استراتژی بلند مدت بزرگترین خودروساز ژاپن؛ تمرکز هیبریدی تویوتا

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
تویوتا فعلا به سرعت به سمت خودروهای تمام برقی نخواهد رفت و همچنان بیشتر تلاش خود را در تولید خودروهای هیبریدی بکار می گیرد. این خودروساز البته پیشتر از برنامه خود برای تولید مدل های تمام برقی C-HR و IZOA برای بازار چین پرده برداری کرده بود.
مدیر اجرایی بخش نیرومحرک تویوتا در مصاحبه ای با واردز عنوان کرده است که فعلا خودروهای هیبریدی در بازار حضور خواهند داشت، اگرچه تویوتا متوجه شده است که برخی از کمپانی ها مستقیما از خودروهای بنزینی به سمت تولید خودروهای تمام برقی حرکت می کنند. شیزو آبه در این خصوص ادامه داد: "ما معتقدیم که اصلی ترین سلاح ما برای مواجه با قوانین زیست محیطی جدید تولید خودروهای هیبریدی است."
در این خصوص تویوتا برنامه دارد تا فروش خودروهای هیبریدی معمولی خود را تا سال 2030 به چهار میلیون دستگاه در سال برساند. تویوتا برنامه منسجمی نیز برای تولید خودروهای پلاگین هیبریدی دارد و تا سال 2030 هر سال صدها هزار دستگاه از این مدل ها را نیز به فروش خواهد رساند.

تویوتا پریوس

تویوتا پریوس

به گفته شیزو آبه اصلی ترین مشکل خودروهای برقی باتری های لیتیوم-یونی هستند چون این باتری ها گران قیمت و سنگین هستند و ابعاد بزرگی نیز دارند. ضمن اینکه این باتری ها از نظر عمر کاری نیز دچار مشکل هستند و با هر بار شارژ عمر آنها کاهش پیدا می کند.
به گفته وی اگر قرار باشد خودرویی برقی با ابعاد تویوتا پریوس تولید شود این خودرو به یک باتری 40 کیلووات ساعتی نیاز خواهد داشت تا بتواند به برد حدودی 402 کیلومتر دست پیدا کند. باتری چنین خودرویی دارای قیمتی حدود7 تا 10 هزار دلار خواهد بود و حتی اگر قیمت باتری تا سال 2025 نصف شود نیز همچنان چنین خودرویی برای خریداران چندان جذابیت نخواهد داشت.
اگرچه این سخنان نشان می دهند که شیزو آبه به باتری های لیتیوم-یون چندان علاقه ای ندارد اما وی از طرفداران باتری های جامد است و اعلام کرده است که تویوتا به زودی تولید این باتری ها را آغاز خواهد کرد. شایعاتی مبنی بر ورود خودروهای برقی مجهز به باتری های جامد تا اواخر دهه آینده به بازار وجود دارند. آبه نیز عنوان کرده است که این خودروها در حدود سال 2030 به واقعیت خواهند پیوست.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران