طرح ساماندهی خودرو به صحن مجلس می‌رود

ایسنا : نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح ساماندهی صنعت خودرو در نوبت بررسی در جلسه علنی است، گفت که این طرح در کمیسیون صنایع تغییرات زیادی کرده و از هدف اصلی خود دور شده است.
بهرام پارسایی اظهار کرد: یک فوریت طرح ساماندهی بازار خودرو دوم اردیبهشت‌ماه سال‌جاری تصویب شد و باید قاعدتا ۴۵ روز بعد در صحن علنی مجلس مطرح می‌شد، اما در روز اول مهرماه با فشار و پیگیری ما این طرح از کمیسیون صنایع به صحن مجلس آمد و از طرف کمیسیون پیشنهاد مسکوت ماندن آن مطرح شد و نمایندگان به آن رای ندادند و مصوب شد ظرف یک ماه نتیجه گزارش کمیسیون به صحن ارائه شود که نهایتا هفته گذشته در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت اما نوبت به بررسی آن نرسید و امیدواریم هفته آینده مطرح شود.

وی با بیان اینکه این طرح در کمیسیون صنایع تغییرات زیادی کرده و از هدف اصلی خود دور شده، افزود: طرح ساماندهی بازار خودرو با نظر کارشناسان، صاحب‌نظران و مرکز پژوهش‌ها و تعدادی از همکاران تهیه شده و هدف آن ساماندهی بازار خودرو بوده است. من معتقدم اگر بررسی این طرح طبق روال قانونی انجام می‌شد شاید جلوی مشکلات امروز بازار خودرو هم گرفته می‌شد. سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس اضافه کرد: هدف این طرح ایجاد فضای رقابتی و پیشرفت در صنعت خودرو و کاهش آلایندگی و خسارات ناشی از تردد خودروهای بی‌کیفیت است.

در شرایط فعلی هیچ منطقی بر قیمت‌گذاری خودرو حاکم نیست؛ در‌حالی‌که در این طرح خودروسازان موظف می‌شوند قیمت تمام‌شده را به مراجع ذی‌ربط مثل شورای رقابت اعلام کنند. ما معتقدیم اگر فضای رقابتی وجود داشته باشد، حتی کاهش قیمت هم اتفاق می‌افتد ولی چون فضا رقابتی نیست، قیمت‌ها رو به افزایش است و اگر نظارت هم نباشد خودروی بی‌کیفیت به هر قیمتی وارد بازار می‌شود. پارسایی با تاکید بر اینکه قیمت‌گذاری خودرو باید به‌صورت مستند انجام شود، اضافه کرد: پاسخگویی خودروسازها در قبال حوادث رانندگی و ایمن بودن آنها از جمله موارد دیگری است که در این طرح پیش‌بینی شده است. به‌عنوان نمونه در دوره‌ای شاهد بودیم صدها خودروی ۴٠۵ به علت آتش‌سوزی دچار سانحه شده و تعداد زیادی از هموطنانمان در آتش سوختند، ولی کسی پاسخگو نبود. امیدواریم با تصویب طرح اولیه و تغییر در پیشنهاد کمیسیون صنایع، وضعیت بازار خودرو نیز سامان پیدا کند.
برچسب ها:
نظرات
 
 
 
محمد 1397/9/22
در صحن مجلس اگر خبری بود تا الان تاثیرش رو می دیدیم!
نمایندگان ملت هستند !!!!
Binam 1397/9/22
بعد از 40 سال پراید و 405 و...
بعد از 40 سال ماشین با تکنولوژی 40 سال پیش که اصالتا هم ایرانی نیستند....
چه میکردید تا حالا؟؟؟
حرف افزایش قیمتش هم میزنید؟؟؟
همه چیزتون اینجوریه آقایون...
خرده نگیرید وقتی همه مردم از حکومت قبل به نیکی یاد کنند. اگر اونها بد بودند، شما چه هستید؟
تازه برنامه پیشرفت 50 ساله هم دارید؟؟؟

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران