خودروسازان به تعطیلات رفتند

ايسنا : خودروسازان و قطعه‌سازان از دیروز به مدت یک هفته به تعطیلات می‌روند. طبق رسمی نانوشته در صنعت خودرو و قطعه‌سازی، این صنایع در تابستان هر سال به مدت یک هفته خطوط تولید را متوقف کرده و به تعطیلات تابستانی می‌روند. در این میان از فرصت توقف خطوط تولید برای انجام عملیات اوورهال و بازسازی خطوط تولید استفاده می‌شود. امسال نیز این اتفاق افتاده و از امروز تعطیلات تابستانی خودروسازان به مدت یک هفته آغاز خواهد شد.
به موازات خودروسازان، قطعه‌سازی نیز در ایام تعطیلات تابستانی خودروسازان خطوط تولید خود را تعطیل می‌کنند. اما امسال آغاز تعطیلات تابستانی خودروسازان و قطعه‌سازان در حالی است که این صنایع در وضعیت مناسبی به‌سر نمی‌برند؛ به‌گونه‌ای که تولید خودرو در دو ماه اخیر برخلاف روند ماه‌های گذشته، سیری نزولی به خود گرفته است. به موازات این وضعیت، قیمت خودروها در بازار آزاد نیز رشد بی‌ضابطه‌ای داشته است؛ به‌گونه‌ای که تفاوت قیمت کارخانه و بازار برخی خودروها به حدود ۱۰۰ میلیون تومان رسیده است. در این شرایط مصرف‌کنندگان از وضعیت پیش‌آمده ناراضی بوده و بیشتر آنها موفق به خرید خودرو به قیمت‌های رسمی از شرکت‌های خودروساز نمی‌شوند؛ زیرا به‌دلیل اختلاف بالای قیمت رسمی و آزاد خودروها، نقش واسطه‌ها و دلالان در این بازار پررنگ شده و خودروهای تولیدی سر از بازار آزاد با قیمت‌های آنچنانی درمی‌آورند.

در چنین شرایطی اما خودروسازان و قطعه‌سازان هم از شرایط موجود ابراز نارضایتی می‌کنند؛ به‌گونه‌ای که آنان معتقدند به‌دلیل قیمت‌گذاری دستوری خودرو، سود تولید به جیب واسطه‌ها و دلالان در بازار آزاد می‌رود. در این میان طبق برخی اخبار رسیده، مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان متولی و سیاست‌گذار صنعت خودرو در حال بررسی شرایط برای رفع مشکلات موجود هستند. باید دید آنها تا چه حد موفق به سر و سامان دادن به بازار آشفته خودرو خواهند شد.
نظرات
 
 
 

محمد

1397/6/3
انشااله برای همیشه برن به تعطیلات و شرشون کم بشه

اسی

1397/6/3
کدام سود مگر خرید و فروشی هم هست تو بازار آزاد یعنی کسی هست که مغز خر خورده باشه و با این قیمتها بخره اینجا کجاست قشنگ دارم نابودی صعنت خودرو رو می بینم کاملا روشنه دلم خنک شد

علیرضا

1397/6/3
والا مملکت و مسوولین خیلی وقته رفتن تعطیلات...حالا اینا هم روش!

king stone

1397/6/4
خدا کنه طوری زمین بخورن ک دیگه بلند نشن و فقط با اون چند تریلیون سودی ک بردن . شرشون و سایه سیاه و شومشون از سرمون برداشته بشه .
بعد از این همه سال هنوز قطعه ساز که هم پلاستیک هم پلیمر هم فلز تو ایران هست . میگه ارز میخامممممم ارز برا چی نهایتا دو تا oring یا پمپش بعد از ۶ ماه تعمیر بخاد . ولی اونها کلا قطعه رو یا در بهترین شرایط الیاژ رو ک وظیفه قطعه ساز هست ب الیاژ مناسب برسه و تولیدش کنه . رو از خارج میارن و سود میکشن روش میگن ما قطعه سازیم . نا باشه این قطعه ساز ....