نگاهی به قیمت و شرایط پژو 405 در بازار خودروهای دست دوم

اگر به حدود 20 سال قبل باز گردیم به سال های حکم رانی پژو 405 در بازار خودرو ایران خواهیم رسید. زمانی که اثری از سمند یا پژو 206 در خیابان ها دیده نمی شد و پزو 405 حکم خودرویی مدرن و حتی رویایی را برای قشر متوسط و حتی مرفه جامعه بازی می کرد. پژو 405 حالا تبدیل به خودرویی قدیمی و بیش از حد معمولی شده است و در بازار خودروهای صفر کیلومتر بیش از 36 میلیون تومان آگهی می شود اما تعجب خواهید کرد اگر بدانید که خرید نمونه های نسبتا سالم از پژو 405 با بودجه هایی کمتر از 10 میلیون تومان نیز امکان پذیر است. در واقع مدل های قدیمی فرانسوی و کاربراتوری پژو 405 GLX که قبل از سال 1381 (عرضه مدل های انژکتوری با موتور XU7) راهی بازار شده اند، این روزها از طرفداران چندانی برخوردار نیستند و با قیمتی در محدوده 7 الی 10 میلیون تومان بسته به تمیزی و مشخصات آگهی می شوند.
در این زمینه جالب است که بدانید افت قیمت پژو 405 کاربراتوری از پراید های قدیمی و کاربراتوری در بازار بیشتر است و این امر به دلیل هزینه های نسبتا بالای تعمیر و نگهداری از پژو 405 است که معمولا هزینه های سنگینی را به مشتری نه چندان ثروتمند خریدار چنین خودرویی تحمیل می کند. اما فارغ از این مسئله، فضای داخلی بزرگ، فنربندی نرم و بدنه نسبتا ایمن (حداقل نسبت به پراید) از جمله ویژگی های ذاتی 405 است که حتی به نوادگان این محصول نظیر دنا توربو پلاس 60 میلیونی هم ارث رسیده و دریافت چنین ویژگی هایی با این مبلغ کم می تواند بسیار ارزنده باشد.
برای افرادی که از دردسر خودروهای کاربراتوری فراری اند نیز طیف وسیعی از مدل های پژو 405 وجود دارد، به خصوص که در حد فاصل سال های 1381 تا 1384 کیفیت پیشرانه های XU7 مورد استفاده بر روی این خودروها نیز نسبتا بالا بوده است و کمتر با مشکل شایع سری موتورهای پژو (سوختن واشر سر سیلندر) مواجه می شوند. از سوی دیگر تاکنون افزایش قیمت خودروهای صفر کیلومتر چندان تاثیری بر بازار دست دوم خودروهای پر تیراژی مانند سری پژو های 405 و سمند به دنبال نداشته است و از این رو برای مصرف کنندگان واقعی که بودجه اندکی در اختیار دارند، شاید یافتن یک نمونه سالم از چنین خودروهایی نسبت به خرید قسطی خودروهای گران صفر کیلومتر ارجحیت داشته باشد.
نظرات
 
 
 
افشین 1397/4/8
یادش بخیر ! دائیم سال 82 یدونه 405 همین رنگی که اون وقت ها میگفتن آلبالوئی و حسابی هم لاکچری بود رو صفر از ایران خودرو تحویل گرفت و طبق گفته خودش توی آزادگان در حال رفتن به شیرینی فروشی بود که چراغ بنزین ماشین روشن شد ! خودش اون موقع میگفت این عوضی ها یه باک بنزین توی ماشین نریخته بودن ! ماشینو اون موقع خریده بود 12 میلیون که اون موقع مثلا خیلی پول بود اونم واسه ماشین !
همون شرکت الان داره همون ماشینی رو که زورش می اومد توش بنزین بریزه رو با این قیمت عجیب و غریب و با کیفیت بسیار کمتر از همون نمونه اولیه میفروشه و ملت هم که همه چی یادشون رفته میرن میخرن !
بنزین 100 تومنی کی یادشه !؟