طرح لپ‌لپی فروش خودرو

دنیای اقتصاد : بازار خودرو این روزها آنقدر برای «جریان نقدینگی» جذاب شده که بسیاری از شهروندان حاضرند در طرح‌های‌پیش‌فروش نامتعارف خودروسازان نیز شرکت کنند، حتی اگر علاوه‌بر قیمت و زمان دقیق تحویل، مدل خودرو نیز نامعلوم باشد. در طرح پیش‌فروشی که اخیرا یکی از خودروسازان داخلی به اجرا گذاشت، ۱۵ هزار نفر در آن شرکت کردند، بدون آنکه بدانند خودرو پیش‌فروش شده چیست و چه قیمتی دارد و دقیقا در چه تاریخی تحویل می‌شود. اینکه قیمت خودرو و حتی زمان تحویل آن مشخص نباشد، مواردی مرسوم در خودروسازی کشور به‌شمار می‌روند و مشتریان با آنها غریبه نیستند، با این حال مشخص نبودن نام و مدل محصول، بسیار نامتعارف بوده و بدعتی جدید در پیش‌فروش است.
اصلا مگر می‌شود مشتری کالایی را بخرد که نه قیمت آن را می‌داند و نه زمان تحویل گرفتنش را و از همه عجیب‌تر، نه نام آن را؟ بیخود نیست طنازان شبکه‌های اجتماعی طرح اخیر فروش خودروسازان را چیزی شبیه «لپ‌لپ» دانسته‌اند، همان بسته‌های پلاستیکی جذاب برای کودکان که آن را می‌خرند، بی‌آنکه بدانند داخلش چیست. بدون شک بازار خودرو ایران در حال حاضر اوضاعی ملتهب دارد و دست بسیاری از مصرف‌کنندگان واقعی، به خودرو با قیمت کارخانه نمی‌رسد؛ اما آیا چنین شرایطی دلیل می‌شود که خودروسازان به روش‌های نامتعارف فروش روی بیاورند؟ آیا فروش خودروهایی که همه چیز آنها از قیمت گرفته تا مدل، به‌نوعی شانسی و نامشخص است، با اصول مربوط به حقوق مشتریان تناسب دارد؟ آیا می‌توان در دنیا موردی مشابه را مثال زد که خودروسازی اقدام به پیش‌فروش محصول کند، بی‌آنکه نام و مدل آن مشخص باشد؟ اگر فرض کنیم به‌خاطر قیمت‌گذاری دستوری و شرایط خاص تولید در دوران تحریم، مشخص نبودن قیمت و زمان تحویل خودرو توجیه دارد، دیگر اینکه نام و مدل محصول را به مشتری نگوییم و آن را تابع شرایط آتی تولید بدانیم، در نوع خود نه نمونه جهانی دارد و نه با حقوق اولیه مصرف‌کنندگان می‌خواند.
برچسب ها:
نظرات
 
 
 
محمد 1397/6/25
قالَ رَسُولُ اللّه ِ صلي الله عليه و آله: اِذَا اشْـتَرَيْتَ بَيْـعا فَلا تَبِعْهُ حَتَّى تَقْبِضَهُ. حديث
رسول خدا صلي الله عليه و آله فرمود: وقتى چيـزى خـريدى پيش از آنكه آن را تحويل بگيرى نفروش.
قابل توجه دوستان دلال
Mhd 1397/6/25
متاسفانه ایران خودرو طی چندین مرحله اینطور فروشی داشته است و کسی دم نزده، اصلا از لحاظ شرعی هم مشکل داره، نه قانون درستی داریم نه مراجعی که بتونن کاری بکنن
کیومرث 1397/6/25
وقتی عقب مانده ترین خودروسازان جهان با حمایت دولت بی کیفیت ترین خودرو ها را به مردم محروم تحمیل میکنند توقعی بیشتر از این هم نمی توان داشت
amin.sh 1397/6/25
تازه لپ لپ هم قیمتش مشخص بود وقتی میخریدیم.
اینا مشتری مصرف کننده نمیخوان مشتری دلال میخوان.
حسین 1397/6/25
واقعا جای تاسف داره هم برای خودرو ساز داخلی هم برای وزارت صنعت و هم برای 15000نفری که ثبت نام کردند تا موقعی که خودمون نخوایم پیشرفت کنیم تا ابد جهان سومی باقی میمونیم..
محمود 1397/6/25
اغلب این خریداران یا دلالهای حرفه ای و نمایشگاه دارها هستن و یا مردمی که به جای خونه و دلار و سکه ، دارن ماشین میخرن تا بعدا با سود چند برابری بفروشن . برای اونها هم اهمیت نداره چه ماشینی و چه مدلی و چه چیزی . فقط باید ماشین باشه و سود زیادی تو این مملکت بی در و پیکر نصیبشون کنه .
چشم وزیر صنعت روشن با این بازار کثیفی که تو این دو ساله ساخته
مهدی 1397/6/25
یعنی در تاریخ بشریت از زمان آفرینش انسان تا به امروز سابقه نداشته که فرد یا افرادی کالایی با هویت و مشخصات نامعلوم و قیمت نامعلوم و زمان تحویل نامعلوم را به مردم فروخته باشد !!!!!! یعنی ایران خودرو قوانین عقلی داد و ستد بین انسانها را برای اولین بار به کلی تغییر داد !!!! خدایا خودت کمک کن.
افشین 1397/6/25
حالا باز برید حمله کنید تو سایت خوردوسازی ها واسه خرید لپ لپ !
ننگ بر شما باد !
دیوید 1397/6/25
مملکت که بی صاحاب باشه همین میشه دیگه هر به هرکیه ، هر شرکتی هر کاری بخواد بکنه میکنه کسی هم نیست بهش گیر بیده الان شرکت دیجی کالا 6 ماه موبایل نمیفروشه رسمأ دپو کرده کسی بهش گیر داده آیا اینقدر دارن تو اخباراشون میگن فلانی دپو کرد گرفتیمش؟
وقتی همه آقا زاده ها و بالایی ها دستشون تو یه کاسه باشه تا بتونن خون و پول ملت رو میچاپن کسی هم نمیتونه جایی شکایت کنه.
هر چند میدونم نمیزاریش ولی خودت بخون

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران