سقوط قیمت خودرو همراه با نرخ ارز

دنیای‌اقتصاد : بازار خودرو که طی هفته گذشته بعد از یک هفته پر نوسان، افزایش لحظه‌ای قیمت را تجربه کرد، از اواسط هفته جاری، با کاهش ناگهانی نرخ ارز، در سراشیبی قیمتی افتاد.
البته کاهش قیمت در بازار خودروهای وارداتی بیش از خودروهای داخلی نمود داشت. دلیل این مساله را باید در تاثیر مستقیم نرخ ارز روی قیمت این خودروها جستجو کرد. قیمت خودروهای وارداتی پس از ممنوعیت واردات روند صعودی به خود گرفت، این در شرایطی است که نمودار قیمتی این خودروها مدت‌هاست که ثابت باقی مانده بود. فعالان بازار دلیل این مساله را رسیدن وارداتی‌ها به سقف قیمتی خود می‌دانند. اما افزایش نرخ ارز تکانی نیز به بازار خودروهای داخلی داد و روند قیمتی را در این بازار، مانند بازار وارداتی‌ها، صعودی کرد.

در حالی که نرخ ارز از ابتدای هفته نوسان‌های معمول را حول نرخ‌های جدید تجربه می‌کرد، به ناگاه از ظهر دوشنبه گذشته، روند بازار ارز معکوس شد. نرخ‌ها به سرعت شروع به کاهش کردند. این اتفاق در سه‌شنبه هم دنبال شد و قیمت خودروهای داخلی و وارداتی، کاهشی شد. در این بین کاهش قیمت خودروهای وارداتی به میزانی است که نایب‌رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران روز گذشته، دامنه آن را بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان تخمین زد. البته نمی‌توان از نظر دور داشت که نوسان‌های شدید قیمتی، چه صعودی و چه نزولی، سبب می‌شود تا خریداران و فروشندگان در وضعیت بلاتکلیفی قرار بگیرند و همین بلاتکلیفی منجر به رکود می‌شود. هرچه بازار دیرتر به ثبات برسد، رکود هم بیشتر گریبان بازار را می‌گیرد. در این بین به‌نظر می‌رسد که فعالان بازار از این بلاتکلیفی خسته شده‌اند و معتقدند طی این مدت نتوانسته‌اند به کسب‌و‌کار خود سر و سامانی بدهند.

یکی از فعالان بازار در گفت‌و‌گو با «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید بر خلاف اینکه تصور می‌شود فروشندگان و نمایشگاه‌داران خودرو از افزایش قیمت استقبال می‌کنند، اما آنها بیش از هر چیز از ثبات استقبال کرده و از سیاست‌گذاران اقتصادی کشور می‌خواهند تا ثبات را به بازارهای مختلف برگرداندند. این فعال بازار ادامه می‌دهد: در زمانی که بازار سیر صعودی دارد، فروشندگان چندان راغب نیستند خودروهای خود را برای فروش عرضه کنند، علت این مساله را باید در عدم‌اعتماد آنان به شرایط کنونی دانست که چنانچه خودرویی را به‌فروش برسانند، آیا این امکان را دارند تا خودروی دیگر را جایگزین آن کنند یا خیر؟ در نقطه مقابل در زمانی که قیمت‌ها در بازار ریزش می‌کند، فروشندگان شروع به عرضه محصولات خود به بازار می‌کنند، این در حالی است که در این شرایط خریداران به‌دلیل اینکه امیدوار به کاهش قیمت بیشتر هستند از ورود به بازار دوری می‌کنند.

این فعال بازار تاکید کرد: تنها در صورت ایجاد ثبات در بازار می‌توان امیدوار بود که خریداران و فروشندگان از بلاتکلیفی خارج شده و با اطمینان در بازار حضور یافته و محصول موردنظر خود را خریداری کنند.

بازار خودرو پس از کاهش نرخ ارز
حال به بازار خودرو برویم و ببینیم قیمت‌ها چه تغییراتی داشته‌اند. طبق اظهارات فعالان بازار، قیمت پراید ۱۱۱ به ۳۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. دیگر محصول خانواده پراید یعنی مدل ۱۳۱ هم ۳۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در بازار قیمت خورد. از بازار تیبای معمولی هم خبر می‌رسد این خودرو ۴۱ میلیون تومان قیمت دارد. در این شرایط تیبا ۲، با قیمت ۴۵ میلیون تومان از سوی خریداران به فروشندگان عرضه شده است. همچنین ساینا هم در حال‌حاضر خودرویی ۴۷ میلیون تومانی به‌شمار می‌رود. در خانواده پژو، مدل ۲۰۷ اتومات، در حال‌حاضر با ۱۰۵ میلیون تومان قابل خرید است. این در شرایطی است که همین خودرو با گیربکس معمولی، با قیمت ۸۸ میلیون تومان ازسوی فروشندگان عرضه می‌شود. پژو ۲۰۶ تیپ ۲ نیز هم‌اکنون ۵۹ میلیون تومان قیمت دارد و تیپ ۵ این خودرو هم با قیمت ۶۹ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

در گروه رنو، ساندرو استپ‌وی اتومات با قیمت ۱۲۹ میلیون تومان گران‌ترین محصول این خانواده محسوب می‌شود. بعد از آن ساندرو اتومات با قیمت ۱۱۸ میلیون و فاصله ۱۳ میلیونی از استپ‌وی، در جایگاه دوم قرار دارد. تندر اتومات هم که به‌تبع نوسانات بازار خود را وارد رده خودروهای بیش از ۱۰۰ میلیون تومانی کرده، همچنان این جایگاه را نگه داشته است. این خودرو در حال‌حاضر در بازار با قیمت ۱۰۵ میلیون تومان معامله می‌شود. تندر E۲ پارس‌خودرو و پارس‌تندر نیز به ترتیب ۸۵ و ۸۶ میلیون تومان قیمت دارند.

در بین دیگر خودروهای داخلی، دنا پلاس در حال‌حاضر با قیمتی برابر با ۹۷ میلیون تومان ازسوی فروشندگان عرضه می‌شود. به گفته فعالان بازار، رانا نیز در حال‌حاضر ۴۷ میلیون تومان قیمت دارد و سمند EF۷ هم با قیمت ۵۴ میلیون و ۵۰۰ هزار، قابل‌خرید است. در بین محصولات مونتاژی دو خودروساز بزرگ کشور نیز کیاسراتو و پژو ۲۰۰۸ این روزها قیمتی بیش از ۲۰۰ میلیون تومان را تجربه می‌کنند. بر این اساس، سراتو ۲۰۴ میلیون تومان قیمت دارد و پژو ۲۰۰۸ نیز حول و حوش ۲۲۸ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

قیمت وارداتی‌ها در مدار کاهش
سری هم به بازار خودروهای وارداتی بزنیم که همچنان این روزها راکد است. با توجه به تداوم ممنوعیت واردات خودرو به کشور، فروشندگان رغبتی برای عرضه محصولات خود نداشته و از طرف دیگر، مشتریان هم حضور کمرنگی در این بازار دارند. با این حال با کاهش نرخ ارز، فروشندگان این خودروها به تکاپو افتاده و محصولات بیشتری به بازار عرضه کردند تا پیش از کاهش بیشتر نرخ ارز، بتوانند محصولات خود را به‌فروش برسانند، با این حال خریداران همچنان در این بازار کمتر تردد می‌کنند و محصولات عرضه شده بی‌خریدار مانده است.

با این شرایط سانتافه با قیمتی برابر با ۵۳۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد و توسان هم ۴۶۰ میلیون تومان قیمت دارد. سوناتای هیبرید و النترا هم به ترتیب ۵۱۰ و ۳۴۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شوند. در خانواده کیا هم سورنتو ۵۶۰ میلیون تومان قیمت دارد و برای خرید اسپورتیج نیز باید ۴۸۰ میلیون تومان هزینه کرد. سراتو هم با قیمت ۳۵۰ ‌میلیون تومان عرضه و اپتیما هم ۵۲۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. دو محصول برند تویوتا یعنی تویوتا RAV۴ و کمری هیبرید نیز به ترتیب ۶۵۰ و ۵۳۰ میلیون تومان قیمت خورده‌اند. لکسوس NX با کاهش ۲۰ میلیون تومانی در حال‌حاضر با قیمت یک میلیارد و ۳۰ میلیون تومان عرضه شده و میتسوبیشی ASX، با ۴۱۵ میلیون تومان قابل خریداری است. رنو تالیسمان هم ۶۱۵ میلیون تومان قیمت خورده است.
برچسب ها:
نظرات
 
 
 
کسری 1397/7/12
واقعا با این همه ارزونی تو پوست خودم نمیگنجم یا ما مفهوم ارزونی رو نمیدونیم یا نگارنده خودش رو به خواب زده حتی اگر دلار به ده هزار تومن برسه یعنی نسبت به ۴۲۰۰ چقدر افزایش داشته ایم متاسفانه با دروغ و تبلیغ نمیشه اقتصاد رو اداره کرد
مهدی 1397/7/12
اولا تیتر شما اشتباهه، چون متاسفانه قیمت هایی که خودتون نوشتید نشون میده چیزی پایین نیومده
دوما قیمت دلار از هجده هزار تومن اومده روی چهارده و نیم ، که واقعیت اینه که قیمت ماشین به نسبت دلار بالا نرفته بود که الان سقوط کنه ، کسی که سال گذشته رافور میخرید دویست و چهل تومن اگر دلار می خرید الان نهصدو سی ملیون پول داشت در حالیکه الان رافور هفتصد تومنه پس به نسبت دلار بالا نرفته که حالا با همون نسبت پایین بیاد پس الکی دل ملت رو با این حرفا خوش نکنیم ،الان دیگه همه یه موبایل دستشونه که می تونن آخرین قیمت ها رو در کمتر از چند دقیقه چک کنن
محسن 1397/7/12
وووای چقدر ماشین اومده پایین خیلی خوشحال شدم الان دبگه میتونم برم ناشین مورد علاقمو بفروشم بابا خودتونو مسخره کنید رنو ساندرو ۱۲۰ میلیون چی داره اخه جفت ۴ شیشه هاش برقی
افشین 1397/7/12
هنوز هم جا داره بیاد پایین ولی اگر هم به ثبات برسه دیگه به قیمت های قبلی برنمیگرده متاسفانه !
خودرو برای خیلی ها مثل من دیگه آروزی محال شد ! قبلا باید 5 سال کار می کردی یک پراید میخریدی، الان باید 20 سال کار کنی و جمع کنی تا بتونی یه پراید یا امثال پراید بخری !!!
خدا باعث بانیشو لعنت کنه !
حمید 1397/7/12
ی چیزی پرونده شما ببخشیدش
عباسی 1397/7/12
نگارنده محترم رانا 67 میلیون هست نه 47!!!!!!!!!!!!!1
امیر 1397/7/12
پیدا کنید پرتغال فروش را؟
خودروی وارداتی پس از ورود به گمرک قیمت گذاری میشود و قیمت خرید فاکتور را قبول نمیکنند سپس ۱۲۰ درصد گمرکی رو قیمتی که خودشون گذاشتن میکشند و بعد دلال و قیمت ....
قبلا میگفتن حمایت از تولید داخل
الان با این وضعیت و تحریمها دیگه چه لزومی داره
۱۲۰ درصد گمرکی نوش جونتون ولی چرا فاکتور خرید ماشینو قبول نمیکنید و خودتون قیمتهای بالا رو ماشین میذارید الان این خود تحریمیه که خودرو تو مملکت ما مافیایی اداره میشه و هیچوقت درست نمیشه
وگرنه دو تا دلال خرده پا که کاری نیستن قیمت ماشینو انقدر افزایش بدن
حالایه عده که الان منتظرن ماشین قیمتش بیاد پایین و برن بخرن هی میگن ارزون شده یه عده دلال خرده پا و اونایی که ماشین اسم نویسی کردن میگن نه نشده و گرونتر هم شده
علی 1397/7/12
سقوط؟؟؟
شما رو به فرهنگ دهخدا ارجاع میدم تا بیشتر با معنی سقوط آشنا بشید!!!
علی 1397/7/15
کاهش کجا بود

همچنان قیمت خون باباش ماشین 20 سال پیش گذاشته واسه فروش

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران