نفوذ 6 نمایندگی بزرگ در بازار؛ پشت پرده ای از روند پُر شدن ظرفیت فروش در کسری از ثانیه

سعید موتمنی رئیس اتحادیه خودروی تهران: این نمایندگی‌ها با خرید های عمده 5 تا 40 میلیارد تومانی و تزریق قطره چکانی در بازار باعث آشفتگی بازار و افزایش قیمت آن شده اند و به نحوی لیدر بازار شده و در تعیین قیمت ها تاثیرگذار هستند.
او در مثالی می‌گوید: یک شرکت خودروساز در تاریخ 22 مردادماه تعداد زیادی خودرو با رقم های 5 تا 40 میلیارد تومانی با 20 درصد سود جهت تحویل در بهمن ماه سال جاری فروخته است و این در حالی اتفاق افتاده است که همین شرکت خودروساز در 28 مرداد ماه با 5 درصد سود کمتر از نمایندگی اقدام به فروش برای عموم کرده است که همین عامل باعث شده کسی نتواند برای خودروهای مدل 97 نام نویسی کند. این کار باعث می‌شود خودرو به نمایندگی ها واگذر شود و آن‌ها باشند که قیمت خودرو در بازار آزاد را تعیین کنند.
سعید موتمنی در مورد قیمت پژو 206 می‌گوید: قیمت پژو 206 در کارخانه 30 میلیون تومان می‌باشد که شرکت خودروساز آن را با سود 20 درصدی به نمایندگان خود تحویل می‌دهد، اما زمانی که پژو 206 در بازار عرضه می‌شود قیمت آن به 65 میلیون تومان می‌رسد، پس نماینده خودروسازی که اقدام به خرید سبدی کرده است با احتساب سود مشارکت، این خودرو را پایین تر از 30 میلیون خریداری کرده است اما در بازار آزاد تا 65 میلیون تومان به فروش می‌رساند و با این سود سرشار نیز هیچ گونه مالیاتی پرداخت نمی‌کند.
رئیس اتحادیه خودروی تهران می‌گوید:قیمت های خودروهای داخلی موجود در بازار واقعی نیست و 6 نمایندگی که سرمایه زیادی دارند بازار را در دست گرفته اند و تعیین کننده قیمت ها شده اند.

عرضه قطره چکانی خودرو در بازار

عرضه قطره چکانی خودرو در بازار


وی با این سوال که چرا باید قیمت خودرو طی 20 روز در بازار افزایش چشمگیری داشته باشد می‌گوید: خودروسازن علت افزایش قیمت خودروها را افزایش قیمت ارز می‌دانند اما این در صورتی است که یک ماه از تحریم صنعت خودرویی کشور می‌گذرد و خودروهایی که وارد بازار می‌شوند مربوط به یک سال گذشته و با نرخ ارز 3800 تومانی می‌باشند. وی افزود: مگر یک پژو یا سمند و یا پراید چقدر ارز بری دارند، مگر نمی‌گفتند که خودروی سمند 80 درصد بومی است پس چرا می‌گویند قطعه نداریم؟
به نقل از دنیای اقتصاد؛ وی با بیان اینکه به دلیل انحصاری بودن تولید، قیمت خودروهای زیر 45 میلیون تومان را باید شورای رقابت تعیین کند، اگر تعدادزیادی شرکت های خودروساز که می‌توانستند خودروهای زیر 30 و 45 میلیون تومانی تولید کنند و مردم هم می‌توانستند خودشان راحت خرید کنند، در این صورت این حرف که قیمت ها باید ازاد باشد درست بود، اما در بازار زیر 30 میلیون تومانی سایپا و زیر 45 میلیون تومانی ایران خودرو که انحصاری می‌باشد چرا قیمت ها باید ازاد باشد.
وی از علت های اصلی بالا رفتن قیمت ها در 2 ماه گذشته را عدم عرضه مناسب خودرو توسط این دو خودروساز می‌داند و می‌گوید:بین قیمت کارخانه تا بازار حباب قیمتی زیادی وجود دارد به نحوی که خودروهای زیر30 میلیون تومان در حدود 18 میلیون تومان، خودروهای 30 تا45 میلیون حدود 40 میلیون تومان و خودروهای 40 تا 55 میلیون تومانی حباب 55 میلیون تومانی را دارا هستند!
وی در آخر اشاره کرد که برای کنترل بازار و به ثبات رساندن آن باید سازمان های نظارتی با قدرت وارد شوند تا بازار بتواند به ارامش و ثبات قیمتی خود دست یابد.

نظرات
 
 
 
محمد 1397/6/10
شرکت های خودرو سازی مافیایی هستند .اعصابمون خراب شده به قرآن .چند ماه ماشینم سرقت شده .هیچ ارگانی تا الان اقدامی عملی برای پیدا شدنش نکرده .کلی وام و قرض هنوز نتونستم ماشینی فکستنی بگیرم .متاسفم برای خودمون متاسفم برای ظلمی که در حقمون میشه .مرگ بر ظالم
ناصر 1397/6/10
اگراین قضیه صحت داشته باشه که قطعا همینطوره قوه قضائیه بجای اینکه چندنفر خورده پا را محاکمه کنه باید این ۲ خودروساز راخارج ازنوبت محاکمه وپس ازاثبات آن میران عامل وکلیه دست اندرکاران این جنایت را به سزای اعمالشان رسانده وحکم به برکناری آنها بدهد تا این موضوع عبرت سایرخودروسازان بخصوص شرکتهای خارجی که درایران نسبت به عرضه خودرو اقدام میکنند وحدس زده میشود آنها هم مظنون به ورود به عرصه چنین اقدامات بیرحمانه ای هستند بشود واگرنمیتوانند درست خدمات بمردم برسانند طبق حکم نسبت تعطیلی کارخانه هایشان اقدام کنند
Moein 1397/6/10
باید گریست به حال این مملکت
دروغ، راست شده
رسول 1397/6/10
سازمان های نظارتی خودشون سهم دارن واسه همین هیچ چیزی درست نمیشه ما مردم چقدر بدبختیم بقرآن...
فرهاد 1397/6/10
شما فکر میکنید این حکومت نمیتونه جلوی افزایش قیمتا رو بگیره یا علت گرانی خودرو رو نمی دونه؟ مساله اینه که قصد و اراده شو نداره که جلوشونو بگیره
متین 1397/6/10
باید ریشه رو زد
دانیال 1397/6/11
قوه قضاییه پس کجاس.به این موضوع اشکار رسیدگی کنه همه باهمم

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران