تولید هوندا در انگلستان متوقف می شود؛ شوک بزرگ در صنعت خودروسازی

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده
پیامدهای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا یکی پس از دیگری خود را نشان می دهد و بعد از صرف نظر فورد برای سرمایه گذاری در انگلستان و همچنین عدم تولید شاسی بلند "نیسان ایکس تریل" در کشور انگلستان باوجود برنامه ریزی های انجام شده، حالا نوبت به شرکت خودروسازی هوندا رسیده است تا برای جلوگیری از آسیب دیدن فروش خود در بازارهای اروپایی به فکر تغییر سایت تولید و خروج از بریتانیا باشد.
به گفته منابع خبری، شرکت خودروسازی هوندا در سال 2021 میلادی کارخانه خود را در کشور انگلستان تعطیل می کند و به همراه آن نزدیک به 3500 کارگر فعال در سایت های تولیدی هوندا از کار خود بیکار خواهند شد، این درحالیست که شرکت خودروسازی هوندا علاوه بر انگلستان، تولید سدان هوندا سیویک را در کشور ترکیه نیز متوقف خواهد کرد.
البته منابع خبری مدعی هستند که دلایل اصلی هوندا برای تعطیل کردن سایت تولیدی خود در کشور انگلستان به خاطر پیامدهای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نیست و تصمیم هوندا را در راستای تغییرات بی سابقه صنعت خودروسازی در عرصه جهانی می دانند که باعث شده هوندا برای بازسازی شبکه تولید جهانی خود تصمیم به تغییر مراکز تولید بگیرد، اما این موضوع تاثیر محدود داشته و دلیل اصلی آن می‌تواند همان تصمیم خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و تعرفه های سنگینی اعمال شده بر کالاهای صادر شده از خاک بریتانیا به دیگر کشورهای اروپایی باشد که باعث می شود قیمت محصولات هوندا افزایش چشمگیری داشته و بازار فروش خود را نسبت به رقبا از دست دهد.

هوندا تعطیلی کارخانه خود در انگلستان را تایید کرد

هوندا تعطیلی کارخانه خود در انگلستان را تایید کرد


گفتنی است که در کارخانه تولید اتومبیل هوندا واقع در انگلستان، پیش از این محصولاتی همچون هوندا جاز، آکورد و همچنین خودروی شاسی بلند CR-V تولید شده است که در سال های گذشته متوقف شدند و تولیدات هوندا در سال 2018 تنها شامل "هوندا سیویک" و اخیرا بار دیگر شاسی بلند "هوندا CR-V" شده است که در طول سال موفق به تولید 160 هزار اتومبیل، معادل 10 درصد از کل تولیدات خودرو در بریتانیا بوده است. در مجموع سه شرکت خودروسازی "هوندا"، "نیسان" و "تویوتا" حدود نیمی از مجموع تولیدات خودرو در مجموعه بریتانیا را تشکیل می دهند که با تصمیم بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.
در پایان همانطور که گفتیم، علاوه بر تعطیلی کارخانه "Swindon" هوندا در کشور انگلستان، برنامه بازسازی جهانی هوندا باعث می شود تا تولید نسخه سدان هوندا سیویک در بازار ترکیه نیز در سال 2021 میلادی متوقف شود.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران