8 نکته مهم برای خرید خودروی کارکرده

بسیاری از افراد به دلایل مختلف ترجیح می دهند به جای خودرو صفر به سراغ خودروهای کارکرده بروند. برخی از این افراد معتقدند که تولیدات قدیمی کیفیت بهتری نسبت به تولیدات جدید دارند. در مورد خودروهای وارداتی نیز افراد ترجیح می دهند برندهای محبوب خود را از خودروهای کارکرده انتخاب کنند. اما زمانی که اقدام به خرید خودروی کارکرده می کنید باید به چند نکته مهم توجه داشته باشید.

1- گذشته خودرو
به گزارش خودروبانک و به نقل از گسترش نیوز، اولین نکته در هنگام خرید خودروی کارکرده چک کردن گذشته خودرو است. این امکان وجود دارد که شما از طریق شرکت سازنده وضعیت تعمیرات خودرو و سرویس های انجام شده را چک کنید. البته اگر صاحب خودرو فردی منظم و دقیق باشد می توانید از روی فاکتورهای که مربوط به تعمیرا ت وسرویس های خودرو بوده و وی آن ها را نگه داشته این مورد را چک کنید.
2- قیمت
برای خرید یک خودروی خوب باید در بین سایت های آگهی و نمایشگاه ها قیمت های مختلف خودروی مورد انتخاب خود را بررسی کنید تا خودرو با قیمت بیشتر به شما داده نشود. البته برخی از صاحبان خودرو به دلیل اضافه کردن برخی از قطعات و وسایل بر روی خودرو درخواست قیمت بیشتری می کنند و احتمالا می گویند که نمونه این خودرو پیدا نمی شود، اما شما به این گفته ها زیاد توجه نکنید، مگر اینکه آن قطعات و وسایل جز موارد ضروری باشند.
3- کارکرد
یکی از مهمترین نکات در هنگام خرید خودرو میزان کارکرد خودرو است و شما باید این نکته را مد نظر داشته باشید که خرید خودروی بالای 150 هزار کیلومتر ممکن به مرور زمان روی دست شما هزینه های سنگین در بخش های مختلف از جمله موتور و گیربکس بگذارد. این موضوع در مورد خودروهای با کارکرد کمتر از 150 و 100 هزار کیلومتر کمتر نیاز به تعمیرات اساسی دارد و البته تمام این موارد بستگی به نگهداری مناسب خودرو دارد.
4- بازدید ظاهری
سعی کنید بازدید خودرو را در روز انجام دهید و اگر این بازدید در منزل صاحب خودرو باشد بهتر است. سعی کنید هنگام تاریکی برای بازدید مراجعه نکنید چرا که ممکن است بسیاری از عیب و ایرادات خودرو پیدا نشود. یکی از نکات مهم دیگر هنگام بازدید ظاهری چک کردن زیر خودرو به خصوص در جلو و عقب است چرا که با استفاده از آن می توان تصادفی بودن خودرو را تشخیص داد. اگر در این کار نیز حرفه ای نیستید بهتر است یک فرد مطمئن و آشنا به کار را همراه خود ببرید.

۵- امتحان کردن فروشنده
هنگام خرید تا جایی که می توانید فروشنده را امتحان کنید و از او سوال های مختلفی درباره وضعیت سرویس ها و امکانات خودرو بپرسید. اگر اطلاعات درستی در مورد خودرو به شما ندهد این امکان وجود دارد که حتی خودرو دزدی باشد. در هر صورت باید مراقب چنین مواردی نیز باشید و امکان برخورد با این نوع خودروها هم وجود دارد.
6- چک کردن لاستیک ها
میزان درصد آج لاستیک ها را در هنگام خرید خودرو بررسی کنید. اگر میزان درصد آج لاستیک ها کم باشد یعنی شما باید یک هزینه اضافه برای خرید لاستیک انجام دهید. اگر این مورد را دیدید سعی کنید با چانه زدن قیمت خودرو را پایین بیاورید.
7- بررسی خوردگی لاستیک ها
اگر تایرها به صورت نامعقول و غیر طبیعی خورده شده باشند نشان دهنده وجود مشکل در سیستم تعلیق است.
8- تست رانندگی
قبل از انجام تست رانندگی حتما از وضعیت بیمه خودرو مطلع شوید. پس از آن به گونه ای خودرو را بررسی کنید که به سلامت موتور و گیربکس پی ببرید. تست رانندگی را حتما در کوچه ای ناهموار انجام دهید تا از وضعیت سر و صدای داخل خودرو و وضعیت سیستم تعلیق آن مطلع شوید. در صورتی که خودرو مجهز به گیربکس دستی است تعویض دنده‌ها را چک کنید که به خوبی انجام شود و در هنگام نیم کلاچ نحوه راه افتادن چک کنید. در مورد خودروهای گیربکس اتوماتیک نیز نحوه تعویض دنده ها و معکوس کشیدن را بررسی کنید که به اصطلاح گیربکس تقه نزند.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران