افسانه کلاسیک AMG؛ نگاهی به تکامل مرسدس CLK + فیلم

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
در طی این سالها، نسل های مختلفی از مرسدس CLK به بازار خودروی جهان عرضه شده که مدل هایی از آن، به خصوص نمونه های کروک در کشورمان طرفداران زیادی دارند. به اعتقاد خبرنگاران وب سایت موتور وان، اگر بخواهیم تعریفی از مرسدس CLK ارایه دهیم، باید بگوییم که این کلاس از محصولات مرسدس بنز، یک مدل کمیاب و پیشرفته تر از کلاس E است که در قالب کلاس C ارایه می شود. تشبیهی که آمریکایی ها از این خودرو دارند، مثل این است که به جای ترکیب کره بادام زمینی و مربا، از کره بادام زمینی و اسید باتری برای صبحانه استفاده کنید.
یکی از موفق ترین محصولات کلاس CLK، مدل دهه نودی CLK GTR بود که به اعتقاد بسیاری از خودرونویسان، بزرگ ترین خودروی سوپر اسپرت در دهه نود میلادی به شمار می رفت. این خودرو با قوای فنی حیرت انگیزی که داشت، به ستاره مسابقات آن دوران تبدیل شده بود و مرسدس بنز پس از آن که فهمید این خودرو چقدر مورد علاقه مردم است، 26 نسخه از نمونه های جاده ای آن را تولید کرده و به بازار عرضه کرد. این خودرو با یک موتور 7.3 لیتری وی 12 و در مدل های سوپر اسپرت و رودستر به بازار ارایه گردید. با وجود آن که آخرین نمونه های این نسل در سال 2000 میلادی به بازار ارایه شدند، هنوز هم بین علاقمندان به خودرو و کلکسیونرها، عطش زیادی برای در اختیار داشتن یک دستگاه از این مدل وجود دارد.
از دیگر CLK های به یاد ماندنی، باید به مدل کوپه CLK 320 اشاره کرد که در سال 1997 میلادی به بازار عرضه شد. در طی این نسل ها، حضور AMG به خوبی حس می شود و مدل های بسیاری از کلاس CLK، با پسوند AMG به بازار عرضه شدند. در ویدیویی که در انتهای این مطلب قرار گرفته، به خوبی می توانید تغییرات نسل های مختلف این کلاس را مشاهده کنید. چند سالی می شود که دیگر مرسدس بنز یک CLK جدید و دوست داشتنی به بازار ارایه نمی کند و به نظر می رسد این کلاس به فراموشی سپرده شده است، اما هنوز هم نسل های مختلفی از کلاس CLK ، محبوب خودرو دوستان هستند و با قیمت هایی بسیار ارزان یا بسیار گران، می توان آن ها را در اختیار گرفت.


نظرات