هیبریدی‌ها بهترین گزینه برای کاهش آلودگی هوا

گروه بنگاه‌ها : درحالی‌که برخی گزارش‌های منتشره در روزهای اخیر بر وجود کاستی‌هایی در خودروهای هیبریدی تاکید دارد، اما برخی دست‌اندرکاران خودرو کماکان بهترین گزینه برای کاهش آلودگی هوا را استفاده از خودروهای هیبریدی می‌دانند. جواد نفری مدیر فنی شرکت پاکرو درباره این نوع خودروها به «دنیای‌اقتصاد» گفت: از هنگام افزایش تعرفه‌های خودروهای هیبریدی، نظرات و گزارش‌های مختلفی بیان شد که اصلا خودروهای هیبریدی خودشارژ از نظر سوخت و تولید آلایندگی فرقی با خودروهای بنزینی ندارند و تعاریف متفاوتی هم بیان کردند، اما این تعاریف مغایر با واقعیت هستند.
وی افزود: در گزارشی که به تازگی منتشر شده این طور اشاره شده که خودروهای هیبرید پلاگین مصرف سوخت کمتری نسبت به هیبریدی خودشارژ دارند، در‌صورتی‌که در خودروهای پلاگین فقط تا زمانی که شارژ دارند از بنزین استفاده نمی‌کنند و زمانی که شارژ آنها تمام شود شروع به استفاده از بنزین می‌کنند، این برای شهرها و فاصله‌های کوچک مناسب است. نفری گفت: در خودروهای «هیبریدی خودشارژ» قضیه به این صورت نیست، خودروی هیبریدی خودشارژ در کنار استفاده از برق در مواردی از موتور بنزینی کمک می‌گیرد که همزمان باتری‌های موتور برقی آن را هم شارژ می‌کند و به همین علت به اصطلاح به آنها خودشارژ می‌گویند، یعنی نیازی به اتصال خودرو به برق شهری وجود ندارد و شارژ باتری‌ها در زمان حرکت صورت می‌گیرد؛ در‌صورتی‌که خودروهای هیبرید پلاگین به اتصال شهری نیاز دارند که با توجه به شرایط حال حاضر کشور و نبود زیرساخت‌های خودروی برقی، واردات خودروهای هیبرید خودشارژ عقلانی‌تر است. وهاب آقایی مدیرعامل شرکت پاکرو یدک واردکننده قطعات خودروی هیبریدی نیز در رابطه با مصرف سوخت خودروهای هیبریدی گفت: مصرف سوخت خودروهای هیبریدی خودشارژ حداقل ۵۰ درصد کمتر از خودروهای هم‌رده بنزینی است و به همین دلیل آلایندگی بسیار کمتری تولید می‌کنند، من موافق هستم که خودروی تمام برقی از هیبرید پلاگین و هیبرید خودشارژ بهتر است، ولی سوال این است که مگر زیرساخت‌های این خودروها فراهم است؟ وی افزود: اگرچه وزارت نیرو گفته امکان آن را داریم که برق موردنیاز برای شارژ تعداد بالای خودروی برقی را در زمان غیر ساعت پیک تامین کنیم، ولی بحث فقط برق نیست و عوامل مختلف دیگر نیز دخیل هستند.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران