قیمت خودروهای داخلی بین 3 تا 30 میلیون تومان پایین آمد

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
از حدود یک ماه قبل افزایش قیمت خودرو ها شروع شده و بازار به سمتی رفت که کف قیمت محصولات داخلی از 50 میلیون تومان نیز فراتر رفت. بسیاری امید داشتند که تداوم طرح های فروش فوری ایران خودرو و سایپا بتواند کمی از التهابات بازار کم کند که متاسفانه چنین اتفاقی رخ نداده و قیمت ها با جهش بزرگی همراه شد. سرانجام واحدهای نظارتی دستور دادند که سایت های خرید و فروش خودرو قیمت خودروها را حذف کنند تا بدین واسطه کمی از التهابات بازار کاسته شود.
به نقل از دنیای اقتصاد، طی گذشت یک هفته از این اقدام پلیس فتا، شاهد کاهش قیمت 5 تا 10 میلیون تومان برای مدل‌های با داخلی‌سازی بالا و تا مرز 30 میلیون تومان برای مونتاژی‌ها در بازار آزاد هستیم.
البته تعدادی از کارشناسان معتقد اند که این کاهش قیمت اتفاقی بود که دیر یا زود باید رخ می داد چرا که قیمت خودروها به صورت کاذب افزایش یافته و نبود خرید و فروش و افزایش رکود در بازار می بایست منحنی قیمت ها را به سمت نزولی شدن روانه کند. به گفته این کارشناسان بازار خودرو مدت‌هاست حبابی شده و این حباب تحت‌تاثیر عوامل مختلف گاهی بزرگ و گاهی نیز کوچک می‌شود و هیچ بعید نیست چندی دیگر باز هم منحنی قیمت رو به صعود رود.
باید دقت داشت که ریشه اصلی افزایش قیمت و حبابی شدن قیمت خودروها عواملی مانند تورم انتظاری، کاهش تولید و هجوم نقدینگی به بازار خودرو بوده و مانور زیاد بر روی ممنوعیت درج قیمت خودرو در سایت های خرید و فروش سبب مغفول ماندن مشکلات اصلی می شود. با اقدامات ضربتی و پلیسی نمی توان از افزایش قیمت خودرو ها جلوگیری کرده و بازار را مدیریت کرد و باید به سراغ اصلاح مشکلات اصلی رفت.
شاید مشکل اصلی در این میان مربوط به بخش تولید است. کاهش تولید خودروها حاصل نبود قطعات و مشکلات داخلی و اقتصادی خودروسازان است. تا زمانی که تولید خودروسازان رونق نگیرد حتی اگر سایر عوامل نیز از میان برداشته شود باز هم شاهد افزایش قیمت خودرو به دنبال افزایش تقاضا و نبود عرضه خواهیم بود.
بدون تردید اگر تولید خودروسازان رونق بگیرد و دولت نیز دست از سرکوب قیمت و تحمیل نرخ‌های دستوری به خودروسازان بردارد، می‌توان به بازگشت آرامشی نسبتا پایدار به بازار امیدوار بود.
نظرات
 
 
 
رحیم 1398/2/20
دولتی که نتواند معضل قیمت خودروی داخلی را حل کند.چگونه می خواهد با بحرانها وتهدیدات ونقشه های شیطانی دشمنان این مرز وبوم مقابله کند؟

محمد مهدی 1398/2/20
از اینکه قیمت اعلام نمی کنین سپاسگزاریم
نوید 1398/2/21
دروغه.
توی شهرستان ما که قیمتا از تهران هم بالاتره.
الان نیسان گاوی اینجا 100 میلیون شده.

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران