ایران خودرو و سایپا به سمت ورشکستگی می‌روند

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
بنا به گفته یکی از اعضای کمیسیون صنایع مجلس، ایران خودرو و سایپا در حال حرکت به سمت ورشکستگی بوده و تنها راه نجات این دو شرکت خصوصی سازی واقعی آنهاست.
به نقل از ایسنا، محمدرضا منصوری در رابطه با احتمال ورشکستگی ایران خودرو و سایپا اظهار کرد که حمایت های بیش از حدی که از این دو شرکت صورت گرفته سبب شده که نحوه مدیریت و تولید آنها به صورت کاملاً ناکارآمد و غیر تخصصی پیاده سازی شود و همین موضوع سبب افزایش بدهی آنها شده است.
نماینده مردم ساوه در مجلس در ادامه توضیح داد که خصوصی سازی تنها راه نجات شرکت های خودرو سازی بوده که مقام معظم رهبری نیز بر این امر تأکید داشته و سیاست‌های مربوطه نیز ابلاغ شده است. البته دولت های مختلف در طول ادوار گذشته نشان داده اند که چندان متمایل به این موضوع نبوده و برای خصوصی‌سازی به بهانه های فراوانی متوسل می شوند.
این عضو کمیسیون صنایع مجلس در ادامه ضمن انتقاد از عدم توجه دولت به مسئله خصوصی سازی اظهار کرد صنعت خودروسازی کشورمان در حال حاضر مشابه به سفره‌ای است که مدیران دولتی حاضر نیستند از آن دست بکشد. قدرت، جایگاه، عزت و احترام بسیاری از مدیران دولتی به صنعت خودروسازی کشورمان وابسته بوده و به همین دلیل در راه اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی یعنی خصوصی سازی چالش های فراوانی قرار می گیرد.
منصوری در پایان ضمن اشاره به حرکت خودروسازان به سمت ورزش شکستگی اظهار کرد که خودروسازان خودروهای تولیدی خود را به چند برابر قیمت خودروهای جهانی فروخته و با این حال همچنان زیان ده هستند. این موضوع در شرایطی است که مرزهای کشور بسته بوده و رقیب خارجی نیز برای آنها وجود ندارد. قطعاً هر مجموعه دولتی که به این شکل اداره شود به سمت ورشکستگی حرکت خواهد کرد.
نظرات
 
 
 
ایکل هاشمیان 1398/4/18
با اعلام ورشکستگی دودش در چشم مردم میرود چون دولت باید جوابگوی بدهی های آنها باشد دولت هم از جیب مردم هزینه خواهد کرد
 • بهزاد 1398/4/18
  پس بزاریم بازم بمونن تا آشغال به مردم غالب کنند؟؟؟ مثلا الان از جیب مردم برا بقاش مایه نمیزارن؟؟ بعضی وقتا یه چیزایی میگین که آدم هنگ میکنه
 • Ali 1398/4/18
  این همه سال داریم میگیم مردم شما رو به خدا شما رو به هرچی میپرستید از این دو تا لگن ساز ماشین نخرید حالا پاش بخورن
محمد 1398/4/18
الهی هزار مرتبه شکر واقعا که شنیدن خبرش حال آدم رو خوب میکنه
 • امین 1398/4/18
  دقیقا بخاطر این اومدم پایین که همینو بنویسم که دیدم شما زحمتشو کشیدید.
  با تشکر
بهنام 1398/4/18
بجز مقوله بیکار شدن کارگران، از این که این دو شرکت ظالم، ورشکسته و برای همیشه نیست و نابود بشن هزاران بار خدا رو شکر می کنیم.
بابی 1398/4/18
انشاله زودتر تعطیل بشن یه ملت راحت بشه از دستشون...تا واسه اشتغال چند ده هزار نفر هشتاد میلیون نفر نسوزن و بسازن..
سینا 1398/4/18
انشالا ورشکس بشن شرشون کم شه
Shahryar 1398/4/18
چقدر خوشحال شدم از این خبر بذار نابود بشن نفس بکشیم
انسان 1398/4/18
به امید نابودی هر چی ظالمه تو این مملکت.
لامبو 1398/4/18
ده سال همینو میگید ،به امید ورشکستگی این دو و سر پا شدن شرکت های نو پا با دانش ایرانی مثل سیروان موتور و رضوانی موتور
Meysam 1398/4/19
یه چیزی بگید با عقل جور در بیار من که باور نمیکنم این دو تا ورشکست بشن
مگه میشه یه شرکت بدون هزینه برای نوآوری و ساخت محصول جدید با افزایش تیراژهمراه باشه و با این وجود قیمت محصولاتش رو هم افزایش بده ،
از طرفی بازار هم دست خودشون باشه و محصولاتش رو هم به هر قیمتی که میخواد بفروشه
طرح پیش فروش بزار و پول کامل رو از مردم بگیره و ماشین تحویل نده ‌.
در ضمن پول قطعه ساز هارو هم که ندادن.
همه اینها یعنی این خبر دروغ و ما به این دروغ ها عادت کردیم.
خودرو نخر 1398/4/19
بازار انحصاری،پیش فروش بدون تحویل،فروش محصولات تولیدی با پول مردم به چند برابر قیمت واقعی ، افزایش تصاعدی قیمت خودرو، عدم پایبندی به تعهدات ، و ... و ورشکستگی؟!!!! جور در نمیاد باهم هر طور که فکرشو بکنی! حتماً اینجا هم یکی اختلاس کرده ، مگه میشه؟
شهروند 1399/1/18
چطوری وقتی یه آهن پاره رو به 10 برابر قیمت میفروشن ممکنه ورشکست بشن؟

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران