ارزان تر از تیوولی؛ معرفی 10 خودروی اسپرت دست دوم در بازار جهان - بخش دوم

متاسفانه افرادی که قصد خرید یک خودروی نو با قیمت پایین و عملکرد بالا را دارند با گزینه های نسبتا محدودی مواجه می شوند. با این حال، اگر صرفا خرید خودروی صفر کیلومتر مدنظر نباشد با قیمت کمتر از 30 هزار دلار می توان خودروهای اسپرت دست دومی خریداری کرد که با دو معیار بالا مطابقت داشته باشند. سقف بودجه 30 هزار دلار هنوز هم هزاران دلار پایینتر از میانگین قیمت هر خودروی صفر کیلومتری است که در حال حاضر به فروش می رسد. با توجه به اینکه خودروهای اسپرت صفر کیلومتر معمولا قیمت بالایی دارند انتخاب نمونه های دست دوم آنها بسیار به صرفه تر است زیرا با هزینه کمتری از عملکرد یکسان یا حتی بهتر از نمونه های صفر کیلومتر برخوردار می شوید.
قیمت پایینتر لزوما به معنای ضعیف تر بودن این خودروها نیست، زیرا قدرت موتور بعضی از خودروهای اسپرت ارزان قیمت دست دوم صدها اسب بخار بیشتر از میانگین قدرت خودروهای صفر کیلومتر است. با اینکه با این بودجه خودروهایی مربوط به چند سال قبل یا حتی یک دهه پیش قابل خرید هستند ولی همیشه خودروهای قدیمی تر در جایگاه پایینتر قرار نمی گیرند به خصوص وقتی بحث خودروهای اسپرت مطرح می شود در بعضی موارد خودروهایی که در گذشته تولید شدند به خاطر فناوری ساده تر و موتورهای تنفس طبیعی دور بالا حتی هیجان رانندگی بیشتری نسبت به خودروهای اسپرت امروزی دارند. در واقع تمام خودروهایی که در این مقاله معرفی می شوند (حتی نمونه هایی که قدرت خیلی زیادی ندارند) لذت رانندگی بالایی دارند. خوشبختانه با این بودجه انتخاب خریداران فقط محدود به گزینه های دست دوم رایج مانند ماسل کارهای مدرن امروزی نیست. البته تعدادی از این خودروهای عضلانی امریکایی نیز در این فهرست حضور دارند ولی خودروهایی از برندهای لوکس نیز با این بودجه قابل خریداری هستند که شاید شما را شگفت زده کنند. در ادامه با 10 خودروی اسپرت دست دوم از برندهای مختلف آسیایی، امریکایی و اروپایی آشنا می شوید که جزو بهترین گزینه ها با سقف بودجه 30 هزار دلار هستند. در بخش اول این مقاله با 5 خودروی اسپرت برتر که هم قیمت سانگ یانگ تیوولی در ایران بودند آشنا شدید. در این بخش 5 نمونه دیگر از خودروهای اسپرت دست دوم با قیمتی در حد تیوولی معرفی می شوند.

6 – مرسدس بنز SLK350 مدل 2012
مرسدس بنز SLK350 مدل 2012

مرسدس بنز SLK350 مدل 2012

در محدوده بودجه تعیین شده در این مقاله بعضی از خودروهای اسپرت جذاب وجود دارند که فقط به صورت رودستر تولید شده اند. به عنوان مثال مرسدس SLK350 مدل 2012 را در نظر بگیرید. یک سقف فلزی جمع شونده برقی که باز شدن آن حدود 20 ثانیه زمان می برد، زیبایی این خودرو را تکمیل می کند. البته شتاب 0 تا 60 مایل این خودرو بسیار سریعتر از زمان باز شدن سقف آن است! SLK350 مجهز به موتور 3.5 لیتری V6 تنفس طبیعی با سیستم تزریق سوخت مستقیم است که 302 اسب بخار قدرت و 370 نیوتن متر گشتاور تولید می کند. معیار سنتی سنجش خودروهای اسپرت شتاب 0 تا 60 مایل است که SLK350 در مدت زمان 5.4 ثانیه این تست را پشت سر می گذارد.
برای اینکه SLK350 عملکرد تمام عیاری داشته باشد به سیستم تعلیق با تنظیم اسپرت و ارتفاع کمتر و سیستم فرمان مرسدس با نسبت دنده متغیر مجهز شده است که به صورت خودکار بر حسب سرعت خودرو، مقدار نیروی لازم برای چرخاندن غربیلک فرمان را تنظیم می کند. تاثیر این سیستم هنگام حرکت خودرو احساس می شود زیرا طبق گفته مرسدس از هندلینگ بسیار چابک تر این خودرو نسبت به مدل های قبلی لذت می برید.

7 – پورشه کیمن S مدل 2009
پورشه کیمن S مدل 2009

پورشه کیمن S مدل 2009

پورشه کیمن S نیز یکی از بهترین خودروهای اسپرت کار کرده با قیمت کمتر از 30 هزار دلار است. بهترین عملکرد در میان مدل های کیمن در سال 2009 متعلق به مدل S بود. کیمن S مدل 2009 مجهز به موتور 6 سیلندر باکسر با حجم 3.4 لیتر است که 320 اسب بخار قدرت و 370 نیوتن متر گشتاور تولید می کند. این موتور به حدی قدرت دارد که کیمن S را در مدت زمان کمتر از 5.0 ثانیه به 60 مایل در ساعت می رساند.
این موتور از ساختار منحصر به فرد باکسر بهره می برد که شبیه یک موتور V6 است که زاویه سیلندرهای آن نسبت به یکدیگر 180 درجه یا به اصطلاح تخت است. نوع طراحی این موتور که باعث پایین تر آمدن مرکز ثقل خودرو می شود و محل قرار گرفتن آن که بین کابین و چرخ های عقب است، باعث می شود پورشه کیمن هندلینگ فوق العاده ای داشته باشد. البته کیمن بر خلاف 911 موتور وسط است. کیمن S به صورت استاندارد مجهز به فناوری PSM (سیستم کنترل پایداری الکترونیکی پورشه) است که یک امتیاز برای این خودرو محسوب می شود.

8 – لکسوس RC350 مدل 2015
لکسوس RC350 مدل 2015

لکسوس RC350 مدل 2015

افرادی که دنبال یک خودروی اسپرت لوکس تر با سقف بودجه 30 هزار دلار هستند می توانند لکسوس RC350 را انتخاب کنند. همانطور که از یک خودروی اسپرت کوپه با برند لکسوس انتظار می رود، RC350 به صورت استاندارد از امکانات لوکس برخوردار است که از تزئینات چوب واقعی داخل کابین شروع می شود و به چراغ های جلوی LED و چراغ های دی لایت در نمای بیرونی خودرو ختم می شود.
علاوه بر این، می توان به عنوان یک خودروی اسپرت روی RC350 حساب کرد زیرا مجهز به موتور 3.5 لیتری V6 تنفس طبیعی است که 306 اسب بخار قدرت و 375 نیوتن متر گشتاور تولید می کند که قدرت آن به چرخ های عقب منتقل می شود و می تواند این کوپه 1.7 تنی را در مدت زمان 5.8 ثانیه به 60 مایل در ساعت برساند. مدل های کارکرده این خودرو با قیمت کمتر از 30 هزار دلار ممکن است مجهز به سیستم انتقال قدرت 4 چرخ محرک لکسوس نیز باشند. این سیستم با تمرکز بر ارتقای عملکرد خودرو تنظیم شده است.

9 – لوتوس الیز مدل 2005
لوتوس الیز مدل 2005

لوتوس الیز مدل 2005

یکی از خودروهای اسپرت شگفت انگیزی که با این سقف بودجه قابل خرید است لوتوس الیز مدل 2005 است. شاید پیدا کردن یک نمونه کارکرده از این خودروی انگلیسی با قیمت کمتر از 30 هزار دلار کار دشواری باشد ولی هم امکان پذیر است و هم تلاش برای یافتن آن ارزش دارد. لوتوس الیز یک خودروی اسپرت موتور وسط و تمام عیار برای علاقه مندان به خودروهای اسپرت است که کابین آن عاری از امکانات رفاهی است ولی هندلینگ تحسین برانگیزی دارد.
لوتوس الیز خودروی بسیار سریعی است. با اینکه موتور 1.8 لیتری 4 سیلندر این خودرو تنها 190 اسب بخار قدرت و 187 نیوتن متر گشتاور دارد ولی می تواند الیز را در مدت زمان 4.7 ثانیه به 60 مایل در ساعت برساند. حداکثر سرعت الیز حدود 240 کیلومتر در ساعت است. راز این عملکرد سریع وزن سبک این خودرو است زیرا این رودستر انگلیسی ابعادی در حد یک خودروی شهری کوچک دارد و وزن آن کمتر از 1 تن است.

10 – هوندا S2000 مدل 2008
هوندا S2000 مدل 2008

هوندا S2000 مدل 2008

هوندا S2000 یک خودروی رودستر کلاسیک در شکل و شمایل مزدا MX-5 است ولی از نظر ابعاد اندکی بزرگتر از مزدا است و موتور بسیار قویتری نسبت به رقیب خود دارد که از محبوبیت بیشتری برخوردار است. اگر بخواهیم نگاه دقیقی داشته باشیم، هوندا S2000 مجهز به یک موتور 2.2 لیتری 4 سیلندر تنفس طبیعی دور بالا است که 237 اسب بخار قدرت و 220 نیوتن متر گشتاور تولید می کند در حالی که مزدا MX-5 مدل 2008 تنها 166 اسب بخار قدرت و 190 نیوتن متر گشتاور دارد.
طبق گفته هوندا، هندلینگ خوب همراه با چسبندگی بالا و تقسیم وزن ایده آل 50/50 در محور جلو و عقب، مکمل عملکرد شگفت انگیز موتور S2000 هستند. با این حال می توانید برای ارتقای عملکرد، هوندا S2000 مدل CR را انتخاب کنید و در بعضی موارد حتی از سقف بودجه 30 هزار دلار فراتر نروید! این مدل S2000 مجهز به کیت آیرودینامیک بدنه، سقف آلومینیومی جدا شدنی و سیستم تعلیق با تنظیم مخصوص رانندگی در پیست است.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران