دبیر انجمن خودروسازان: خودرو ارزان نمی‌شود!

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
هرچند وزیر صنعت ادعا می کند که قیمت خودرو ها کاهش خواهد یافت اما در شرایط فعلی این اتفاق رخ نخواهد داد و راه حل رسیدن به قیمت های منطقی تر حذف قیمت‌گذاری دستوری است.
به نقل از تجارت نیوز، احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان درباره پرداخت تسهیلات جدید به خودروسازان به جهت کاهش بدهی های آن ها و افزایش تولیداتشان گفت: «مصوبه پرداخت تسهیلات به خودروسازان مربوط به ۱ ماه گذشته شورای پول و اعتبار است اما هنوز مبلغی پرداخت نشده است. قرار بود که به هر یک از خودروسازان تسهیلات داده شود اما کار اساسی این است که قیمت‌ها درست شود. در شرایط فعلی راه حل رسیدن به قیمت های منطقی تر حذف قیمت‌گذاری دستوری است.»
وی ادامه داد: تنها در خصوص خودرو پراید سایپا سال گذشته ۷ الی ۸ هزار میلیارد تومان ضرر کرده است. وضعیت ایران خودرو نیز به همین صورت است. روش قیمت‌گذاری فعلی صحیح نیست البته یک سری شروط برای جلوگیری از ورود دلالان به این زمینه گذاشته شد اما با این وجود شرایط به خوبی پیش نرفت. صف و هجوم مردم به دلیل اختلاف قیمت کارخانه و بازار و پول‌های سرگردانی است که در بازار وجود دارد. قیمت پراید در بازار با کارخانه ۱۵ میلیون تومان اختلاف دارد و بازار هم کشش دارد. اجازه داده نمی‌شود خودرو در حاشیه بازار فروخته شود و به همین دلیل خودروسازان روز به روز زیان می‌کنند.»
دبیر انجمن خودروسازان در خصوص روش مناسب فروش خودرو نیز گفت: «قیمت هر کالایی را عرضه و تقاضا تعیین می‌کند و خودروسازان تلاش می‌کنند تیراژ خودرو را افزایش دهند. تنها راه برای این که تقاضا کم شود این است که در زمان فروش خودرو و هنگامی که نوبت رسید هر چقدر حاشیه بازار بود آن مبلغ را از خریدار بگیریم. در نتیجه تقاضا کم خواهد شد و قیمت خودرو در بازار نیز پایین می‌آید و سایت‌ها فروش خودرو نیز به سرعت تکمیل ظرفیت نمی‌شود.»
وی در پایان اظهار کرد: «با هجوم دلالان برای خرید و تا زمانی که شرایط فروش به همین صورت باشد قیمت خودرو ها تکان نمی‌خورد.»
نظرات
 
 
 
zak2012 1398/10/25
باز ایشون گوهر افشانی کرد ، بازار کشش داره یا جیب آشغال ساز و دلال که پر نمیشه؟؟؟ سایپا و ایران خودرو ضرر دادن ؟ اصلا در این طویله ها رو ببندین مردم رو راحت کنید خودروی استوک خارجی وارد بشه ، انشااله خدا اونجور که لایقش هستین جواب تلاشهاتونو بده ، اگه مردم تن به این ذلالت و خرید با این قیمت ها ندن شاید این حجم وقاحت نخواهیم بود
S 1398/10/26
نعمت بخش و نجفی منش مصداق بارز مافیای خودروسازی هستند

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران