گواهینامه رانندگی به فرد دارای خالکوبی داده می‌شود؟

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
چندی پیش بود که گزارشی با عنوان «خالکوبی داری، گواهینامه نمی‌گیری!» منتشر شده و واکنش های فراوانی نسبت به این گزارش در فضای مجازی صورت پذیرفت. معاونت بهداد ناجا در واکنش به این گزارش توضیح داد که با توجه به نقش مهم و تأثیرگذار عامل انسانی در تصادفات، احراز صلاحیت پزشکی اعم از سلامت روانی و جسمانی متقاضیان انواع گواهینامه رانندگی ضروری است.
به نقل از اعتمادآنلاین، سرهنگ دکتر آرش باستانی در پاسخ به این سوال که آیا خالکوبی نیز مشمول موارد ممنوعیت و محدودیت دریافت گواهینامه است یا خیر عنوان کرد صرف داشتن خالکوبی مانع احراز صلاحیت فرد برای دریافت گواهینامه رانندگی نیست اما اگر فردی دارای خالکوبی های مشهود و نامتعارف مواردی مانند خود زنی باشد باید از نظر ابتلا به برخی از اختلالات روانی تاثیر گذار در رانندگی مورد بررسی و ارزیابی های روانشناسی قرار گیرد.
وی در ادامه عنوان کرد خالکوبی به خودی خود بیماری محسوب نمی شود اما وجود آن به همراه رفتارهای پرخطر به عنوان یکی از شاخص های ابتلا به برخی از اختلالات روانی و شخصیتی نیازمند بررسی و ارزیابی های روانشناسی در کمیسیون های اعصاب و روان است.
باستانی توضیح داد که هیچ فردی به خاطر داشتن خالکوبی از دریافت گواهینامه رانندگی منع نمی شود اما داشتن خالکوبی های منشوری و نامتعارف و انجام رفتارهای تهاجمی مانند کتک کاری و قمه کشی احتمال ابتلای افراد به اختلالات روانی و شخصیتی را زیاد می کند.
رئیس مرکز معاینات ناجا در ادامه از توافقات اولیه این مرکز با پلیس راهور ناجا مبنی بر دریافت اطلاعات سابقه رانندگی افراد اعم از کیفیت رانندگی، تعداد تخلفات و نمره منفی آن ها خبر داده و اظهار داشت این اطلاعات کمک می کند تا سابقه رانندگی فردی را که به طور مثال به دنبال تائید اختلال شخصیت، گواهینامه مدت دار 2 ساله دریافت کرده است و برای تمدید مجدد گواهینامه مراجعه می ‏کند را در ارزیابی های پزشکی خود لحاظ کنیم.
وی همچنین یادآور شد افرادی که در پی ابتلا به بیماری از خدمت سربازی معاف شده اند جزو آن دسته از بیمارانی هستند که در آیین‌نامه ممنوعیت یا محدودیت رانندگی برای آنها شرایط خاصی در نظر گرفته شده است. این افراد در صورت احراز بیماری بلافاصله به معاونت راهور معرفی شده و گواهینامه آنها ضبط می‌شود.
رئیس مرکز معاینات پزشکی در انتهای یادآور شد که در حال حاضر در صورت برخورداری افراد از صلاحیت جسمی و روانی گواهینامه ۱۰ ساله به آنها تعلق خواهد گرفت. اما این امر برای متقاضیان تا سن ۴۰ سالگی بوده با توجه به اینکه از ۴۰ سالگی به بالا بیماری های شایع احتمال بروز بیشتری دارند بنابراین ضرورت دارد سن در تعیین مدت زمان اعتبار گواهینامه و لحاظ شود.
نظرات
 
 
 
مهیار 1398/4/25
ب من هم بخاطر خالکوبی 2ساله دادن بعد دوسال یعنی باید برم دوباره کلی پول خرج کنم کمسیون تا بگیرم
  • سالار 1398/7/9
    داداش چقد خرج کمسیون کردی؟
ایوب 1398/9/12
منم گواهینامم دوساله هست ایا دوباره تعویض میکنن یا که نه

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران