ورشکستگی در راه است؛ کاهش 50 درصدی تولید خودروهای داخلی

با توجه به شرایطی که برای تخصیص ارز ایجاد شده است برخی از مواد اولیه ای که وارد گمرک می شوند با مشکل پرداخت ارز مواجه شده و طرف خارجی به دلیل عدم تسویه حساب قطعه سازان اسناد خرید را تحویل نمی دهد. از طرف دیگر گمرک نیز مواد اولیه و قطعات نیمه ساخته مورد نیاز قطعه سازان را ترخیص نمی کند.
در حالی که بر اساس مصوبه دولت باید مواد اولیه قطعه سازان و خودروسازان در گروه یک کالایی برای تخصیص ارز قرار گیرند عدم اجرای این مصوبه موجب شده تا قطعه سازان دچار چالش ها و مشکلات فراوانی شوند. آن ها برای واردات برخی از مواد اولیه و قطعات نیم ساخته ای که در گروه دوم و سوم کالایی قرار دارند ناگزیر به کسب مجوزهای متعدد شده و همین مساله موجب طولانی شدن روند ترخیص مواد اولیه قطعه سازان از گمرک می شود.
این وضعیت در حالی ادامه دارد که به گفته دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور، شرایط ایجاد شده بر روند تولید قطعه سازان و خودروسازان تاثیر گذاشته و موجب افت 50 درصدی تولید روزانه دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور شده است.
آرش محبی نژاد دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه سازی کشور در گفت و گو با خبرگزاری ها اظهار داشت: متاسفانه قطعه سازان برای ترخیص مواد اولیه و قطعات نیم ساخته ای که در گروه دوم و سوم کالایی قرار دارند با مشکل جدی مواجه می شوند. این در حالی است که بر اساس مصوبه دولت باید مواد اولیه قطعه سازان و خودروسازان در گروه یک کالایی قرار گیرد.
آرش محبی نژاد دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه سازی کشور

آرش محبی نژاد دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه سازی کشور

وی اظهار داشت: در حال حاضر مواد و قطعاتی که در گروه یک کالایی قرار دارند مشکل گمرکی ندارند البته مشکل گمرکی که هم اکنون قطعه سازان برای تامین مواد اولیه با آن مواجه هستند مربوط به مشکلات ارزی است.
وی با اشاره به اینکه امروز قطعه سازان با دو مشکل اساسی برای تامین مواد اولیه مواجه هستند، افزود: اولین مشکل قطعه سازان مربوط به مواد اولیه ای است که همچنان در گروه دوم و سوم کالایی قرار دارد و گمرک برای ترخیص آنها ایراد می گیرد. مشکل دوم نیز اصطلاحا در خصوص پرداخت آتی است که البته بخشی از پول نقدی پرداخت شده و قسمتی از قیمت خرید نیازمند ارز متقاضی است که باید در قالب این ارز نیز پرداخت شود اما در شرایط فعلی که ارز تک نرخی شده این مساله موانع زیادی را برای شرکتها ایجاد کرده و واردکنندگان نمی توانند باقی ارز را پرداخت کنند چرا که نه ارز دولتی پرداخت می شود و نه ارز نیمایی به واردات اختصاص پیدا می کند.
دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی تاکید کرد: البته پیش پرداخت اولیه خرید که تا حدود 10 تا 30 درصد به صورت ارز متقاضی بوده پرداخت شده است. هر چند در این زمان ارز دولتی و مبادله ای چندانی به قطعه سازان پرداخت نمی گردید اما در بخشی که در قالب یوزانس بوده قطعه سازان توانسته اند ارز دولتی و مبادله دریافت کنند و تعدادی نیز ارز متقاضی گرفته اند.
محبی نژاد افزود: بر اساس آخرین بر آوردها هم اکنون قطعه سازان حدود 800 میلیون دلار به طرف های خارجی بدهکارند که این مربوط به پیش از وضعیت بوجود آمده در بازار ارز است اما با شرایطی که هم اکنون برای تخصیص ارز ایجاد شده با وجود اینکه برخی از کالاها وارد گمرک شده اما طرف خارجی به دلیل عدم تسویه حساب قطعه سازان اسناد را تحویل نمی دهد و گمرک هم مواد اولیه و قطعات نیمه ساخته مورد نیاز قطعه سازان را ترخیص نمی کند .
کاهش 50 درصدی تولیدات داخلی خودرو

کاهش 50 درصدی تولیدات داخلی خودرو

وی تاکید کرد: این ثبت سفارش ها برای قبل از شرایط ارزی فعلی بوده و مختص فروردین و اردیبهشت ماه امسال می باشد. حتی برخی از این ثبت سفارش ها مربوط به آذر و دیماه سال گذشته است که کالا وارد شده اما یا در گمرک مانده و ترخیص نمی شود و یا برخی نیز که به صورت خرید اعتباری بوده به نسبت حمل، پرداخت پول صورت گرفته است.
وی تصریح کرد: بر اساس مصوبه ای که به تصویب بانک مرکزی، گمرک و دولت رسیده است تمام مایحتاج صنعت خودرو از جمله قطعه سازی باید در گروه یک کالایی قرار گیرد اما از آنجا که همچنان برخی از این مواد در سیستم در گروه یک قرار نگرفته است قطعه ساز برای هر کدام آنها باید مجوز بگیرد که طبعا این روند زمانبر خواهد بود.
این عضو انجمن همگن قطعه سازی کشور افزود: متاسفانه عدم ترخیص مایحتاج و مواد اولیه مورد نیاز قطعه سازان بر تولید آنها تاثیر گذاشته است البته این روند بیش از همه بر تولید خودروسازان داخلی تاثیر گذاشته و تولید روزانه خودروسازان را 50 درصد کاهش داده است در حالی که طبق برنامه تولید ایران خودرو و سایپا این دو شرکت در مجموع باید روزانه 6 هزار دستگاه خودرو تولید کند اما این رقم روزانه به 3 هزار دستگاه تقلیل یافته است.
محبی نژاد علت اصلی افت نیمی از تولید روزانه خودروسازان را مشکل تامین قطعات وارداتی عنوان کرد و افزود: قطعه سازان نیز به دلیل وضعیت موجود در تامین نقدینگی و مواد اولیه مورد نیاز، قادر به تامین قطعات مورد نیاز خطوط تولید خود نیستند.
وی در ادامه با توجه به آمار گمرک مبنی بر واردات 780 میلیون دلار قطعات خودرو در سه ماهه اول امسال به موضوع تامین قطعات مورد نیاز خودروسازان پرداخت و گفت: البته بخشی از قطعات موردنیاز خودروسازان برای خودروهای مونتاژی و به صورت سی کی دی است که خودروسازان با توجه به واردات صورت گرفته مشکلی در این زمینه ندارند. اما به طور قطع تمامی قطعات مورد نیاز به صورت سی کی دی نبوده و برای تامین برخی از قطعات خودروهای پرتیراژ مثل سنسورها، قطعات الکترونیکی و یا ایربگ ها باید واردات صورت گیرد که همین مساله تولید خودروسازان و قطعه سازان را با مشکل مواجه کرده است.
وی تاکید کرد : البته امروز بیشتر از خودروسازان ، قطعه سازان هستند که با مشکل روبرو هستند چرا که خودروسازان بر روی واردات قطعات خارجی خودشان تمرکز کردند و به همین جهت قطعه سازان نمی توانند مطالباتشان را از خودروسازان دریافت کنند و پرداخت پول قطعه سازان به تعویق افتاده است. این وضعیت در صورتی است که با وجود ادامه شرایط فعلی به طور قطع، قطعه سازی در کشور تعطیل خواهد شد.
نظرات
 
 
 
بهنام 1397/4/20
نترس داداش نمیزارن طوری بشه. تو این مملکت هر اتفاقی رخ بده خودرو بندازها درامان خواهند بود.
Armin sat 1397/4/20
انشالله انشالله خدا از دهنت بشنوه
kk 1397/4/20
واي يعني مي شه؟
Bigboy 1397/4/20
کاش کلا درشون تخته شه
Hossein 1397/4/20
ان شاء الله ورشکست کامل بشن این زالو ها
علی محمودی 1397/4/20
انشالله...
اشکان 1397/4/20
انشالله ورشکستگی هرچه زودتر ایران خودرو و سایپا که هرچی میکشیم از این 2تا آشغال سازه
احمد 1397/4/20
الهی شکر .
یعنی میشه ورشکستگیشون و ببینیم
Reza 1397/4/20
نتیجه دلال بازی و مسخره بازی کارخونه ها میشه این حالا منظر باشین بیان ازتون هایما بخرن ۱۵۰ اگه همین طوری جلو بره ملت صبر کنن بالاخره یه روزی میاد که اینام واسه ملت سرخم کنن البته اگه باز یه عده گول فروش اقساطی رو که چند سال پیش سایپا با همین روش از شر پرایداش خلاص شد نخورن
سمند سوار اهوازی 1397/4/20
با این مبلغ میشه 39000 خودروی کره ای فول و شاسی بلند نیمه فول با قیمت20000 هزار دلار وارد کرد یعنی هر سال میشه 156000 خودروی ایمن و لوکس و با کیفیت وارد کرد بدون اینکه ارزی بیشتر خارج بشه و همین عزیزان شاغل در صنعت تولید ویا به اصطلاح واردات خودروی ایرانی وارد عرضه ی مستقیم خودرو و خدمات میشوند و یک ملت از دست کرمان خودرو و سایپا و ایران خودرو راحت میشه حیف نیست این همه ارز خارج بشه بجاش پراید و تیبا و پژو تولید بشه لطفا نظر بدید
...ا 1397/4/20
انشالله به صد درصد برسه
احسان نیک 1397/4/20
کی خدا اون روز میاره که شاهد ورشکستگی این دوتا گاری ساز باشیم 🙌
  • رضا 1397/8/1
    سالهاست که ورشکسته هستند چون شرکت های دولتی اند بهشون کمک میشه
رضا 1397/4/20
خیره ان شا الله. امیدوارم هرچه زودتر این اتفاق میمون بیفته و مسببین و قاتلین مردم بیگناه و معلول شدگان هر چه زودتر به خاک سیاه بشنن و محو و نابود بشن. عوضش سالنهایشان توقیف شده و حداقل یه گاوداری یا مرغداری به جاش تاسیس بشه
Amiri 1397/4/20
الان بهترین شرایطه برای اینکه ملت عزیز با «نخریدن»، آخرین ضربه رو بزنن و ریشه این دو مایه ننگ صنعت خودرو سازی رو به طور تمام و کمال قطع کنند!
  • علی 1397/4/23
    اتفاقا بهترین شرایط برای خریدنه چون با شروع تحریمهای آمریکا در 15 مرداد و کاهش تولید داخل قیمت های نجومی در راهه. این واقعیته منفی و مثبت واسه من مهم نیست.
علیرضا 1397/4/20
به امید خدا.یه خبر خوب تو این روزای بد هم شنیدیم بالاخره.انشالله یه روز نزدیک تیتر بزنید ایران خودرو و سایپا بزرگترین قاتلان جهانی ورشکست شدند
عرفان 1397/4/20
انشاالله هر چی زودتر تولید ایران خودرو و سایپا صفر بشه و ورشکست بشند و خیال هممون راحت بشه.
مهرداد 1397/4/20
البته که در راه نیست و چند سالی هست که همینجا با ما ملت فقیر و مظلوم ایران یک جا نشسته و داره اطرافشو با ارامش خاص خودش نیگا میکنه!!!

ی انتقاد
چقدر دیر کامنتا رو تایید میکنین؟!
سعيد 1397/4/20
خب 50 درصد روي قيمت خودرو بكشين . كي به كيه . ماهم كه به هرصورت مي خريم .
محمد 1397/4/20
به امید خدا هر چه زودتر ، عاقبت ظلم و گرون فروشی و چاپیدن مردم همینه
سجاد 1397/4/20
انشاالله کلا برشکست کنند....
هرکیم میگه حمایت ملی قبول دارم اما نه خودرو ساز به اندازه ی کافی بهشون زمان برای پیشرفت داده شده و استفاده نکردن فقط (کم فروشی _ گرون فروشی) کردن...
- 1397/4/20
انشالله...
من 1397/4/20
فرمولش سادست شکاف کسری تولید باید با واردات پر بشه منتهی این دولت مثل دلار دیر به این نتیجه میرسه
رسول 1397/4/20
به اميد روزي كه اين ارابه سازان مرگ ورشكست شوند...
آنروز يكي از شيرين ترين و خاطره انگيز ترين روز ها در تاريخ حيات ٢٥٠٠ ساله ي ايران زمين است...!!!
هومنشونم 1397/4/20
من فقط میخوام بدونم چقدر دیگه خیابونای شهری مثل تهران جا واسه اینهمه ماشین داره؟!!
احسان 1397/4/20
ايشالا هرچه زودتر نابودي كامل اين نالايق ها
مهران 1397/4/21
خدا را شكر
رضا 1397/4/21
با سلام
به نظرتون کی انشاءالله این پنجاه درصد صدرصد میشه،یه جشن کامل بگیریم؟
علیرضا 1397/4/21
به امید روز پیروزی ۱۰۰ درصد ورشکستگی دو صنعت مرگ و دزد
قاسم برزگر 1397/5/28
عجب وضعی شده تکلیف کسایی که پول ریختین بحساب سایپا چی میشه گناه اونا چیه مملکت رو هواست....پس مسئولین چیکار میکنن
پیام 1397/6/17
یعنی آرزوم شده این که یه روز بگن بالاخره این دو تا بنگاه مونتاژ کار تعطیل شدن و واردات خودرو آزاد . شده . یعنی میشه؟!!
رضا 1397/10/14
انشاا... جشن ورشکستگی سایپا و ایرانخودرو گرفته خواهد شد

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران