کرونا ترمز پراید را کشید، اما آیا این شرایط پایدار است؟

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده
با شروع به کار نمایشگاه های اتومبیل از 31 فروردین ماه و انجام معاملات در بازار، بار دیگر شاهد انتشار قیمت روز خودروها در رسانه های خبری بودیم و با بررسی لیست قیمت ها در خودروبانک که رسما از سوی اتحادیه فروشندگان خودروی تهران منتشر شده بود، می توانستیم تغییرات قیمت خودروهای داخلی را طی چند ماه اخیر شاهد باشیم و شیوع ویروس کرونا در کشور باعث شد تا ترمز افزایش قیمت ها کشیده شده و در نقطه مقابل، تاحدودی شاهد کاهش قیمت ها نسبت به زمستان سال گذشته باشیم.
فربد زاوه، کارشناس بازار خودرو با اشاره به این موضوع که افزايش قيمت خودرو در فضای مجازی هیچ تاثیری بر تصميم نهايی ستاد تنظيم بازار ندارد، اعلام کرد که قيمت خودرو این روزها نسبت به اسفند ماه با کاهش همراه بوده است و خودروی پراید به عنوان ارزان ترین محصول کشور، پیش از شیوع ویروس کرونا تا مرز 70 میلیون تومان رسیده بود، اما روز گذشته و با انتشار لیست جدید قیمت خودروهای داخلی در بازار، شاهد ثبت قیمت 66 میلیون تومانی برای این خودروی به اصطلاح ارزان قیمت بازار بودیم که کاهش قیمت چند میلیون تومانی آن نمی تواند بدون ارتباط با شیوع ویروس کرونا در کشور باشد.
فربد زاوه با اشاره به قیمت گذاری خودروهای داخلی اضافه کرد، دوستاني که اعتقاد دارند قيمت خودرو در يک جلسه دربسته تعیین شود، توجه چندانی به بازار ندارند و باوجود اینکه در طول سالیان گذشته نتیجه مطلوبی با اجرای اين سياست حاصل نشده است، اما همچنان شاهد ادامه این سیاست برای قیمت گذاری خودرو هستیم. قيمت محصولي همچون پرايد در طول چهار دولت افزایش حدودا ۱۰ برابری داشته است و نهايتا هم دوباره با يک حاشيه بالا نسبت به بازار، قیمت گذاری را انجام می دهند که اين حاشيه منجر به ‌تعديل قيمت در سطح بازار نخواهد شد.
نظرات
 
 
 
سعید 1399/2/3
خراب بمونه اون خودروسازی که خود دولتی ها حاضر به استفاده از محصولاتش نیستن.
همه کم کاری ها و بی کفایتی ها هم بندازید گردن آمریکا چون اگه آمریکا نبود خدا میدونه کی رو مقصر میدونستید؟

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران