بازار خودرو آشفته‌ تر از گذشته

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده
در طول چند هفته اخیر قیمت خودروهای داخلی تا ۲۰ درصد افزایش یافته و این سئوال در ذهن مردم به وجود آمده که چه اتفاقی در بازار خودرو رخ داده که در طول یک هفته اخیر قیمت خودروهای داخلی و خارجی روزانه تغییر می‌کند؟
به گزارش خودروبانک و به نقل از عصر خودرو، خودروسازان معتقد هستند که قیمت مواد اولیه و وارداتی لحظه‌ای در حال تغییر است و این موضوع باعث تاثیر در قیمت تمام شده آن شده است. همچنین اختلاف قیمت بین کارخانه تا بازار نیز عاملی مهم برای ورود دلالان و سرمایه‌های سرگردان به بازار خودرو شده است. این اختلاف قیمت باعث می‌شود تا سقف فروش فوری خودروسازان به سرعت پر شود و مردم قادر نباشند به راحتی محصول مورد دلخواه خود را خریداری کنند. حال برای کوتاهی دست دلالان باید بر روی قیمت مواد اولیه و قیمت تمام شده خودرو تجدیدنظر صورت گیرد تا خریداران واقعی اقدام به خرید کنند.
از طرفی بازار خودرو مقصر وضع موجود را خودروسازان می‌دانند. آنها می‌گویند اگر محصولات ثبت‌نامی را در موعد مقرر تحویل می‌دادند، بازار با این حجم از تقاضا روبه‌رو نمی‌شد و قیمت‌ها نیز افزایش پیدا نمی‌کرد. فروشندگان خودرو معتقد هستند زمانی که عرضه و تقاضا متناسب نباشد، بازار دچار آشفتگی شده و قیمت‌ها افزایش می‌یابد.

بازار خودرو آشفته‌ تر از گذشته

بازار خودرو آشفته‌ تر از گذشته


خودروسازان: دست ما با قیمت‌های دستوری بسته شده است
یکی از مسئولین در یک کارخانه بزرگ خودروسازی در رابطه با افزایش قیمت نجومی این روزهای خودرو می‌گوید: متاسفانه خودرو به عنوان یک کالای سرمایه‌ای در کشور شناخته می‌شود و نقدینگی موجود به جای هدایت به بازار ارز، سکه و مسکن به سمت بازار خودرو آمده و افراد به هر نحوی سعی در خرید خودرو و فروش آن برای کسب سود بیشتر هستند. وی ادامه داد: باید بی تعارف عرض کنم که وضعیت صنعت خودروی کشور بسیار نامناسب است. باید توجه داشت که با تلاش زیاد سعی در افزایش تولید داریم و زمانی که آمار روزانه تولید را اعلام می‌کنیم، بخشی از این آمار به علت ناقص بودن به انبارها برده می‌شوند. پس بخشی از تولید ما ناقص و تجاری‌سازی نمی‌شوند و این موضوع باعث شده تا نتوانیم به تعهدات خود عمل کنیم.
این مسئول در ادامه بیان داشت: به علت کمبود نقدینگی صنعت خودرو، تامین نقدینگی قطعه‌سازان به کندی صورت می‌گیرد. همچنین نوسانات نرخ ارز بر مشکلات ما دو چندان افزوده است. قیمت‌‌های دستوری نیز عاملی شده تا نتوانیم شکاف بین قیمت کارخانه و بازار را برطرف کنیم. در حال حاضر ما برای تنظیم بازار پژو ۲۰۶ تیپ ۲ را با قیمت ۶۷ میلیون به فروش می‌رسانیم، اما قیمت این خودرو در بازار ۹۵ میلیون تومان است. این اختلاف قیمت در شرایطی است که قیمت خودرو در کارخانه باید ۵ درصد زیر قیمت حاشیه بازار باشد و قیمت‌های دستوری دست ما را بسته است.
وی در پایان تصریح کرد: بعد از اعمال تحریم‌ها بازار خودرو دچار التهاب شد. نگرانی از اعمال تحریم‌ها باعث شد تا بازار خودرو ملتهب‌تر از قبل به کار خود ادامه دهد. همچنین قیمت مواد اولیه نیز هر روز در حال افزایش است و باعث شده تا قیمت تمام شده نیز افزایش یابد. در این رابطه با وزارت صمت گفت‌وگو کرده‌ایم، اما تا زمانی که قیمت‌ها دستوری باشد، نمی‌شود بازار را مدیریت کرد.
نظرات
 
 
 
مصطفی 1398/2/14
قیمتها رو سه برابر کردن بازم میگن قیمت دست ما رو بسته!!!
پرسپولیس 1398/2/14
زمین گرد است وباز بهم میرسیم...
مهدی 1398/2/14
خودروسازان یه چیز شور خوردن اگه بخوان پنج درصد زیر قیمت بازار لگن هاشونو به مردم قالب کنن، همین شصت میلیون هم واسه ۲۰۶ سی سال پیش زیاده، اوف بر شما
سهیل 1398/2/15
خبلی جالبه واقعا!
خودشون چند نفرو گذاشتن تو سایت های فروش اینترنتی قیمت جعلی پرت و پلا میزان همینم میکنن قیمت بازار حالام که گندش داره در میاد دست پیشو گرفتن پس نیفتن!
احسان 1398/2/15
آقا از روزی که همین 5 درصد زیر قیمت بازار و علم کردن همه چی بیشتر بهم ریخت.یعنی چه؟ اومدو دلالها خواستن قیمت تا دویست تومن ببرن بالا اونوقت کارخونه باید 190 تومن بفروشه؟؟ تولید کننده باید قیمت بازارو تعیین کنه نه بازار قیمت تولید کننده رو. همه چی برعکسه اینجا!

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران