صندوقدار شدن یکی از نامزدان جایگزینی پراید ؛ رنو کوئید سدان تولید می‌شود!

قبل از شروع دور جدید تحریم‌ها ، از این گوشه و آن گوشه خبرهایی در رابطه با تولید جایگزین پراید یعنی رنو کوئید شنیده می‌شد . البته در آن زمان رنو تنها نمونه هاچبک کوئید را تولید کرده بود . تصور می‌شد با توجه به تجربه و تبحر شرکت‌های خودروسازی ایرانی در زمینه تولید خودروهای سدان از خودروهای هاچبک –مثل پژو 206- و خودروهای هاچبک از خودروهای سدان –مثل تیبا 2- ، نمونه سدان رنو کوئید هم توسط شرکت‌های خودروسازی ایرانی و در ایران تولید شود . البته تولید پژو 206 سدان آنقدرها هم که تبلیغ آن شده دستپخت شرکت‌های خودروسازی ایرانی نبوده و برای مثال پژو i207 سدان قبل از اینکه در ایران عرضه شود در چین و آمریکای جنوبی عرضه شده بود.
بهرحال اجازه بدهید از این موضوع بگذریم و ببینیم که اصلاً چرا اتحاد رنو-نیسان دست به تولید نمونه سدان رنو کوئید می‌زند؟
جریان از این قرار است که در هند خودروهایی که طول آنها کمتر از 4 متر است ، شامل تخفیف‌های مالیاتی خوبی می‌شوند و در نتیجه این خودروها در بازار هند پرطرفدار و خوش‌فروش هستند . اتحاد رنو-نیسان هم نمونه سدان کوئید را برهمین اساس برای بازار هند طراحی کرده و به همین دلیل طول رنو کوئید سدان از 4 متر تجاوز نخواهد نمود . برای مقایسه طول نمونه سدان پراید 3935 میلی‌متر ، عرض آن 1605 میلی‌متر ، ارتفاع آن 1455 میلی‌متر و فاصله دو محور آن هم 2345 میلی‌متر است.
پراید

پراید

رنو این خودرو را هم همچون کوئید هاچبک برروی پلتفرم CMF-A خواهد ساخت . برروی پلتفرم CMF-A علاوه بر خودرو کوئید ، خودرو 7 نفره رنو Triber هم ساخته شده‌است . در آینده کراس‌آوور کوچکی هم برروی این پلتفرم ساخته خواهد شد.
رنو Triber

رنو Triber

سایر شرکت‌های خودروسازی نیز برای بازار هند و سایر کشورهای در حال توسعه خودروهایی با طول کمتر از 4 متر تولید کرده‌اند . شرکت‌های خودروسازی برای ارتقاء سطح رفاهی و ایمنی این خودرها ترفند جالبی بکار برده‌اند . درست است که در قانون مالیاتی هند طول این خودروها به 4 متر محدود شده است ولی هیچگونه محدودیتی در خصوص عرض خودروها نشده است ! بهمین خاطر عرض این خودروها نزدیک و حتی بیش از 1700 میلی‌متر می‌باشد ، برای مقایسه عرض پژو 405 برابر با 1694 میلی‌متر است . درنتیجه ظاهر اغلب این خودروها شبیه سدان‌های معمولی است که به اصطلاح "دم" آنها را بریده باشند و می‌توان این خودروها را "دم بریده" نامید ، البته نام علمی این نوع از خودروها "ناچبک" است . و حتی خودروسازان معروف آلمانی همچون مرسدس بنز و بی ‌ام‌ و هم چنین خودروهایی تولید نموده‌اند.
بی ام و 318

بی ام و 318

از این قبیل خودروهای "دم بریده" یا خودروهای ناچبک بازار هند می‌توان به خودروهای زیر اشاره کرد:
هوندا Amaze که براساس خودرو هاچبک هوندا Brio ساخته شده و طول آن 3995 میلی‌متر ، عرض آن 1695 میلی‌متر ، ارتفاع آن 1498 میلی‌متر و فاصله دو محور آن هم 2470 میلی‌متر است . سدان هوندا Amaze با دو موتور 1.2 لیتری بنزینی و 1.5 لیتری دیزلی که هر دو تنفس طبیعی هستند و گیربکس‌های 5 دنده دستی و CVT عرضه می‌شود . سدان هوندا Amaze علاوه بر هند در کشورهای نپال ، تایلند و فیلیپین هم عرضه می‌شود.
هوندا Amaze

هوندا Amaze

هیوندای Xcent که براساس خودرو هاچبک هیوندای I10 ساخته شده و طول آن 3995 میلی‌متر ، عرض آن 1660 میلی‌متر ، ارتفاع آن 1520 میلی‌متر و فاصله دو محور آن هم 2425 میلی‌متر است . سدان هیوندای Xcent با دو موتور 1.2 لیتری بنزینی و 1.2 لیتری دیزلی که هر دو تنفس طبیعی هستند و گیربکس‌های 5 دنده دستی و 4 دنده اتوماتیک عرضه می‌شود . گویا سدان هیوندای Xcent فقط در کشور هند عرضه می‌شود.
هیوندای Xcent

هیوندای Xcent

فولکس واگن Ameo که براساس خودرو هاچبک فولکس واگن Polo ساخته شده و طول آن 3995 میلی‌متر ، عرض آن 1682 میلی‌متر ، ارتفاع آن 1483 میلی‌متر و فاصله دو محور آن هم 2470 میلی‌متر است . سدان فولکس واگن Ameo با دو موتور 1.0 لیتری بنزینی و 1.5 لیتری دیزلی که هر دو تنفس طبیعی هستند و گیربکس‌های 5 دنده دستی و 7 دنده اتوماتیک دوکلاچه عرضه می‌شود . گویا سدان فلوکس واگن Ameo فقط در کشور هند عرضه می‌شود.
فولکس واگن Ameo

فولکس واگن Ameo

فورد Aspire که براساس خودرو هاچبک فورد Fiesta ساخته شده و طول آن 3995 میلی‌متر ، عرض آن 1695 میلی‌متر ، ارتفاع آن 1525 میلی‌متر و فاصله دو محور آن هم 2491 میلی‌متر است . سدان فورد Aspire با دو موتور 1.5 و 1.2لیتری بنزینی و 1.5 لیتری دیزلی که هر دو تنفس طبیعی هستند و گیربکس‌های 5 دنده دستی و 6 دنده اتوماتیک دوکلاچه عرضه می‌شود . سدان فورد Aspire فقط در کشور هند عرضه می‌شود و در سایر بازارها با نام فورد Figo عرضه می‌شود . جد اندر جد فورد Aspire پراید خودمان است و شاید اگر امروز هم خودروسازان ما رابطه تنگاتنگی با همه شرکت‌های خودروسازی داشتند ، حداقل همین فورد Aspire بجای پراید در کشور تولید می‌شد.
فورد Aspire

فورد Aspire

ماهیندرا Verito Vibe که براساس خودرو سدان رنو Logan ساخته شده و طول آن 3991 میلی‌متر ، عرض آن 1740 میلی‌متر ، ارتفاع آن 1540 میلی‌متر و فاصله دو محور آن هم 2630 میلی‌متر است . ماهیندرا Verito Vibe فقط با یک موتور 1.5 لیتری دیزلی تنفس طبیعی و گیربکس‌ 5 دنده دستی عرضه می‌شود . ماهیندرا Verito Vibe فقط در کشور هند عرضه می‌شود . شرکت ماهیندرا برای اینکه کمترین میزان تغییرات در بدنه خودرو داشته باشد حتی لولا‌ها و بازوهای درب صندوق عقب را هم تغییر نداده‌است.
ماهیندرا Verito Vibe

ماهیندرا Verito Vibe

تاتا Zest که همزمان با نسخه هاچبک آن یعنی تاتا Bolt ساخته شده و طول آن 3995 میلی‌متر ، عرض آن 1706 میلی‌متر ، ارتفاع آن 1570 میلی‌متر و فاصله دو محور آن هم 2470 میلی‌متر است . تاتا Zest با دو موتور 1.2 لیتری بنزینی و 1.3 لیتری دیزلی که هر دو تنفس طبیعی هستند و گیربکس‌های 5 دنده دستی و 5 دنده اتوماتیک عرضه می‌شود.
تاتا Zest

تاتا Zest

تاتا Tigor که در پی عدم موفقیت تاتا Zest و تاتا Bolt ساخته شده و طرح آن به اصطلاح اوریجینال است و براساس هیچ خودرو هاچبک یا سدان دیگری ساخته نشده‌است . طول آن 3992 میلی‌متر ، عرض آن 1677 میلی‌متر ، ارتفاع آن 1537 میلی‌متر و فاصله دو محور آن هم 2450 میلی‌متر است . تاتا Tigor با دو موتور 1.2 لیتری که یکی از آنها توربو و دیگری تنفس طبیعی است و یک موتور 1.05 لیتری دیزلی تنفس طبیعی و گیربکس‌های 5 دنده دستی و 5 دنده دوپداله AMT عرضه می‌شود.
تاتا Tigor

تاتا Tigor

ماروتی سوزوکی Dzire که براساس خودرو هاچبک سوزوکی Swift ساخته شده و طول آن 3995 میلی‌متر ، عرض آن 1735 میلی‌متر ، ارتفاع آن 1515 میلی‌متر و فاصله دو محور آن هم 2450 میلی‌متر است . ماروتی سوزوکی Dzire با یک موتور 1.2 لیتری بنزینی تنفس طبیعی و یک موتور 1.3 لیتری دیزلی توربو و گیربکس‌های 5 دنده دستی و 5 دنده دوپداله AMT عرضه می‌شود.
ماروتی سوزوکی Dzire

ماروتی سوزوکی Dzire

نظرات
 
 
 
حسین 1398/8/17
پراید رو صادر کنیم به هند!

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران