فروش لاستیک‌های سنگین خارجی سهمیه‌بندی شد

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار در اقدامی عجیب لاستیک‌های سنگین وارداتی را برای توزیع در استان‌های کشور سهمیه‌بندی کرد.
به نقل از سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو​، سریال تصمیمات خاص در حوزه تایر این بار به شیوه توزیع واردکنندگان تایر در بخش تایرهای باری-اتوبوسی رسیده و بر اساس آن برخی استان‌ها از هر محموله وارداتی تنها سه یا هفت حلقه تایر سهم می‌برند و راننده‌های اتوبوس، کامیون و کشنده در این استان‌ها مجبورند برای تهیه تایر موردنیاز خود فرسنگ‌ها راه را تا استان‌های هم‌جوار طی کنند!
هنوز قصه کمبود تایرهای سنگین در بازار به فراموشی سپرده نشده که این بار، کارگروه تنظیم بازار در اقدامی بی‌سابقه،‌ دستورالعملی حیرت‌انگیز را به واردکنندگان تایر ابلاغ کرده است. براساس دستورالعمل جدید، سهم هر استان از کل واردات هر تاجر مشخص می‌شود. البته تعداد خودروهای سنگین موجود در ناوگان حمل‌ونقل هر استان نیز مشخص‌شده و به واردکنندگان دستور داده‌شده است درصد مشخصی از تایرهای خود را به که از گمرک ترخیص کرده‌اند، در استان‌های مختلف توزیع کنند.
براساس این آیین‌نامه که بدون نامه رسمی و حتی بدون اطلاع انجمن واردکنندگان لاستیک به تجار ابلاغ‌شده، هر واردکننده مکلف است تعداد مشخصی تایر را به شبکه توزیع استان‌های مختلف ارسال کند.
درصدها اما آن‌قدر عجیب‌ هستند که با یک حساب سرانگشتی از یک محموله تایر با تعداد فرضی یک‌هزار حلقه تایر، سهم استانی مانند کهگیلویه‌وبویراحمد با نزدیک به یک‌هزار دستگاه خودروی سنگین تنها سه حلقه است. یا استان ایلام با 2هزارو442 دستگاه خودروی سنگین از یک محموله یک‌هزارحلقه‌ای تایرهای وارداتی تنها 7حلقه تایر سهم می‌برد. این شیوه توزیع عجیب که البته پیش‌ازاین در بازار تایر کشور بی‌سابقه بوده است، می‌تواند بازار تایرهای رادیال باری-اتوبوسی را با چالشی جدید روبه‌رو کرده و راننده‌ها را برای تهیه لاستیک مصرفی خودروی خود راهی استان‌های هم‌جوار کند.
سریال تصمیمات خاص در بازار تایر به‌ویژه نوع باری- ‌اتوبوسی آن، این روزها به قسمت‌های شگفت‌انگیز خود رسیده و کارشناسان بازار تایر از احتمال ایجاد کمبودهای جدید در بخش باری- اتوبوسی آن‌هم در آینده‌ای نزدیک خبر می‌دهند.
نظرات
 
 
 
علی 1397/6/5
وقتی بعضی از رانندگان و دلال ها تایرهای ارزان داخلی رو به کشورهای اطراف برده و تبدیل به دلار میکنن تکلیف دولت چیست؟متاسفم که بعضی از مردم با دست خود گور خودشون رو میکنن

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران