وضعیت مبهم تولید خودروهای مونتاژی؛ بازگشت کیا سراتو به خط تولید؟

تولید یا عدم تولید خودروهای مونتاژی به معمایی بزرگ برای مصرف کنندگان به خصوص ثبت نام کنندگان این خودروها تبدیل شده است. براساس آمار تولید آذرماه دو خودروساز بزرگ کشور که به بورس ارائه شده، شاهد تولید دوباره سراتو در خودروسازی سایپا و دانگ فنگ در ایران خودرو هستیم. این مورد در ماه های گذشته در مورد خانواده های رنو و برلیانس نیز رخ داده بود. بر این اساس ایران خودرو در آذرماه 8 دستگاه دانگ فنگ و سایپا 40 دستگاه سراتو را تولید کرده اند. هر دوی این خودروها در تولید آبان ماه این خودروسازان جایی نداشتند.
به گزارش خودروبانک و به نقل از دنیای اقتصاد، پیش تر خودروسازی سایپا در مردادماه سال جاری اعلام کرده بود که به دلیل بدعهدی طرف کره ای، امکان تولید سراتو وجود ندارد و خط تولید سراتو نیز جمع آوری خواهد شد. اما با این حال بعد از 4 ماه شاهد تولید 40 دستگاه سراتو در این خودروسازی هستیم. البته سایپا در آن زمان اعلام کرد که تمامی تعهدات مربوط به سراتو را تکمیل خواهد کرد.
در مورد خودروی دانگ فنگ وضعیت پیچیده تر است. ایران خودرویی‌ها از مهرماه در اطلاعیه‌هایی که به منظور جایگزین کردن محصولاتی که امکان تولید آنها برای این خودروسازی وجود ندارد، همواره جای ویژه‌ای برای دانگ فنگ در نظر گرفته بودند. با این حال ۸ دستگاه از این خودرو در آذرماه در خطوط تولید ایران خودرو دیده شد. حال سوال اینجاست که چرا این رفت و برگشت‌ها در ارتباط با خودروهای مونتاژی اتفاق می‌افتد؟ برای این منظور دو دلیل قابل تصور است. دلیل اول در این ارتباط را باید تلاش خودروسازان برای جلوگیری از ضرری دانست که از ناحیه تحویل محصولات مونتاژی با قیمت قدیم روی دست تولید‌کنندگان می‌ماند. بنا بر مصوبه وزارت صمت، خودروسازان مکلف بودند تا تعهدات معوق خود را که مربوط به سال‌های ۹۷-۹۶ است با قیمت‌های قدیم به مشتریان تحویل دهند. این در شرایطی است که تحویل این خودروها با قیمت قدیم خودروسازان را با توجه به اعمال تحریم‌ها با زیان هنگفتی مواجه می‌کرد. به این ترتیب خودروسازان تلاش کردند تا با اقناع پیش‌خرید‌کنندگان و جایگزین کردن این خودروها با محصولات پرتیراژ خود، مشتریان را راضی کنند.اما همان طور که اشاره شد برای رفت و برگشت مونتاژی‌ها به خطوط تولید دلیل دیگری نیز قابل تصور است.
پس از بازگشت تحریم ها، مسیر واردات و ترخیص کالا با توجه به سیاست های دولت در این زمینه تنگ شد. خودروسازان نیز برای ترخیص پک های محصولات مونتاژی خود با مشکلاتی مواجه شدند. به همین منظور این گمان وجود دارد که محصولات مونتاژی که از خط تولید حذف و دوباره به خط تولید باز می گردند، همان پک هایی هستند که در حال ترخیص تدریجی از گمرک هستند. این رفت و برگشت مونتاژی ها به هر دلیلی که باشد، باعث بی اعتمادی خریداران می شود که ماه ها سرمایه خود را در اختیار خودروسازان قرار داده اند، اما هنوز تکلیفشان مشخص نشده است.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران