سيستم كنترل رانش TCS

مقدمه:
اگر در خودروهای فاقد سیستم کنترل کشش (Traction Control System) هنگام پیچیدن و حرکت روی سطوح لغزنده به ویژه در شرایط آب و هوای بارانی و برفی و نیز جاده‌های خاکی، بیش از اندازه گاز داده شود، چرخ‌های محرک شروع به هرزگردی می‌کنند و باعث سرخوردن و از دست رفتن کنترل اتومبیل می‌شود. اما در خودروهای مجهز به سیستم کنترل کشش، این اتفاق رخ نمی‌دهد و این سامانه مانع از ناپایداری خودرو می شود.

تشریح سیستم:
سامانه کنترل کشش یا TCS (Traction control system)، امکان دست یابی خودرو به کشش و پایداری جانبی مناسب توسط کنترل نسبت لغزش چرخ‌های محرک در شرایط گوناگون جاده‌ای، به ویژه جاده‌هایی با ضریب اصطکاک پایین (جاده‌های برفی و یخی) فراهم می‌کند. برای درک آسان‌تر این مطلب می‌توان گفت که این سامانه، با کنترل گشتاور چرخ‌ها مانع از بروز ناپایداری در خودرو می‌شود (عملکردی مشابه ABS اما در هنگام شتاب گیری و حرکت).
در واقع سامانه TCS مکمل سامانه ABS می‌باشد و با حفظ پایداری و فرمان‌پذیری مناسب خودرو به هنگام شتاب‌گیری از حالت توقف یا در حال حرکت مانع بروز حوادث می‌شود.
همان طور که می‌دانید سامانه ABS در هنگام ترمزگیری از لغزش چرخ‌ها به علت کاهش پایداری خودرو جلوگیری می‌کند، در هنگام شتاب‌گیری و افزایش سرعت خودرو نیز باید از لغزش جلوگیری کرد چرا که این لغزش مقداری از گشتاور موتور که می‌بایست صرف رانش شود، را صرف لغزش چرخ‌ها می‌کند.
به همین علت سامانه TCS با کمک سامانه ABS و سامانه مدیریت پیشرانه، گشتاور اعمالی به چرخ‌ها و افزایش دور موتور را کنترل می‌کند و از لغزش چرخ‌ها جلوگیری به عمل آورد.

پیاده سازی:
هرزگشتن چرخ‌های متحرک در هنگام حرکت بر روی سطوح یخ زده از مشکل‌هایی است که بیشتر رانندگان آن را تجربه کرده‌اند. مشابه همین مشکل درباره اتومبیل‌هایی با موتورهای قوی حتی بر روی سطوح خشک نیز وجود دارد.
راه حل‌های مختلفی در این زمینه ارائه شده است که یکی از آن‌ها استفاده از دیفرانسیل‌های LSD (limited-slip differential ) می‌باشد. به زبان ساده در خودروهای تک دیفرانسیل معمولی (دیفرانسیل آزاد) که گشتاور به هر دو چرخ منتقل می‌شود، اگر یکی از چرخ‌های متحرک تماسی با سطح زمین نداشته باشد و یا بر روی سطوح یخ زده قرار گیرد، آن چرخ آزادنه می‌چرخد و چرخ دیگر بر روی زمین خشک در حالت سکون قرار می‌گیرد، در نتیجه خودرو ثابت می‌ماند. ثابت بودن چرخ دوم به این علت است که به چرخی که اصطکاک بیشتری دارد، گشتاور کم‌تری منتقل می‌شود و این عیب اصلی دیفرانسیل‌های آزاد است؛ اما در صورت وجود دیفرانسیل LSD گشتاور لازم برای به حرکت در آوردن چرخ ثابت به آن منتقل می‌شود و در نتیجه خودرو می‌تواند به حرکت خود ادامه دهد. در واقع تقسیم گشتاور بین هر یک از چرخ‌ها با توجه به میزان نیروی اصطکاک آن‌ها با سطح جاده است به عبارت دیگر هرچقدر نیروی اصطکاک یک چرخ کمترشود، گشتاور دریافتی آن چرخ هم کمتر می‌شود.
از دیگر ترفندهایی که به منظور جلوگیری از هرزگردی چرخ‌ها انجام شده است، سامانه ماکس تراک بود که بر روی برخی از محصول‌های جنرال موتور در اوایل دهه 70 نصب می‌شد. این سامانه توسط کامپیوترهای اولیه اتومبیل و سنسورهایی که در هر چهار چرخ نصب شده بود عمل می‌کرد کامپیوتر با توجه به میزان اختلاف سرعت در چرخ‌های جلو و عقب، میزان گشتاور موتور را به گونه‌ای تنظیم می‌کرد که کمترین هرزگردی در هنگام حرکت به وجود آید. این سامانه به علت بهای زیادی که مالک خودرو می‌بایست برای آن پرداخت می‌کرد، مورد استقبال قرار نگرفت. در همان سال‌ها بود که کادیلاک نیزسامانه TMS را به بازار عرضه کرد؛ اما به علت واکنش‌های ضعیف و نواقصی که در ECU به وجود می‌آمد، بسیار از آن انتقاد شد و عمر کوتاهی داشت؛ اما پیروز میدان درنصب سامانه‌ای کامل، با کمترین نقص که بتواند میزان هرزگردی چرخ‌های متحرک را به حداقل برساند و کمترین میزان اتلاف انرژی را داشته باشد، کارخانه مرسدس‌بنز بود که همواره در معرفی این گونه سامانه‌ها یکی از پیشگامان است. این کارخانه در سال1971 سامانه ETCS را معرفی کرد. سامانه کنترل کننده هرزگرد در خودروهای مدرن امروزی با کاهش نیروی موتور و تقسیم نیروی ترمز (مجهز به ABS) به وسیله سنسور های سرعت که بر روی چرخ‌ها نصب شده، اتومبیل را کنترل می‌کند. برای درک بهتر کاربرد TCS، در نظر بگیرید که در خیابانی با شیب ملایم قرار دارید و سطح این خیابان کاملاً پوشیده از یخ و صاف است. مطمئن باشید که امکان عبور از این خیابان با هیچ ترفندی به جز TCS میسر نیست. وقتی خودرو در این وضعیت قرار می‌گیرد به علت کاهش نیروی اصطکاک، چرخ‌های متحرک شروع به هرزگردی می‌کنند. در همین لحظه سنسورها این خبر را به واحد کنترل می‌دهند و بلافاصله همزمان با کاهش نیروی خروجی دیفرانسیل، سامانه ABS هم وارد عمل می‌شود و برروی هر چرخ به طور جداگانه نیروی ترمز موردنیاز را اعمال می‌کند. در چنین شرایطی اتومبیل، استوار و بدون هیچ گونه هرزگردی به حرکت خود ادامه می‌دهد. همچنین TCS در خودروهایی که در مسابقه‌های اتومبیل رانی شرکت می‌کنند، به منظور بالا بردن میزان نیروی چسبندگی لاستیک‌ها به سطح جاده در هنگام گاز دادن و شتاب گرفتن استفاده می‌شود. مثلاً وقتی راننده بیش از اندازه گاز می‌دهد، TCS چرخ‌ها را در پایدار ترین حالت قرار می‌دهد.

TCS در فرمول یک:
از نمونه بارز موارد استفاده این سامانه در این گونه خودروها می‌توان به مسابقه‌های فرمول یک اشاره کرد. البته میزان حساسیت TCS در استفاده از کلیدی است که بر روی فرمان نصب شده است تا در شرایط مختلف راننده بتواند حساسیت سامانه را تغییر دهد.

اشتباهات عمومی:
بسیاری از افراد به اشتباه فکر می‌کنند TCS از گیرکردن خودرو در برف جلوگیری می‌کند، در حالی که این سامانه چنین وظیفه‌ای ندارد. به زبان ساده‌تر ABS از لیز خوردن لاستیک‌ها در هنگام ترمز کردن جلوگیری می‌کند؛ اما TCS از لیز خوردن لاستیک‌ها در هنگام گاز دادن جلوگیری می‌کند و همانطور که هنگام ترمزکردن با خودرو مجهز به ABS راننده پالس‌هایی را بر روی پدال ترمز حس می‌کند، در زمان گاز دادن هم شبیه به همان پالس‌ها بر روی پدال گاز حس خواهد کرد. پالس‌هایی که هر ضربه آن نشان دهنده‌ی تلاش این سامانه‌ها برای دور شدن از وضعیت بحرانی است.
نظرات
 
 
 
Hamid_zZz 1394/4/30
سلام
ممنون از توضيحاتتون.

فقط تفاوت اين سيستم رو با ASR که قبلا توضيح داديد ميشه بگيد؟ چون توضيحات بسيار مشابه بود.
آيا سيستم ESP در دل خودش , اين سيستم رو داره؟

آيا LSD زير مجموعه TCS هست؟
يا اينکه دو سيستم مجزا هستند که به هم کمک مي کنند؟

در مورد قفل ديفرانسيل و تفاوتش با ساير سيستم ها هم اگه توضيحي بديد ممنون ميشم.

چون من 10مدل سيستم ديدم , که همگي کارشون جلوگيري از لغزش چرخها در هنگام حرکت هست و نمي دونم يالاخره تفاوتشون چي هست!
مثلا اگر ماشيني TCS داره , ديگه نيازي به LSD و قفل ديفرانسيل نداره؟ يا ميشه دوتا همزمان باشن؟

ممنون ميشم يک مقاله ديگه در اين باره کار کنيد.
 • zondargt 1394/7/13
  سلام
  من هم اطلاعات ابتدایی دارم
  ولی تا اونجا که من میدونم asr نمی زاره عقب خودرو لیز بخوره در پیچ های تند . حالا در حال گاز
  دادن باشی چه نباشی
  tcs کاری که میکنه وقتی ماشین رو گاز زیاد میدی اگه جاده لیز باشه یا خودرو خیلی قوی باشه
  نمی زاره ماشین هرزگردی کنه مخصوصا تو حرکت اولیه که ASR اینجا کار نمیکنه
  و همچنین اگه TCS روشن باشه و با سرعت بپیچی تو جاده لیز هیچ عکس العملی انجام نمیده مگه گاز بدی ضد هرزگردی انجام میده ولی خودرو به دور خودش میچرخه
 • ZONDARGT 1394/7/13
  سلام
  قفل دفرانسیل کاری میکنه که در هر شرایطی چرخ هایی که توسط دفرانسیل قفل شده نیرو می گیرن
  به هم قفل شده و دیگه دیفرانسیلی در کار نیست نیرو رو تقسیم کنه و بدین ترتیب اگر یک چرخ به سطح لیز برخورد کنه و یا در سنگلاخ ها به هوا بره چرخ دیگر چون نیروی یکسان میگیره ماشین رو نجات میده وگر نه مثل 405 و یا خودروی سواری میشه که داخل جوب افتاده وچرخ توی جوب میچرخه و چرخ روی جاده ایستاده . اگر قفل دفرانسیل میداشت اون یکی که روی جاده بود نیروش با اون یکی که داخل جوب بود تقسیم و ماشین بیرون می آمد
  به نظر من فرقش با سیستم هایی که گفتی تو اینه که قفل دفرانسیل مکانیکیه و اون سیستم ها برقین و همیشه فعالند و برای جاده طراحی شدن
  ولی قفل دفرانسیل برای ماشین های آفرودی (نوعی شاسی بلند برای عبور از جاهای سخت)هست که
  زمانی که ماشین گیر میکنه بصورت موقت توسط کلید و یا اهرم فعال میشه و بعد از بیرون آمدن خاموشش میکنن چون خیلی به خودرو فشار میاره و استحلاک رو بالا می بره که البته توی جاده های
  خاکی و گلی و ... برای نجات خودرو اشکال نداره.
  همچنین با قفل دفرانسیل خودرو در جاده آسفالته با سرعت زیاد نمتونه حرکت کنه و در پیچ ها ممکنه چپ هم بشه و در آفرود کارایی خیلی خیلی خیلی بالایی داره.
iman 1394/6/9
چه خودروهایی در ایران علاوه بر ESP سیستم کنترل کشش رو هم دارند؟
 • مهدی 1394/12/3
  بسیاری از مدلهای مرسدس .و حتی موسو!!!
 • محمد حصاركي 1395/1/24
  خودروي آسا گروه بهمن
 • علیرضا 1395/7/29
  سلام
  من tcs رو نه روی هیوندای اکسنت دیدم و نه النترا و نه حتی سراتو 2000 اما در رنج قیمتی زیر 100 میلیون فکر میکنم تنها ماشینی که هم tcs و هم esp و هم hac رو همزمان به همراه abs و ebd داره اریزو5 هست.تست یخ و برف اریزو هم تو اپارات موجوده که چه هندلینگ فوق العاده و هنگ اوور نزدیک به صفری داره
 • بسترن 1398/4/31
  بسترن b30 همه این سیستما رو داره
abolfazl 1396/7/28
سلام
مرسی بابت توضیحات
فقط ی سوالی داشتم ازتون
میخواستم ببینم سیستم ترمز یا کنترلی هست که اگه لوله ترمز شکسته بشه یا نشتی داشته باش باعث بشه ماشین ترمز کنه م متوقف بشه ؟؟؟؟؟

اگه میشه بهم بگید
چون دارم رو همچین دستگاهی کار میکنم
ممنون میشم کمکم کنید
ایدی تلگرام من
سعید فروردین 1396/11/17
tcs انگلیسی هست و المانی میشه asr

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران