علت نوسان قیمت خودرو چیست؟

بهرام شهریاری کارشناس صنعت خودرو درباره وضعیت بازار خودرو و آینده آن اظهار داشت: در روزهای پایانی سال قرار داریم و هر ساله در این موقع از سال به علت افزایش تقاضاها شاهد افزایش قیمت خودرو در بازار هستیم. در مورد آینده قیمت خودرو نیز باید گفت تا زمانی که عوامل نوسان قیمت خودرو به صورت کارشناسی بررسی نشود نمی توان آینده قیمتی آن را پیش بینی کرد.
به گزارش خودروبانک و به نقل از ایسنا، شهریاری در ادامه افزود: بالا رفتن قیمت خودرو در چند هفته اخیر به علت خروج ایران از بحث FATF و شوک ارزی بود. بازار خودرو نیز به شدت وابسته به نرخ ارز بوده و با نوسان در قیمت ارز، قیمت خودرو نیز افزایش یا کاهش می یابد. باید گفت در شرایط فعلی چشم اندازی برای ارزان تر شدن قیمت خودو وجود ندارد. همچنین به دلیل روزهای پایانی سال و با توجه به اینکه درآمد ارزی برای کشور وجود ندارد، احتمال کاهش قیمت خودرو پایین است. از سوی دیگر قدرت خرید مردم روز به روز در حال کاهش بوده و به سمتی در حال حرکت است که مردم عادی دیگر توانایی خرید خودرو را نداشته باشند.
این کارشناس صنعت خودرو افزود: این موضوع ما را به رکود تورمی بازمی گرداند. در گذشته نیز بازار خودرو ایران نیز تجربه رکود در عین تورم را به خود دیده و بسیار زیان ایجاد کرده است. چشم اندازی برای تغییر شرایط فعلا وجود ندارد. اگر دولت تمرکز خود را بر درآمدهای مالیات قرار داده باشد باید به این موضوع توجه شود که این مالیات از چه کسانی دریافت می شود. واحدهای تولید که بدهی ها بزرگی را بر دوش دارند و هنوز نتواسته اند از پس بازار و دلالان بربیایند، چگونه می توانند برای دولت تامین درآمد داشته باشند؟
شهریاری در پایان تصریح کرد: با کاهش قدرت خرید مردم تقاضا کاهش می یابد، اما این کاهش تقاضا باعث کاهش قیمت خودرو نمی شود و فقط باعث رکود در بازار خواهد شد. البته این رکود تورمی فقط شامل بازار خودرو نخواهد شد و سایر بازارها نیز درگیر می شوند.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران