ورود قوه قضاییه به بازار خودرو

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
با توجه به گفته های معاون دادستان کل کشور؛ رئیس قوه قضائیه پیرامون حل مشکلات بازار خودرو پیشنهاداتی را مطرح کرده است که کارشناسان این قوه در حال کار بر روی این پیشنهادات اند.
به نقل از فارس، سعید عمرانی در این خصوص توضیح داد: «خودرو به خصوص در طی 2 سال گذشته در کشور ما به عنوان یک کالای سرمایه ای خریداری می شود و به همین جهت نیز قیمت آن واقعی نیست. همین موضوع سبب می شود که خودرو به دست مصرف کننده واقعی نرسد.»
وی ادامه داد: «به همین دلیل ما پیگیر ماجرا هستیم و اوضاع را بررسی می‌کنیم حتی در برخی از بررسی ها دیده‌ایم که 10 هزار خودرو در انباری دپو شده است و فکر می کردیم خودرو احتکار نمی شود ولی دیدیم این اتفاق ممکن است بیفتد. قطعاً بین قیمت کارخانه و بازار تفاوت فاحشی وجود دارد و در واقع یک رانت وجود دارد و از جمله دلایل این اتفاق، وجود دلال ها، نوع ثبت نام و دیگر مواردی است که باید همه آنها اصلاح شود.»
در همین راستا رئیس قوه قضاییه پیشنهاداتی را ارائه داده تا خودرو نیز وارد بازار بورس شده و در آن عرضه شود.
معاون دادستان کل کشور در خصوص این پیشنهاد توضیح داد: «از آن جا که عملا امکان ثبت نام در سایت های عرضه کننده خودرو برای مردم عادی وجود ندارد عرضه خودرو در بورس می تواند هم سبب افزایش تولید شده و هم قیمت ها را به حالت عادی برگرداند.»
عمرانی در ادامه گفت: «در حال حاضر به علت وجود تحریم ها صنعت خودروسازی و قطعه سازی کشور به سمت بومی سازی پیش رفته و خیلی از قطعات اکنون بومی سازی شده است.»
عمرانی تصریح کرد: «از آنجا که بازار خودرو کشورمان بر سایر بازارها نیز تاثیر می گذارد کنترل و نظارت بر این بازار از اهمیت بالایی برخوردار است. باید جلوی سرمایه ای شدن خودرو گرفته شود و و رانتی که در این میان وجود دارد از بین رود. همین رانت سبب شده که قیمت خودروها چنین کاذب شود و حتی رضایت حداقلی نیز از مدیران صنعت خودروسازی وجود نداشته باشد.»
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران