دلیل حذف شرط اسقاط در واردات خودروهای هیبریدی و برقی چیست؟

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
به تازگی و پس از چندین مرتبه مذاکره بین مجلس، شورای نگهبان و کمیسیون صنایع بند جدیدی به طرح ساماندهی صنعت خودرو اضافه شده که براساس آن شرط اسقاط در واردات خودروهای هیبریدی و برقی حذف شده است.
به نقل از خبر خودرو، یکی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در این خصوص توضیح داد: «استدلال ارائه شده در خصوص حذف تعرفه واردات برای این خودروها، مبتنی بر توانایی مالی واردکنندگان این خودروها، عدم انتفاع این خودروها از یارانه سوخت و همچنین عدم آلایندگی این خودروها بود.»
محسن کوهکن ریزی ادامه داد: «پس از استماع نظر دولت و رفع ایرادات وارده به این بند، نگاه درآمدزایی از محل تعرفه واردات خودروهای هیبریدی و برقی، جهت تأمین نظر شورای نگهبان، نادیده گرفته شد؛ اما در عین حال، تعهد واردکنندگان مبنی بر اسقاط خودروهای فرسوده حذف گردید تا تفاوتی میان واردات خودروهای برقی و بنزینی وجود داشته باشد.»
وی تصریح کرد: «این بند بدین معنی است که واردات خودروهای هیبریدی و برقی بدون تعرفه صورت نمی پذیرد اما تعهد اسقاط نیز حذف شده است.»
این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ضمن انتقاد به دولت در خصوص اجرای قوانین اسقاط از جمله قانون هوای پاک گفت: «عملکرد دولت دوازدهم، در ارائه تسهیلات برای تشویق به اسقاط خودروهای فرسوده قابل قبول نبوده است. در دوره‌های گذشته اسقاط خودروهای فرسوده با سرعت بیشتر، متعهدانه و با استفاده از تسهیلات ارزان قیمت وجود داشت. در حال حاضر مشکلات مربوط به مراکز اسقاط خودرو و موضوع از رده خارج کردن خودروهای فرسوده به دست فراموشی سپرده شده است.»
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران