رئیس هیأت مدیره رایزکو: تنها با همدلی می توان مشکلات صنعت قطعه سازی را حل نمود

دکتر حمیدرضا صمدی عضو انجمن صنایع همگن قطعه سازی در نشست هم اندیشی با اصحاب رسانه گفت: در تحریم قبلی حدود 80 هزار محصول پژو 206 در کف کارخانه بود که با همدلی و همکاری و راه حل مناسب نسبت به حل تامین قطعات آن خودروها اقدام شد اما ناگفته نماند اینکه ما توانایی تولید تمام قطعات مورد نیاز خودروسازی را داشته باشیم شدنی نیست.
به گزارش خودروبانک و به نقل از عصرایران، حمیدرضا صمدی در نشست هم اندیشی درباره رونق صنعت قطعه سازی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه صنعت خودرو و قطعه‌سازی بیشتر از آنکه از تحریم‌ها زیان ببیند از نبود هم‌دلی و افتراق بین فعالان این حوزه ضربه می‌خورد خاطر نشان کرد: این روزها شرایط به‌گونه‌ای پیش می‌رود که بیشتر انرژی شرکت‌ها به‌جای اینکه برای دور زدن تحریم‌ها یافت راه‌حل‌های مناسب برای برون‌رفت از مشکلات صرف شود به دفع مشکلات داخلی و پیدا کردن راه حلی برای مقابله با برخی اقدامات نسنجیده همکاران می‌گذرد.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار عصر ایران مبنی بر اینکه چرا قطعه سازان داخلی برنامه ای برای مشارکت در ساخت قطعات خودروسازان دنیا نداشته و فقط در فکر کار با ایران خودرو و سایپا هستند؟ گفت: قبل از اجرای تحریم های ظالمانه اخیر برخی از قطعه سازان با چندین خودروساز دنیا فعالیت داشته و در حال صادرات بودند اما هم اکنون این ارتباط قطع شده و صادراتی در این زمینه انجام نمی شود.
نشست هم اندیشی با اصحاب رسانه

نشست هم اندیشی با اصحاب رسانه


وی ادامه داد: هم اکنون نیز اگر دولت برخی از مشکلات قطعه سازان مانند جابجایی پول و تامین مالی برخی از پروژه های بزرگ را رفع کند باز نیز امکان صادرات و ارز آوری برای کشور وجود دارد و در این زمینه آمادگی های لازم وجود دارد.
وی با بیان اینکه هم اکنون یک قطعه ساز برای تامین مالی باید وام بانکی با بهره 20 درصد دریافت کند خاطر نشان کرد: این وام در عمل با بازپرداخت 30 تا 35 درصد مواجه شده و این در حالی است در برخی از کشورها وام هایی با سود 2 تا 3 درصد با بازپرداخت های طولانی در اختیار صنهتگران قرار می گیرد و لذا با این شرایط تولید و صادرات بسیار سخت خواهد بود.
به گفته وی دولت سیاستی برای صادرات ارزش افزوده نداشته و فقط در حال خام فروشی است.
صمدی در واکنش به این پرسش که بخش زیادی از قطعات مورد نیاز امروز خودروهای خوابیده در پارکینگ های خودروسازان مشابه قطعات تحریم سال 91 و92 است و چرا خودروسازان در آن زمان برنامه مشخص و روشنی برای داخلی سازی یا تامین بلند مدت این قطعات نداشتند؟ گفت: کسانی که از تاریخ درس نگیرند محکوم به تکرار آن با مکافات بیشتر هستند و ما از تحریم سال 91 درس نگرفتیم.
رئیس هیات مدیره هلدینگ رایزکو اضافه کرد: در تحریم قبلی حدود 80 هزار محصول پژو 206 در کف کارخانه بود که با همدلی و همکاری و راه حل مناسب نسبت به حل تامین قطعات آن خودروها اقدام شد اما ناگفته نماند اینکه ما توانایی تولید تمام قطعات مورد نیاز خودروسازی را داشته باشیم شدنی نیست.
وی اظهار کرد: برای قطعاتی مانند مگنت ها، آی.سی.یو و انواع مقاومت ها و خازن ها باید یک برنامه تولید میلیاردی نوشته شود تا توجیه اقتصادی داشته باشد و امروز مشاهده می کنیم که مگنت ها در چین، ICU های خاص در آلمان و یا سوئیس تولید و عرضه جهانی می شود.
صمدی در بخش دیگری درباره خودروهای ناقص تولیدشده سوی خودروسازان نیز گفت: در حال حاضر هر یک از خودروسازان 100 هزار خودرو کف کارخانه‌دارند و این سرمایه بزرگی است که در صنعت خوابیده، درحالی‌که آن‌ها مدام از این بانک به آن بانک برای دریافت منابع مالی، التماس می‌کنند تا تولید را ادامه دهند.
اکنون قطعه ساز و خودروساز باید خواهش و تمنا کنند تا بانک تصمیم بگیرد که به صنعت کشور تسهیلات دهد، درحالی‌که طبق ترازنامه بانک‌ها، آن‌ها باید سهم صنعت در وام‌دهی‌های خود را در تراز تجاری به 40 درصد برسانند.
وی ادامه داد: اگر هر خودروی ناقص کف کارخانه را به‌طور متوسط 50 میلیون تومان در نظر بگیریم، هم‌اکنون ده هزار میلیارد تومان از سرمایه خودروسازان کف کارخانه خاک می‌خورد درحالی‌که می‌توان باتدبیر این مشکل را حل کرد؛ این در شرایطی است که صنعت قطعه‌سازی به یک مسابقه تبدیل‌شده است که در آن رقابت‌های منفی موج می‌زند و البته انتهایی هم برای چنین وضعیتی دیده نشده است.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران