اعلام مرجع جدید قیمت گذاری خودرو

شاید مهمترین خبر خودرویی این هفته بازگشت قیمت گذاری به کمیته خودرو بود. این خبر توسط دبیر انجمن خودروسازان اعلام و عنوان کرد که موضوع قیمت گذاری خودرو در کمیته خودرو بررسی خواهد شد. به گفته نعمت بخش در این کمیته علاوه بر مسئولان وزارت صمت و انجمن خودروسازان، سازمان حمایت و نمایندگانی از سازمان بازرسی و برخی از نهادها حضور خواهند داشت. بنابراین با توجه به گفته های دبیر انجمن خودروسازان، گویا از قطعه سازان برای شرکت در این جلسه دعوت به عمل نیامده است.
به گزارش خودروبانک و به نقل از دنیای اقتصاد، انتشار خبر تعیین کمیته خودرو برای قیمت گذاری در حالی بود که همه در انتظار اعلام دستورالعمل قیمت گذاری خودرو توسط ستاد تنظیم بازار بودند، اما گویا در آخر کمیته خودرو به عنوان مرجع تعیین کننده دستورالعمل انتخاب شده است.
دولت خودروسازان را از دست نخواهد داد
شیوه احتمالی دولت برای واگذاری سهام دو خودروساز بزرگ کشور نیز از دیگر خبرهایی مهم خودرویی این هفته بود که نشان می دهد دولت عزم جدی برای خصوصی سازی واقعی ایران خودرو و سایپا ندارد. قبل از این با اعلام وزارت صمت و بر اساس برنامه ریزی ها، این دو خودروساز تا آخر امسال کاملا خصوصی می شوند، اما شنیده می شود که دولت همچنان قصد خروج از خودروسازی را ندارد. بر این اساس گویا دولت قصد دارد ضمن آنکه باقی مانده سهام خود در خودروسازی را در بورس واگذار کرده و پولی نیز به خزانه اش واریز شود و همچنان در این صنعت بماند. به عبارتی دیگر دولت قصد ندارد سهام نسبتا کم اما پرقدرت خود را در خودروسازی از دست بدهد و تنها به دنبال کسب درآمد از محل این سهام است، آنهم بدون اینکه از این صنعت خارج شود.
افت تولید خودروسازان خصوصی
این هفته آمار تولید خودروسازان خصوصی اعلام و مشخص شد تیراژ آنها طی سال گذشته و در مقایسه با سال ۹۷، حدود ۶۵ درصد افت کرده است. بر اساس آماری که وزارت صمت منتشر کرده، شرکت های خودروساز خصوصی در مجموع طی سال گذشته تنها ۳۲ هزار و ۵۲۶ دستگاه تولید داشته اند و این در حالی است که سال ۹۷، آماری بیش از ۹۳ هزار دستگاه به نام آنها ثبت شد. طبق این آمار، در بین ۱۲ شرکت خودروساز بخش خصوصی کشور، مدیران خودرو بیشترین تیراژ را به خود اختصاص داده و کمترین تولید نیز نصیب راین خودرو شده است.
جدال بر سر یورو 5 ادامه دارد
از همان سال گذشته نیز کاملا مشخص بود ماجرای استاندارد آلایندگی یورو ۵ به امسال نیز کشیده خواهد شد. این استاندارد باید از ابتدای امسال به اجرا در می آمد، اما وزارت صمت و خودروسازان با ارسال نامه هایی به معاون اول رئیس جمهوری خواستار تعویق آن تا شش ماه پس از لغو تحریم ها شدند. این در حالی بود که مسئولان سازمان محیط زیست یک صدا تاکید کردند استاندارد یورو۵ باید امسال اجرایی شود. یکی از مسئولان محیط زیست نیز اعلام کرده که دولت تصمیم گیرنده آخر در خصوص استاندارد یورو 5 خواهد بود. همچنین به گفته دبیر کمیته فنی صدور مجوزهای زیست محیطی سازمان محیط زیست، معاون اول رئیس جمهور درخواست وزارت صمت و خودروسازان برای تعویق استاندارد آلایندگی یورو 5 را به کمیسیون های زیربنایی ارجاع داده است. بهزاد اشجعی تاکید کرد که نظر این کمیسیون ها به هیات دولت ارسال و در آنجا تصمیم نهایی اتخاذ خواهد شد.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران