچ سفت بود. باتوجه به این‌که برخی به علت افزایش وزن ساینا نسبت به تیبا، شتاب کمتری را برای آن پیش‌بینی می‌کنند، اما درواقع این‌گونه نبوده و شروع نسبتا خوبی که همراه با هرزگردی چرخ‌ها و صدای جیغ لاستیک‌هاست را تجربه کردیم. سواری ساینا به لطف سیستم تعلیق مک‌فرسون در قسمت جلو و سیستم Torsion Beam در عقب به مراتب از تیبا نرم‌تر و بی‌صداتر بوده که همین موضوع پوئن مثبتی برای ساینا به‌حساب می‌آید.

عایق بندی کابین به‌صورتی است که صدای بیرون کمتر به‌گوش می‌رسد و دیگر خبری از صدای پیچیدن باد در کابین به‌ گوش نمی‌رسد. اما هنگامی‌ که دور موتور بالا می‌رود صدای موتور تاحدودی آزاردهنده شده و آسایش سرنشینان را مختل می‌کند. باتوجه به ساعات میانی روز و گرمای هوا مجبور به استفاده از سیستم کولر دیجیتال شدیم که باید گفت تفاوت چندانی با تیبا نداشته و جواب‌گوی فضای کوچک کابین بوده، اما نکته قابل تاملی که در این‌باره وجود دارد این است که، هنگامی که کولر روشن است و دور موتور از 1500 دور در دقیقه پایین‌تر می‌آید، موتور خودرو ناگهان خاموش می‌شود! این موضوع چندین‌بار در روز تست اتفاق افتاد. همچنین مصرف سوخت این سدان کوچک باتوجه به ابعاد و وزن خودرو و همچنین نوع پیشرانه، به‌صورت ترکیبی عدید حدود 7 لیتر در هر 100 کیلومتر پیش‌بینی می‌شود که در خودروی مورد نظر این عدد به 9 لیتر در هر 100 کیلومتر افزایش یافته است.

قیمت و نتیجه‌گیری

از آن‌جایی که ترافیک و شلوغی خیابان‌ها این‌روزها یکی از معضلات اصلی شهرهای بزرگ به‌حساب می‌آید، خودروهای کوچک و جمع و جور طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. به‌طور مثال در کشور عزیزمان ایران خودروهای از قبیل پراید، تیبا، پژو 206 و ام‌‌وی‌ام 110 که همگی از ابعاد نسبتا کوچکی برخوردار هستند، آمار فروش خوبی را برای خود ثبت کرده‌اند. در همین راستا ساینا نیز می‌تواند باتوجه به ابعاد بدنه و همچنین مصرف سوخت نسبتا خوبی که دارد، به موفقیت نسبی در بازار درست یابد. اگر بخواهیم واقع‌بینانه به مساله قیمت‌گذاری و ارزش‌گذاری خودروهای کوچک و شهری در کشور نگاه کنیم، باید بگوییم خرید چنین خودروهایی با این قیمت منطقی نیست. اما زمانی که فاکتورهایی از قبیل واقعیت زندگی روزانه، میزان تورم و گرانی ارز و بسیاری از مسائل دیگر را به صورت مساله اضافه کنیم، متوجه خواهیم شد که چاره‌ای جز پرداخت و خرید این خودروها نداریم.
از آنجایی که قیمت اعلام شده ساینا از سوی گروه خودروسازی سایپا، مبلغی حدود 27 میلیون و 776 هزار تومان است ناخود‌آگاه میزان سطح توقع خریداران بالا می‌رود. اما با تمام این تفاسیر تجربه سواری که ساینا در اختیار شما می‌گذارد به مراتب از تیبا بهتر بوده و تاحدودی شما را از انتخابی که کرده‌اید خوشنود می‌سازد. وجود آپشن‌های مورد استفاده در کنار سواری بهتر نسبت به تیبا، مواردی است که می‌تواند مشتریان باشگاه زیر 30 میلیون تومان را ترغیب کند تا این خودروی تازه متولد شده را برای خرید خود انتخاب کنند. در پایان از امیراحسان اکبریان مالک محترم برای در اختیار قرار دادن خودرو به منظور تست و بررسی و تهیه گزارش کمال سپاس و قدردانی را داریم.

مشخصات فنی
مدلسایپا ساینا
پیشرانه4 سیلندر 1.5 لیتری
حجم موتور1503 سی سی
حداکثر قدرت87 اسب بخار در 5300
حداکثر گشتاور128 نیوتن متر در 4000
مصرف سوخت ترکیبی7 لیتر در هر صد کیلومتر
قیمت کارخانه27 میلیون و 776 هزار تومان
قیمت بازار28 میلیون و 600 هزار تومان
برای لیست کامل مشخصات و امکانات این خودرو به صفحه مشخصات فنی سایپا ساینا مراجعه کنید.
عکس ها
نظرات
 
 
 

mahdi

1396/5/17
سلام و وقت بخیر
به نظر من هر کس ساینا بگیره از انتخاب خود پشیمان نخواهد شد

mehrdad

1396/6/26
سلام
به نظرم با اختلاف 3-4 تومان برید یه 405 یا سمند بگیرید به مراتب بهتر از این و تیبا هست.
البته اگه هزینه رو فاکتور بگیریم 405 و سمند سواری ایمن تر و راحت تری میدن.
اینو طبق تجربه ای که از همه این ماشین های که دارم عرض میکنم خودم یه تیبا 95 دارم اونقدر صدای موتور و گیربکس زیاد هست که هزینه های بقیه ماشین ها رو به بی خرجی این ماشین ها ترجیح میدن. نمایندگی هم میگه طبیعی هست...
دوستان بهتره ماشین صفر رو با صفر مقایسه کنند بعضی ها میرند سمند ترکیده رو میفروشند میگند از مخارجش راحت شدیم تیبا و ساینا بهتره...
در صورتی که اگه میرفتن 4 تومان بیشتر میدادن یه ماشین با کارت طلایی دریافت میکردن که سال اول حتی هزینه لنت و روغن هم نداشتن.

محسن

1396/7/15
دوستان سلام دو ماهه ساینا گرفتم موقع رانندگی وقتی سرنشین کامل باشه با کولر روشن احساس میکنم ماشین جون نداره البته هنوز ۵۰۰ تا بیشتر کار نکرده و دارم آب بندی میکنم بیشتر از ۹۰ باهاش نرفتم لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

محمد رضا

1396/7/30
سلام
من چند ماهه این ماشینو خریدم. باهاش 5000 تا هم راه رفتم. تا الان که هیچ مشکلی نداشته خداروشکر. با کلی تحقیق خریدمش. خیلی تو این رنج گشتم. ماشین صفر درست حسابی که باید ده میلیون بیشتر از این پول بدی دست دوم هم که ماشین سالم خیلی کم گیر میاد و هر کدوم کلی مشکل دارن. شتابش فوق العادس. البته به ال نود و 206 تیپ 5 نمیرسه ولی بعد از این دوتا ماشین تو این رنج بهترین شتاب رو داره. ماشین راحتیه. امکاناتش خوبه. سواریش خوبه انصافا. صندوق جاداری داره. مصرف سوختش برا من صدی 6 تا 7.5 بسته به ترافیک و نوع رانندگی میسوزونه. در کل بگم تو این رنج برا کسی که حوصله دردسر و تعمیرگاه رفتن نداشته باشه ماشین خوبیه. ظاهرش هم بنظر من قشنگه (البته این امر سلیقه ای هست) ولی بنظر من خیلی بهتر از ماشینای قدیمی هستش که الان داره هنوز تولید میشه.
 • عادل

  1396/11/27
  سرعتش هم از206بیشتر هم از ال نود...تستشم کردم تو جاده ی طولانی در بین این تست ساینا اول 206دوم واین ال نودی هم که در زمان فعلی همه بهش مینازنم سوم
  8+
 • حداد

  1397/3/31
  دمت گرم . . .باكلي تحقييييييييييق ساينا خريدي ! زياد تو اين مملكت تحقيييييييييق نمي خواد بكني ؛ چقدر پول داري همون = فرغون مورد نظر شما

مهدی

1396/8/7
سلام ممنون از زحمات شما یه سوال داشتم ممنون میشم حتما جواب بدین تو تقریبا تمامی بررسی ها درباره ساینا تو سایت های مختلف می نویسن موتور ضعیف ساینا با 87 اسب درصورتی که این مقدار از 206 تیپ دو و سه ، از دوو سیلو قدیمی از هیوندای آی 10 با 85 از میتسوبیشی میراژ با حدود 80 اسب قوی تره. ولی درمورد اونها اصلا از موتور ضعیف یاد نمیشه مگه توان تولیدی قدرت توسط موتور واحد یکسانی نیست؟ البته منظور من در انتقال قدرت نیست فقط و فقط تولید قدرته مثلا قدرت تولیدی میراژ با حدوده 80 اسب بیشتر از ساینا با 87 اسبه بازهم عرض میکنم فقط در تولید قدرت نه انتقال تا به چرخ ها؟ ممنون
 • مریم

  1397/3/10
  چقد تخصصی سوال پرسیدی خخ

علی

1396/9/8
سلام به همگی،من ۱ ماهه این ماشینو گرفتم به نظرم ماشین خوبی هست لاستیک هاشو ۱۴،۲۰۵ انداختم،ماشین تو حرکت نرم تر شده،قبل از این ماشین ۴۰۵ داشتم به نظرم تو سرعت ثانویه مثل ۴۰۵ نیست ولی رو هم رفته ماشین بی دردسر و ارومی میخوره باشه

محمد

1396/9/26
من چند ماهی میشه ساینا گرفتم. نسبت به قیمتش انصافا ماشین خوبیه. بالاخره هر ماشینی یه سری ضعف ها داره ولی با این شرایط بازار و مسائل و مشکلات توی رنج قیمتی خودش ماشین خوبیه. کم استحلاکه کیفیت نسبتا خوبی داره شتابش خیلی خوبه گیربکسش با موتور هماهنگه و تو سربالایی اصلا کم نمیاره. اتاقش شیک و جاداره (نسبت به قیمت) امکانات رفاهیش مناسبه. فقط تنها عیبی که داره نفوذ صدای موتور به داخل اتاقه که توی دور موتور بالای 3000 دیده میشه ولی درکل من راضیم

محمد

1396/11/8
واقعا مسخره بود اون اولای متن.بقیه رو هم نخوندم.206با ارفاق جا کرده تو دل مردم؟این اسباب بازیا چیه پس؟قوطی کبریتن.یه مشت حرف بیخود پر مکنین تو ذهن مردم
 • عادل

  1396/11/27
  30میلیون پول می دی انطزار مرسدز بنز داری؟
  6+

عادل

1396/11/27
سلام توضیح خوبی بود فقط باید بگم که اون قسمت که گفتی تویه شتاب دربرابر النود حرفی بزنه رو باید بگم که اشتباه گفتی چون النود اصلا شتاب نداره واز ماشین های هم رده خود مثل سمند 206عقب می افته از ساینا هم همچنین چون ساینا بسیار تیز تره

محمدحسین

1396/11/30
سلام به همگی دوستان. ضمن تشکر از دست اندر کاران خودروبانک من بعد از مدت ها تحقیق و سبک سنگین کردن، بالاخره حدود دو ماه پیش تصمیم گرفتم با توجه به پولی که داشتم ساینا بخرم. خوشبختانه در این دو ماهی که سوارش شدم و تقریبا دو هزار و پانصد کیلومتر رانندگی کردم باهاش، انصافاً در رنج قیمتی زیر 30 میلیون ماشین نرم و خوبیه. اذیت نکرده توی این دو ماه. راضی ام ازش. با اینکه به بی کیفیت بودن خودروهای وطنی اذعان دارم، اما معتقدم باید خودرو ایرانی بخریم. البته این نظر شخصی بنده است و قطعا عده زیادی مخالف این نظر هستند. من خودم به شخصه آشغال وطنی رو به الماس خارجی ترجیح میدم. چون حاصل رنج و زحمت کارگر ایرانیه. موفق باشید.
 • مهر

  1396/12/17
  سلام عزیزان من دو سال تیبا 91 داشتم راضی بودم برای صفر نمایندگی خواستم بنویسم که پیشنهاد دادند ساینا بنویسم منم نوشتم الان یکماه است که 97 تحویل گرفتم فقط نکته مهم برای دوستانی که می خواهند ساینا جدید بگیرن توجه به گیربکس هست که حتما ND2 باشد که روی پوسته گیربکس نوشته شده و مگنتی بودن ضمنا با توجه به ماشینهایی که داشته ام و تجربه کردم مناسب هست ولی ایده آل یک ماشین 30 تومانی رانمی دهد ضمن اینکه اگر بدنه عرضا پهنتر و کمی افتاده تر بود و بجای افزایش حجم صندوق عقب به صندلی عقب فضا می دادند بهتر بود از دوستان کسی می تونه در خصوص سینی زیر موتور ساینا اطلاعاتی بدهد متشکرم
  2+

حسین

1396/12/24
سلام من 1 سال و یکی دو ماهه که این ماشین رو خریدم فوق‌العاده است اون اولا همه فکر میکردن ماشین خارجیه ولی بعد از دیدن آرم سایپا متوجه ایرانی بودنش میشدند
منظورم اینه که ظاهرش حرف نداره

از کار کردشم خیالتون راحت اونم فوق‌العاده است سرعتش عالیه و من خیلی راضی ام
تو تهران تو اتوبان امام علی باهاش کورس گذاشتم و عالی بود
کولرشم حرف نداره چون من تست کردم خیلی خوب بود
گرم کن شیشه هم در عرض 10 ثانیه یا شاید هم کمتر کل شیشه ها رو تمیز می کنه

در کل این ماشین از سایپا که دیدم حرف نداشت عالی بود

علی مختاری

1396/12/26
با سلام
من اردیبهشت 96 تا کنون این خودروی ساینا را دارم
1 شتاب خیلی عالیه
2 مصرفش بد نیست
3 فضای مناسب و راحت و بی صدا ولی در دور موتور موتور بالا صداش زیاده
خرج و هزینه کم
4 یکبار بجز سرویس اولیه نمایندگی نرفتم
5 تو دری و داشبورت جنسش مزخرف و بی کیفیت
6 اپشن های اولیه و کامل دارد
7 بدون تعصب عرض کنم با 405 و تندر نود و سمند و 206 کورش گذاشتم خدای من شاهده با ال نود برابر بود یه سرو گردن از بقیه خودرو ها بالاتر. باور نفرمایید. گارانتی هم تموم شد بجز یگبار بلبرینگ جلو با 44هزار کیلومتر هیچ وقت تعمیرگاه نرفتم.فقط چراغشو اولویت بندازید. همین. با آرزوی سلامتی برای همه

مهدی

1397/1/3
سلام.بیاییدتعصبی وازروی احساسات حرف نزنیم.خداییش من الان حدود۶ماه هست سایناخریدم از۴۰۵و۲۰۶وپرایدوسمندخیلی بهتره.مسافت طولانی هم باهاش رفتم هیچ مشکلی شکرخدانداشته تاالان. دوستان برای خدابایدحرف زدمن هیچ عیبی ازاین ماشین تواین۶ماه ندیدم.
 • kingstone

  1397/4/17
  من ساینا برج 8 1395 خریدم و تا الان ک نظرات رو خوندم از بقیه با سابقه ترم .
  عرض شود که خوبی هاش نسبی هستن یعنی با توجه به بازار پوکیده کیفی قیمتی ایران . میشه گفت با این قیمت مفت دارید میخریدش.
  الان یه mvm دنده دستی 315 پنجاه شست تومن قیمتشه
  .
  و معایبش

  دید جلو خوب نیست بهتر بگم مثه اسپورتیج میمونه و دید جلو داغونه چون ستون و زلم زیمبوهای چسبیده به ستون زیادی قطور هستن .
  تو باد یکم شدید نمیتونید ماشینو خوب کنترل کنید
  اینم بگم من راننده بیابونی هستم و متوسط سرعتی ک میرم 140 به بالایه ....
  گیربکس و کلاجش مالی نیست
  چندتا سوراخ اضافه داره که کمپانی کلا بیخیالشون شده مثلا زیر میل فرمون که یه بار که زدم تو دو وجب اب بارون و فرمون رو کج کردم اب پاشید رو کفشهام .
  شتابش چون 8 سوپاپه کمه .
  یکم زیادی پایینه و باید لاستیک فاق 65 یا 70 بزارید زیرش که رو پیچها از تعادلش کم میکنه
  مه شکن ها هم که اب بارون رفت توشون و جیوه اونها ریخت گارانتی هم به گردن نگرفت.
  و صندلی های جلو تو جاده کمر درد میاره

  ولی بازم میگم نسبت به قیمت بازار ایران خوبه
  فضل داخلیش خوبه
  صندلی عقبش جا دار و راحته
  صندوقش هم به اندازه ال نود نیست ولی خوبه
  داشبوردش اذیت نمیکنه
  اینه های جانبی بزرگ و اوکی هستن
  ...
  1+

کیوان

1397/1/9
چشم.40 سال دیگه صبر میکنیم ساینا 3 بیاد بیرون.اون زمان همه جهان با خودرو پرنده جابجا میشن ما با ساینا 3

احسان

1397/4/17
سلام به دوستان ،میگم صفحه رادیوی ساینا همونه که بالاس یا نه لطفا سریع پاسخ بدین می خوام بخرم
Top