بی ام و M4 در برابر بی ام و 2002

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
بی ام و در آستانه‌ی رونمایی از موتور جدید خود برای مسابقات DTM است. این موتور جدید که P48 نام دارد قرار است از مسابقات ماه می وارد رقابت ها شود. موتور P48 در بی ام و M4 DTM نصب خواهد شد. بی ام و اولین پیروزی خود را در مسابقات DTM در سال 1969 و با مدل 2002ti به دست آورد و به همین خاطر موتور P48 را در برابر موتور 2002ti قرار داده است تا به خوبی سیر تکاملی موتورهای مسابقه ای بی ام و در طی 50 سال را مشاهده کنیم.

جالب است که این دو موتور شباهت های زیادی هم به یکدیگر دارند. هر دوی آنها از نوع 4 سیلندر 2 لیتری توربو هستند. به گفته ی بی ام و موتور جدید دو برابر قدرت بیشتری دارد و هم دوام آن بالاتر و هم مصرف سوخت آن پایین تر است.
موتور بی ام و 2002ti با کد M121 می تواند 280 اسب بخار قدرت در 6500 دور تولید کند که برای سال 1969 عدد فوق العاده بالایی بود ولی امروزه خیلی از ماشین های 2 لیتری قدرتی در همین حدود دارند.
فشار توربوشارژر در موتور M121 معادل 14.2 psi بود. با گذشت نیم قرن مهندسان بی ام و توانسته اند فشار توربو ها را هم افزایش دهند و این عدد در موتور جدید به 36 رسیده است و به P48 اجازه می دهد تا 600 اسب بخار قدرت را در 9500 دور بر دقیقه تولید کند.

اگر این اعداد به اندازه کافی برایتان جذاب نیستند باید اشاره کنیم که واتر پمپ این موتور می تواند 4750 گالن آب را در هر ساعت پمپ کند یعنی برای پر کردن یک وان حمام بزرگ تنها به 20 ثانیه زمان نیاز دارد. توربوشارژرهای این خودرو نیز می توانند در هر ثانیه حدود 400 لیتر هوا را به درون موتور پمپ کنند و این یعنی قدرت آنها 3500 برابر شش یک انسان بالغ است. موتور P48 از بیش از 2 هزار قطعه تشکیل شده است و اگر نقشه ی تمام این قطعات را کنار هم بگذارید مساحت آن نقشه ها به 75 متر مربع می رسد. با این تفاسیر به نظر می رسد که امسال رقابت های DTM بسیار هیجان انگیز باشند.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران