دلیل انحصار دولت در خودروسازی

مهر : سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اظهار کرد: علت نابسامانی‌ها در صنعت خودرو، مالکیت دولتی خودروسازان است چرا که خودروسازی در انحصار دولت است و دولت نمی‌تواند کارآمد آن را مدیریت کند. ولی داداشی گفت: در حال حاضر هیچ رقابتی بین خودروسازی داخلی و دیگر کشورها وجود ندارد که این مساله منجر به عقب‌ماندگی صنعت خودرو شده است.
داداشی با اشاره به اینکه دولت باید دست از بنگاه‌داری در خودروسازی بردارد، تصریح کرد: متاسفانه در این خصوص کم‌کاری شده است. سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ در تبیین علت انحصار دولت در خودروسازی گفت: برخی نمی‌خواهند ایران‌خودرو و سایپا از دولتی بودن خارج شود و بنابراین مافیا و رانت ایجاد کرده‌اند که ریشه در دستگاه‌های اجرایی مختلف دارد.

وی با بیان اینکه دولت و مجلس باید به این موضوع ورود کنند، گفت: شاکله خودروسازی کشور دچار اشکال است. ساختار کنونی باید تغییر کند که در این امر هم همه قوا باید مشارکت کنند. مجلس در قالب طرح و دولت در قالب لایحه می‌توانند ساختار کنونی را تغییر دهند. داداشی گفت: این ساختار منجر شده تا تولید خودرو در ایران تقریبا دولتی باشد که متاسفانه از طرف مافیای درون دولت هم حمایت می‌شود. نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی افزود: منافعی در خودروسازی دولتی وجود دارد که مانع از تغییر ساختار کنونی می‌شود. وی گفت: افزایش سهم بخش خصوصی در خودروسازی کشور قطعا منجر به بهبود کیفیت و قیمت خودرو می‌شود چون دیگر حاکمیت دولتی وجود ندارد که خودروساز تابع سیاست‌های آن شود.
برچسب ها:
نظرات
 
 
 
admin 1397/8/28
همش حرف. از اقدام و عمل خبری نیست.
محمد 1397/8/28
دلیل اینکه دولت با خصوصی شدن خودروسازی مخالفه کاملا روشنه. اول اینکه دولت به بهانه حمایت از صنعت خودروسازی به درآمد ناشی از تعرفه واردات چشم دوخته. کافیه نگاهی به ارقام این حوزه بندازین و ببینین آیا دولت حاضره از چنین رقمی چشم‌پوشی کنه یا نه.

دوم اینکه خودروسازها و خصوصا شرکت‌های اقماری اونها از قابلیت شترمرغی خودشون نهایت استفاده رو می‌کنن. تصمیمات و سیاست‌ها رو از جنبه دولتی بودن می‌گیرن، و استخدام‌های بی‌ضابطه و انعقاد قراردادها رو از جنبه خصوصی بودن. عملا اینها شدن حیاط خلوتی برای دولت مردان که برای فک و فامیل دور خودشون کار دست و پا کنن. استخدام‌ها به صورت خصوصی انجام می‌شه، خبری از آزمون و سنجش نیست، فقط سفارش و آشنایی. قراردادها هم همین طور. خبری از مناقصه و مزایده نیست. و یا اگر هست بین عده ای از پیش تعیین شده و معلوم.
این شرکت‌ها فرصت‌های زیادی برای ایجاد رانت فراهم می‌کنند. علاوه بر استخدام افراد، توی حوزه تامین قطعه، فروش، نمایندگی و ... همه و همه فرصت‌هایی وجود داره که می‌شه بین افراد دلخواه تقسیم کرد و وفاداری خرید.

سوم هم بحث خروج ارزه. البته این دلیل توی این چند سال آخر شدت گرفته و قبلا در این حد نبود. دولت برای تامین ارز با مشکل بزرگی مواجهه. بین اولویت‌های دولت برای تامین ارز، خودروی وارداتی، کالای لوکس حساب می‌شه و اون پایین پایین‌هاست. حل این مشکل هم نیاز به تغییرات بنیادین سیاسی داره و ...

درد و درمون کاملا شناخته شدن، تمایلی به اجرای راهکارها وجود نداره. رانت‌خورها هم به راحتی با این موضوع کنار نمی‌یان و از هر چی در توان دارن برای حفظ و گسترش وضع فعلی استفاده می‌کنن. موقعیتی دارن که سود داره و مسئولیت خیر! چرا باید از دست بدنش!؟
علی 1397/8/28
تا وقتی تعرفه واردات مثل همه جای دنیا نباشه و به چند برابر قیمت خودروها وارد بشه ، معلومه خودروسازان داخلی یکه تازی میکنند و پیشرفتی نیست.
واردات با تعرفه بالا = عقب افتاده ماندن کشور

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران