وامانده در تردید؛ وضعیت نامعلوم وزارت صنعت در قبال قیمت جدید خودرو

دنیای اقتصاد : وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنان پاسخ شفافی به سرانجام قیمت‌گذاری خودروهای داخلی نمی‌دهد و در عین حال تاکید دارد که شبه آزادسازی (تعیین قیمت براساس حاشیه بازار)، به کاهش دلالی و تعدیل قیمت خواهد انجامید.
آن‌طور که رضا رحمانی در حاشیه انعقاد تفاهم‌نامه بین وزارت صمت و سازمان برنامه و بودجه، عنوان کرده «خودروسازان عرضه خودرو با قیمت پنج درصد پایین‌‌تر از نرخ بازار را شروع کرده‌اند و در مرحله بعد نیز آنها بار دیگر قیمت‌ها را طبق همین فرمول تعیین می‌کنند.» وی همچنین تاکید کرده که این روند در صورت عرضه مناسب خودرو سبب پایین آمدن قیمت‌ها خواهد شد. وزیر صنعت در نهایت باز هم تاکید کرده که سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و سایر دستگاه‌های مربوطه مشغول بررسی کارشناسی در مورد قیمت جدید خودروهای زیر ۴۵ میلیون تومان هستند.

هرچند وزیر صنعت همچنان بر قیمت‌گذاری خودروهای زیر ۴۵ میلیونی توسط سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار تاکید دارد، با این حال تایید آغاز قیمت‌گذاری خودرو در حاشیه بازار توسط وی و حمایتش از این ماجرا، نشان می‌دهد وزارت صنعت نیز به تبعات منفی سرکوب قیمت خودرو واقف و به‌دنبال جایگزین کردن راهکارهایی بهتر است. این در حالی است که وزارت صنعت به‌دلیل بازخوردهای احتمالا تند افکار عمومی و البته برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، (درباره قیمت‌گذاری خودرو در حاشیه بازار)، فعلا جسارت اجرایی کردن آنها را ندارد. مسوولان وزارت صنعت هفته‌هاست می‌گویند قیمت خودروهای زیر ۴۵ میلیونی در سازمان حمایت تحت بررسی است، حال آنکه این سازمان از مدت‌ها قبل لیست قیمت‌های جدید را متناسب با اسناد و مدارک مالی خودروسازان، به ستاد تنظیم بازار ارسال کرده است. این تناقض‌ها نشان می‌دهد وزارت صنعت با وجود میل به قیمت‌گذاری در حاشیه بازار، هنوز نتوانسته بر تردید در اجرایی کردن این روش غلبه کند، چون همچنان از بازخوردهای منفی افکار عمومی و مجلسی‌ها می‌هراسد.این وسط، مشتریان و خودروسازان سرگردان مانده‌اند و نمی‌دانند تکلیف‌شان چیست و وزارت صنعت چه خوابی برای آنها دیده است.
نظرات
 
 
 
مهدی 1397/9/21
با سلام
اگه خودرو به این شکل که میگن حاشیه بازار گرون بشه مطمئن باشید مردم پول خودرورا از فرغون سازان پس میگیرن و جایی دیگر سرمایه گذاری میکنن.
همه میدونن که مردم ماشین دارن و صرفا برای سرکایه گذاری ثبت نام کردن.بنده خودم 22 ساله در خودرو سازی هستم و با همکاران و فامیل و دوست و اشنا و مردم تماس دارم ....
مطلبی که کمتر کسی به آن اشاره میکنه میدونن و لی اشاره نمیکنن.
بابا مردم برای س.د ثبت نام کردن.اگه سود نداشته باشه کسی مریض نیست ملشین های صفر بی کفیت رو سوار شه یا خارجی و یا مدل پایین با کیفیت بهتر سوار میشن.
افشین 1397/9/21
چقدر خوشگل سعی دارند قیمت های کاذب رو موجه کنند ! شبه آزادسازی، قیمت حاشیه بازار ! دیدن مردم میگن اگه میخواید آزادسازی کنید باید تعرفه ها رو کاهش بدین، میبینند به نفعشون نیست، میان اول یه چیزی درست می کنند به نام "قیمت حاشیه بازار" بعد میان اسمشو میزارن "شبه آزاد سازی" تا بتونند قیمت های فعلی بازار رو موجه کنند. یعنی قیمت مثلا پژو پارسی که تولیدش در میاد 40 تومن و قیمت بازارش میشه 80 تومن، حالا قیمت کارخونش میشه مثلا 75 تومن . به همین سادگی ماشین رو گرون می کنند به بهانه کوتاه کردن دست دلال ها واسطه گران که اونام از خودشون اند.

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران