مشتریان برای خرید خودرو عجله نکنند

فارس : رئیس شورای رقابت گفت: اگر افزایش قیمت‌ خودروها به دلیل کاهش تولید باشد، شورای رقابت به موضوع ورود پیدا می‌کند و برخوردهای لازم را با خودروسازان انجام می‌دهد. رضا شیوا در مورد آشفته بازار خودرو گفت: وقتی شورای رقابت میزان افزایش قیمت خودروهای مشمول قیمت‌گذاری تولید داخلی را اعلام می‌کند، شرکت مربوطه مجاز به افزایش قیمت بیش از مجوز اعلام‌شده نیست.
رئیس شورای رقابت با بیان اینکه باید دلیل افزایش قیمت خودرو بررسی شود، گفت: اگر افزایش قیمت خودرو به دلیل دلالی باشد، باید رصد شود این دلالی ناشی از کمبود تولید است یا به مسائل دیگری مربوط می‌شود؛ قطعا اگر افزایش قیمت‌ها به دلیل کاهش تولید باشد، شورای رقابت به موضوع ورود پیدا می‌کند و برخوردهای لازم را با خودروسازان انجام می‌دهد. وی افزود: البته به اعتقاد بنده هیچ خودروسازی حاضر به کاهش تولید نیست و قطعا برای کسب درآمد بیشتر تمایل به تولید بیشتر هم دارد. شیوا با اشاره به خروج آمریکا از برجام نیز بیان کرد: متاسفانه با وقوع این مساله، برخی سودجویان و دارندگان نقدینگی سرگردان با ورود به بازار خودرو، تقاضای کاذب ایجاد کرده‌اند و بخشی از افزایش قیمت‌ها هم ناشی از این مسائل است. رئیس شورای رقابت اظهار کرد: پس از بازارهای سکه و ارز، سرمایه‌های سرگردان وارد بازار خودرو نیز شده و آن را هم از تعادل خارج کرده است. وی با تاکید بر اینکه این شرایط، کوتاه‌مدت است، گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت تدابیری اندیشیده، تا وضع بازار خودرو به حالت عادی بازگردد. شیوا با بیان اینکه اکنون در شرایط اضطراری قرار داریم، گفت: مشتریان برای خرید خودرو عجله نکنند و دست به دست هم بدهند تا این شرایط کنترل شود.

وی اما با اشاره به میزان تعیین‌شده برای افزایش قیمت خودرو گفت: تا خرداد سال آینده هیچ‌گونه افزایش قیمتی در خودروهای زیر ۴۵ میلیون تومان نخواهیم داشت و مردم با خیال راحت می‌توانند اقدام به خرید خودرو کنند. شیوا در پاسخ به این پرسش که برای کنترل آشفته‌بازار خودرو چه باید کرد، اظهار کرد: در دنیا و حتی کشورهای توسعه‌یافته و صنعتی اگر به‌صورت ناگهانی تقاضا برای کالایی افزایش یابد و تعادل عرضه و تقاضا به‌هم بخورد، افزایش قیمت صورت می‌گیرد. رئیس شورای رقابت اظهار کرد: تا زمانی که تقاضای کاذب وجود داشته باشد و نتوان عرضه را به اندازه تقاضا رساند، کنترل بازار بسیار سخت است.

شیوا گفت: ما امیدواریم اقداماتی که وزارت صنعت برای بازگشت آرامش به بازار در نظر دارد، اثرگذار باشد و خودروسازان هم برنامه‌ریزی مناسبی برای تولید خود داشته باشند. وی در ادامه تاکید کرد: به هرحال با خروج خودروسازان خارجی از ایران شرکت‌های مربوطه براساس قرارداد‌ها یا باید پول متقاضیان پیش‌خرید خودرو را پس بدهند یا به آنها خسارت پرداخت کنند. وی همچنین با اشاره به اینکه براساس سه متغیر دریافتی از بانک مرکزی، شرکت کیفیت استاندارد و برنامه ششم بهره‌وری، میزان افزایش قیمت خودروها اعلام می‌شود، گفت: براساس محاسبات مرکز ملی رقابت، میزان حداکثر افزایش قیمت خودروهای سایپا ۰۱/ ۷ درصد، محصولات ایران خودرو ۱۸/ ۷ درصد و مدیران خودرو ۶۲/ ۵ درصد اعلام شد.
برچسب ها:
نظرات
 
 
 
بهنام 1397/3/24
ملت همیشه در صحنه ما این چیزا سرشون نمیشه..وقتی شایعه کردن که قراره خودرو گرون تر بشه باید هرجور شده به هرقیمتی بخرن ..عجب ملت باحالی هستیم هرچی قیمت میره بالاتر خریدار بیشتر میشه
مصطفی 1397/3/24
«وزارت صنعت، معدن و تجارت تدابیری اندیشیده، تا وضع بازار خودرو به حالت عادی بازگردد.»
این تدابیر شبیه تدابیریه که بانک مرکزی و وزارت اقتصاد برای ارز و سکه و وزارت مسکن برای خونه اندیشیدند؟
Ebi 1397/3/24
اگر می خوان قیمت ماشین بیاد پایین وواقعی بشه واین شرکتهای ایرانی آشغالاشونه گرون به مردم نندازن دولت باید تعرفه ماشین های وارداتی رو خیلی بیاره پایین یا تعرفه رو صفر کنه اون وقت معلوم میشه قیمت واقعی ماشین چنده.الان تنها راهش اینه که مردم ماشین صفراین کارخونه های آشغال ساز رو نخرن وتحریم کنن
حمید 1397/3/24
پارسال یک دستگاه تندرپلاس تحویل اردیبهشت ثبت نام کردم تا الان که وارد تیر میشیم هیچ خبری از دعوت نامه هم نیست! مقصر صد درصد خودروساز . مگه من مصرف کننده چه گناه دارم باید برای یه ماشین حدود یکسال انتظار بکشم.
Moein 1397/3/24
یه مشت حرفات چرند و پرند
سالار 1397/3/24
راست میگه عجله نکنین صبر کنین گرونتر میشه
من 1397/3/25
میگم شما ملت چرا گوش نمی‌دید دلار شیش هزار تومنی پنج هزار تومنی حبابها پراید بیست و پنج میلیونی بیست میلیونی حبابه سکه دوونیم میلیونی دومیلیونش حبابها کاش بترکن این حبابها ملت مستضعف هروز فقیرتر میشن حالمون بهم خورد از این همه دروغ وکلک این دلالها رو بگیرید گردن بزنید اگه اعدلت سرتون میشه که نمیشه شما عاشقه مردم ازاری شدید
Ali 1991 1397/3/25
ملت عزیز ایران! مردم مظلوم ایران! عجله نکنین، زیاد دور نیست روزی که با 50 میلیون خودروی ژاپنی میخریدیم، الانم عجله نکنین که فردا پس فردا با 50 میلیون بشه پراید خرید!!!
چقدر مردم ایران باید تحقیر بشن؟ بخدا قدر این ملت رو باید دونست، وای بر باعثان این اوضاع
مجتبی 1397/3/28
آخه چقدر دروِغ
آخه چی تو این مملکت وقتی گرون شده دوباره برگشته به قیمت قبلیش
چرا دروغ میگید به مردم