قیمت بالای خودرو؛ بلای جان قطعه‌سازی

ایرنا : رئیس پیشین انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو گفت: قیمت خودروها در بازار کاذب است و تداوم حاشیه قیمتی بالای به‌وجود آمده به جز مشتریان واقعی، به ضرر قطعه سازان است. رضا رضایی افزود: خودرو اکنون از یک کالای مصرفی به کالایی سرمایه‌ای تغییر ماهیت داده است و همین موضوع بر حاشیه‌های قیمتی دامن زده است.
وی افزایش کنونی قیمت‌ها را ناشی از ناهمخوانی عرضه و تقاضا، دلال بازی‌ها و فعالیت واسطه‌ها و حتی حفظ ارزش سرمایه‌ها از سوی مردم برشمرد، اما در عین حال گفت: خودروسازان معتقدند ریالی از این افزایش قیمت‌ها نصیبشان نمی‌شود، ضمن آنکه هیچ مبلغی به جیب صنعت نرفته تا صرف توسعه شود. این مقام صنفی تاکید کرد: در گذشته جلسه‌های متعددی با شورای رقابت درخصوص دستوری نبودن قیمت‌ها برگزار کردیم و همچنان به این نظر معتقدیم، زیرا با توجه به تحریم‌ها، شرایط کنونی همانند جنگ اقتصادی است. وی ادامه داد: دولت حساسیت خاصی در موضوع خودرو دارد، با این حال از حدود یک سال و نیم گذشته قیمت مواد اولیه رو به افزایش گذاشته که آن هم باید به‌صورت نقدی تامین شود و تحریم‌های خارجی و محدودیت‌های داخلی نیز بر مشکلات دامن زده است. رضایی ادامه داد: هرچند قیمت برای خودروسازان و حتی قطعات‌سازان ثابت مانده، با این حال فعالان این بخش همه تلاش خود را برای تولید قطعه انجام داده و می‌دهند.

وی به کاهش حدود ۵۰ درصدی تولید خودرو و کاهش آن به ۲ هزار و ۵۰۰ خودرو در روز اشاره کرد و گفت: مشکلات گمرکی، بانکی، بازار سرمایه و ارزی و صدور بخشنامه‌های هر روزه، بر مشکلات این صنعت افزوده است. رئیس پیشین انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو اظهار کرد: معتقدم باید معاونت خودرو در وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل و سیاستی تدوین شود که مردم به‌طور مستقیم از خودروساز خرید کنند؛ در واقع، هیچ دلالی نتواند در این بخش میان مشتریان واقعی و خودروسازان نقش واسطه داشته باشد. رضایی ادامه داد: اگر بر مبنای افزایش قیمت مواد اولیه بخواهیم عمل کنیم، آنگاه قیمت خودروهای تولیدی باید افزایش زیادی داشته باشد و این مساله را در قطعات خودرویی نیز خواهیم داشت.

وی یادآور شد: در ماه‌های گذشته قیمت مواد اولیه داخلی همانند فولاد، آلومینیوم و محصولات پتروشیمی بالا رفته و اگر دولت نخواهد این قیمت‌ها را اصلاح کند، دست‌کم باید مابه‌التفاوت قیمتی را به قطعه‌سازان یارانه دهد. این مقام صنفی تاکید کرد: صنعت قطعه‌سازی اکنون بیش از هر زمان دیگری نیازمند حمایت استراتژیک است؛ زیرا تاکنون هیچ استراتژی‌ای برای حفظ، نگهداری و نوآوری صنعت قطعه‌سازی از ۲۰ سال گذشته ترسیم نشده است.
برچسب ها:
نظرات
 
 
 
مصطفی 1397/7/30
"با توجه به تحریم‌ها، شرایط کنونی همانند جنگ اقتصادی است" لذا به هیچ وجه نباید تولید را افزایش دهیم بلکه باید با افزایش قیمت ها بهجنگ مردم برویم

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران