بیانیه مشترک ایران خودرو و سایپا، افزایش قیمت خودرو در بازار هیچ ارتباط و نفعی برای خودروسازان ندارد

ایران خودرو و سایپا (دو خودروساز بزرگ کشور) به همراه انجمن خودروسازان ایران با صدور بیانیه‌ای مشترک نسبت به هجمه‌های رسانه‌ای اخیر و اظهارات غیرمستند و فرافکنی برخی افراد در خصوص افزایش قیمت خودرو در «بازار» واکنش نشان داده و ضمن تکذیب این ادعاها، از نهادها و مجموعه‌های مختلف خواستند به جای فرافکنی و فضاسازی رسانه‌ای برای مطرح کردن خود در جامعه، در این جنگ اقتصادی که علیه ملت ایران آغاز شده، فعالان صنعت خودرو و قطعه‌سازی را به عنوان سربازان خط مقدم مبارزه با تحریم‌های ناعادلانه حمایت کنند.
به گزارش سایپانیوز، در بیانیه مشترک خودروسازان آمده است:

رهبر معظم انقلاب بارها همه ارکان کشور را به تلاش برای تحقق رونق تولید توصیه کرده‌اند و برخی صنایع نظیر «صنعت خودرو» را محرک تولید در بخش‌های دیگر خواندند، چرا که به تعبیر معظم‌له فعال شدن پیشران‌ها می‌تواند سایر حوزه ها را به حرکت وا دارد و حرکت عمومی اقتصادی کشور را به کلی متحول کند.

علاوه بر بیانات صریح و روشن مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم حمایت از بخش‌های پیشران و موثر در رونق تولید، شاخص‌های اقتصادی نیز نشان می‌دهد که حیات و فعالیت بیش از ۶۰ رشته صنعتی نیز به رونق خطوط تولید خودروسازی در کشور وابسته است؛ و این شاخصه‌هاست که صنعت خودرو ایران را صدرنشینِ تحریم‌های ظالمانه و نقطه هدف در تروریسم اقتصادی امریکا علیه ایرانیان کرده است.

حال در چنین شرایطی، برخی افراد مسئول و غیرمسئول، برخی نهادها و رسانه‌ها و ... بدون ارائه هیچ سند و مدرکی، بدون بررسی، بی‌توجه به اصول مشخص علم اقتصاد، تنها با بیان جملاتی مخاطب‌پسند اما بی‌اساس، خودروسازان را به افزایش قیمت خودرو و نیز عدم عرضه خودرو به بازار متهم می‌کنند.

دلیل این اظهارات می‌تواند این باشد که برخورد با دلالان و واسطه‌های ناشناس و پنهان بسیار سخت‌تر و پرزحمت‌تر است از متهم کردن شرکت‌های خودروسازِ آشنا و بانام و نشان...

در سال‌های اخیر متاسفانه دیوارِ کوتاه خودروسازان باعث شده است تا بسیاری از مشکلات حوزه‌های مختلف به پای آنها نوشته شود و برخی ناهنجاری‌ها را پشت این "خودروسازانِ همیشه مقصر" پنهان کنند.

از این رو، خودروسازان کشور در پاسخ به این اظهارات و فضاسازی‌های رسانه‌ای ذکر چند نکته را ضروری می‌دانند:

۱- بار دیگر یادآوری می‌کنیم که قیمت فروش خودرو در شرکت‌های تولیدکننده با بازار آزاد «متفاوت» است و ایران‌خودرو و سایپا هیچ نفعی و هیچ سودی از افزایش قیمت خودرو در بنگاه‌های فروش خودرو و ... نمی‌برند و مکلف‌اند خودرو را براساس قیمت مصوب به مشتری تحویل دهند.

قيمت بازار و فراز و فرود آن هيچ ارتباطي با خودروسازان نداشته و حاصل هدايت نقدينگي سرگردان به بازار خودرو، صحنه‌گردانی واسطه‌ها و دلالان و نیز تقاضای کاذب ناشی از کاهش ارزش پول ملی است.

مجدداً تاکید می‌کنیم افزایش قیمت‌ها در بازار آزاد، بنگاه‌های خرید و فروش خودرو و سایت‌های اینترنتی، به هر دلیلی که باشد نه ارتباطی به خودروسازان دارد و نه منفعتی را نصیب آنها می‌کند چرا که قیمت فروش خودرو توسط سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و با نظارت نهادهای ذیربط تعیین می‌شود و از نیمه دوم سال گذشته تا‌کنون نیز ثابت بوده است، لذا در شرایطی که قیمت بسیاری اقلام و کالاهای ساده و خوراکی، غیرقابل کنترل شده، بهتر است در خصوص صنعت خودرو که برای هر محصول آن باید ۴۵۰۰ نوع قطعه از ۶۰ رشته صنعتی و انواع و اقسام مواد اولیه تامین شود، اظهارنظرهای غیرکارشناسی مطرح نشود.

۲- هیچکس نمی‌تواند از دور برای صنعت خودرو نسخه بنویسد؛ حقیقتِ صنعت و تولید، به ویژه در دوران محدودیت‌ها و تحریم‌های سخت و همه جانبه، تنها در کفِ کارخانه، خطوط تولید و در زنجیره تامین قطعات و جریان نقدینگی قابل لمس و قضاوت است، در این شرایط خودروسازان کشور با همت، غیرت، تلاش و با اجراي يك برنامه مدون و مداوم، موفق شده‌اند چراغ تولید را روشن نگه‌دارند، قطعات را تامین کنند، خودروها را تولید کنند و به دلیل بحران و اشتباهات گذشته، هرچند با تاخیر به دست مشتریان خود برسانند و به آنها تحویل دهند.

۳- تمام کارشناسان حوزه اقتصاد عقیده دارند افزایش قیمت چند محصول داخلی در روزهای اخیر ناشی از سوءاستفاده دلالان و واسطه‌ها و هیجان زده کردن جو روانی بازار خودرو و نیز فضاسازی‌های رسانه‌ای بوده است. از این رو، مقصر جلوه دادن خودروسازان بدون ارائه سند و مدرک، جای تامل دارد و ابهام برانگیز است. با وجود اینکه این ادعاها پشتوانه کارشناسی و آماری نداشته است اما لازم است اعلام کنیم که گروه خودروسازی سایپا و گروه صنعتی ایران خودرو در دو ماه اخیر بیش از ۱۵۰ هزار خودرو عرضه کرده و به مشتریان خود تحویل داده‌اند. پرسش اینجاست که نیاز واقعی بازار خودرو ایران بیش از این عدد بوده است؟ یا ظرفیت صنعت و امکان فعلی تولید خودرو در کشور بیش از این است؟

۴- مشخص نيست در سال "رونق توليد" ، چرا به‌جاي آن‌كه حمايت از صنايع توليدكننده داخلي، يكي از اولويت‌هاي اصلي همه نهادها و جامعه رسانه‌اي كشور و... باشد، از هر تريبوني براي تخريب و تضعيف اين صنعت استفاده می‌شود؛ چهره‌هاي مشهور و حتي مجريان رسانه ‌ملي (كه خود را در همه حوزه‌ها صاحب‌نظر می‌دانند) نیز بدون هیچ تامل و درنگی ساده‌ترين و بي‌هزينه‌ترين راهكار کسب محبوبیت و شهرت در فضای مجازی را در هجمه به صنعتي می‌دانند كه در حال حاضر عليرغم وجود انبوهي از محدوديت‌ها، باز هم جريان توليد را حفظ كرده و به حراست از سرمايه‌انساني و اشتغال كارگران خود پرداخته تا مشکلاتی نظیر آنچه در برخی کارخانه‌های کشور رخ داد پیش نیاید و يك ميليون شغل مستقيم و غيرمستقيم فعالان این صنعت تهدید نشود.۵- لازم به توضیح است دو گروه بزرگ خودروسازی کشور با هدایت تیم‌های جدید مدیریتی و حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت، تحول در فرآیندهای مختلف کاری را در دستور کار قرار داده و قصد ندارند اشتباهات گذشته صنعت خودرو را تکرار کنند. این تصمیم‌های بزرگ در سخت‌ترین روزهای اقتصاد و صنعت کشور اتخاذ شده و جراحی بزرگ این صنعت، نیاز به حمایت همه جانبه تمام بخش‌ها، مجموعه‌ها، سازمان‌ها و نهادها و رسانه‌ها دارد. نیکوتر آن است که اگر سنگی از پیش پای برنمی‌داریم، چوبی هم لای چرخ‌های تولید نگذاریم.

از سویی دیگر لازم است بازنگري‌هايي اساسي در اين رويكردها شكل گرفته و افرادي كه كوچك‌ترين شناخت و آگاهي لازم از مسائل و موضوعات مبتلابه صنعت خودرو ندارند، دست از فرافكني برداشته و به‌جاي اتهام‌زني‌هاي پوپوليستي و نادرست بر عليه صنعت خودرو، ضمن روحيه بخشي به طيف وسيعي از كاركنان و كارگران متعهد و ايثارگرِ فعال در اين بخش از اقتصاد كشور، توليد ملي را براي عبور از اين پيچ مهم تاريخي و گذر از محدوديت‌ها همراهي كنند.

در پایان به استحضار مردم فهیم و آگاه و مشتریان گرانقدر سایپا و ایران‌خودرو می‌رساند خدمتگذاران آنها در صنعت خودرو با تمام توان و با بهره‌گیری از حداکثر ظرفیت‌ها برای حل مشکلات موجود، حفظ جریان تولید، تولید محصولات جدید و به روز، توقف تولید خودروهای قدیمی، ارتقاء کیفیت محصولات، تسریع در تحویل خودروها و نیز کاهش تعهدات معوق برجای مانده از گذشته تلاش می‌کنند و با ایجاد پویش ملی بومی‌سازی قطعات صنعت خودرو و جهاد خودکفایی نگاه خود را به آینده‌ درخشان ایران اسلامی معطوف کرده‌اند.
نظرات
 
 
 
مسعود 1398/8/21
برای دروغگو عاقبتی جز رسوایی نیست
مهدی 1398/8/21
بیانیه خنده دارتر از این نمی شد، انگار فقط شما هستید که قطعات رو سوار هم می کنید و یه چیزی تولید می کنید که می فرمایید خیلی متفاوت هستین، و باید خودتون قیمتها رو مشخص کنین، وقتی سیبیل همه نهادهای نظارتی رو چرب کردید تو این چهل سال و جیک کسی در نیومد، الان هم همین کارو کنید، از چی و از کی می ترسید، لطفا مردم رو نادان فرض نکنین، پراید بیست تومنی رو چهل میلیون دارید می فروشید، دلار رفت بالا هزارتا دلیل آوردید که قیمتها رو بردید بالا، الان بهونتون چیه، ایشالا کارخانه هاتون آتیش بگیره به زمین گرم بخورید، ما تا چهل سال دیگه از همین ماشینهای مدل ۹۷ و ۹۸ استفاده می کنیم و به شما نیازی نداریم
جواد 1398/8/22
آخه پرروها، شما که الان مدعی هستید یک ساله دارید فقط به مصرف کننده میفروشید، چه جوری دلالان این وسط این همه میتوننند نقش بازی کنند؟
همه مشکلات از کم عرضگی و کم عرضه کردن شماست که مشتری مجبوره بره بازار آزاد. البته اگر خودتون پشت پرده دست نداشته باشید در بازار آزاد.
با اون تحویل فوریتون!! مسخره کردید همه را
سعید 1398/8/22
دقیقا با نظر مهدی و جواد موافقم.اولا" اون دلالایی که میگن نمایندگی های سایپا و ایران خودرو هستند که تو هر کدومدشون که میری کلی ماشین صفر خوابیده.دوما" تمام نفع این اختلاف قیمت رو فقط خودروساز میبره.چون مردم که از فروش فوری خودرویی دستشون رو کمتر از سه ماه نمیگیره و باید از بازار آزاد با قیمت بالاتر مخصوصا وقتی نیاز دارند تهیه کنند. حداقلش اینه که نقدینگی مرتب به خودروساز سرازیر میشه.امیدوارم به زودی زود به طور کامل ورشکسته بشن و کارخونه هاشون تبدیل به گاوداری بشه که شاید رو قیمت گوشت هم تاثیر بذاره.اون بنده خداهایی هم که اونجا کار میکنن خداشون بزرگه و براشون کار پیدا میشه.
حسین 1398/8/22
یکی از مهم ترین و با اهمیت ترین مسایل شرکتها و سازمانها بحث اعتماد مشتریان به برند مورد علاقشون یا یک برند ،،،شما بعنوان یک شرکت دولتی و ملی از خودتون سوال کنید ،،،آیا بعنوان یک تولید کننده بزرگ در ایران از خودتون پرسیدین چقدر مردم به برند. شما اعتماد دارن؟؟؟بنظرم این سوال رو از خودتونم بپرسیم . سوال دیگر ،کاهش تولید بلافاصله بعد از اسم تحریم که همیشه در کشور وجود داشته چه ذهنیتی در مشتریان شما ایجاد میکنه،،حذف اپشنها در برخی خودروها و افزایش قیمتها به نظر شما باز هم میپرسم چه ذهنیتی در مردم ایجاد میکنه و غیره در اخر میگم مردم ایران دوست دارن از محصولات با کیفیت ایرانی با احترام متقابل تولید کننده به مصرف کننده به علایق اونها استفاده کن ولی شما به هر دلیلی خودتون حتی در تحویل خودروها کوتاهی میکنین ،،در واقع تمام اعتماد مصرف کننده به خودتون رو با هدف سود مقطعی نابود میکنین،علاوه بر اون یک بی اعتمادی بزرگ رو به اعتماد مردم به تولید ملی بوجود میارین،،به امید روزی که بتونین برای مردم کشورتون اعتماد همراه با کیفیت به ارمغان بیارین،یا علی
کارگر 1398/8/23
از لحضه ثبت نام خودرو ۲۰۶ چهارده ماهه که گذشته و هنوز خبری از تحویل خودرو نیست خودرویی که قرار بود ۶ ماهه تحویل بدن!! و میگن قطعه نداریم بعد میان ثبت نام فوری میزارن و تحویل میدن !!!!!! به این میگن مدیریت نوین!!!!!! خدایا ما رو که نجات نمیدی حداقل نسل بعد منو دریاب
مهدی 1398/8/23
ددزدی های ایران خودرو و سایپا اونقد عادی شده که خودشون رو سربازان خط مقدم مینامند
شما چه طور به مردم خودرو فروختید در حالی که هر بار نمایش فروش خودرو راه میندازید و هیچ فرد عادی توانایی ثبت نام و خرید از سایت های فروشتون رو نداره مگر شانسی
شما خودرو عرضه کن با همون کد ملی و شرایط سختی که گزاشتی ببین قیمت خودرو میاد پایین یا نه
احمق خودتونید نه مردم

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران