پیشنهاد عجیب دبیر انجمن خودروسازان: قیمت خودرو در بورس تعیین شود

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده
احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان در نشست مشترک قطعه سازان و خودروسازان پیشنهاد داد با نظر به این موضوع که در حال حاضر تمامی نهاده های تولیدی خودرو در بورس عرضه می شوند، این موضوع هم قابل بررسی است که خود ماشین هم در بورس معامله شود. دبیر انجمن خودروسازان با اشاره به قیمت بالای خودروهای داخلی در بازار، راه حل دوم برای کنترل قیمت ها را آزادسازی آن دانست.
مازیار بیگلو، دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو نیز با اشاره به ویروس کرونا و اقدامات صورت گرفته در راستای کنترل و مقابله با آن، اعلام کرد که در حال حاضر صنعت قطعه سازی اگرچه یک هفته با تاخیر کار خود را در سال جدید آغاز کرده است، اما کمترین آسیب را از شیوع ویروس کرونا دیده و بر این اساس، سعی کردیم تمامی پروتکل های بهداشتی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت را رعایت کنیم. باتوجه به این شرایط، صنعت خودروسازی نیز با تیراژ خوبی امسال را آغاز کرده است و می توانیم با حفظ تیراژ، از تلاطم بازار جلوگیری کنیم.
به گزارش خودروبانک و به نقل از خبرآنلاین، احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان با اشاره به ضرر 40 هزار میلیارد تومانی خودروسازان با فرمول قیمت گذاری شورای رقابت، در ادامه صحبت های خود اضافه کرد که از ابتدای امسال ارز نیمایی به صنعت خودرو داده نشده است و این در حالیست که صنعت خودروسازی به دلیل عدم تصمیم گیری به موقع همواره آسیب دیده است. در حال حاضر برای ۱۶ ماه است که خودروسازان تغییرات قیمتی نداشته اند و با قیمت های دستوری و قبل تر از آن نیز با فرمول قیمت گذاری شورای رقابت، خودروسازان داخلی زیان 40 هزار میلیارد تومانی داشته اند که در اسفندماه سال گذشته با تجدید ارزیابی دارایی ها از ورشکستگی خارج شده اند، ولی همچنان خودروسازان داخلی هزاران میلیارد تومان به قطعه سازان بدهکار هستند.
نعمت بخش در ادامه صحبت های خود افزود: سازمان حمایت قول داده بود که قیمت را برای خودروسازان اصلاح کند و ما هم اسناد را به سازمان حمایت داده ایم، اما ۵۰ روز گذشت و هیچ تغییر قیمتی نداشتیم. این در حالی است که مصوبه سران قوا به این موضوع اشاره می کند که هر نهادی مسئول قیمت گذاری است، باید حتما در ستاد تنظیم بازار موضوع را مطرح کرده و مصوبه را بگیرد. وقتی خودروسازان زیان می کنند، حتما خودروسازان ورشکست می شوند و باید جمع کنند، ضمن اینکه به طور میانگین در سال های ۹۷ به ۹۸ مواد اولیه از جمله مس، ورق های داخلی، چدن و دلار که تاثیرگذارترین مورد در نرخ خودرو هستند، با افزایش چشمگیری همراه بوده اند.
دبیر انجمن خودروسازان پیشنهاد داد با توجه به اینکه همه نهاده های تولیدی خودرو در بورس عرضه می شوند، خودرو هم در بورس معامله شود و اگر چنین چیزی قابل انجام نیست، راه دوم می تواند آزادسازی قیمت خودرو باشد.
نظرات
 
 
 
hhhh 1399/2/24
تو گفتی و ما هم باور کردیم.برو کنار من میام جات بزار ضرر کنم.
محمد 1399/2/24
شما میشه پیشنهاد ندی ؟؟؟؟ من نمیدونم ایشون چه کارایی داشتن که تعویض نمیشن ؟؟!!!
بابی 1399/2/24
این شخص همونی بود که در مصاحبه به خبرنگارا گفته برد: برید جمع کنید، من مثل شما پراید سوار نمیشم...!!
حامد 1399/2/24
صحبت این جناب، مصداق ضرب المثل " آب که سربالا بره، قورباغه ابوعطا می خونه" است. به امید خدا، واردات بدون تعرفه خودرو که آزاد شد، شما تشریف ببرید خودروها در بورس یا هرجای دیگری که خواستید قیمت گذاری فرمایید.
Mohsen 1399/2/24
من موندم چه اصراریه برای نگه داشتن این شرکتایی که خودشون اعتراف میکنن زیان ده هستن و بی کیفیت.
همه شرکتای خودروساز بزرگ دنیا دارن برای مقابله با کرونا تلاش میکنن شرکتای خودرویی ما دغدغشون قیمت ماشیناشونه. از ماست که بر ماست...
آرش 1399/2/24
دقیقا مشکل این روزهای بازار خودرو ما حضور افرادی مثل ایشون سر کار هست خیلی دلم می خواد یک سوال ازشون بپرسم

میشه بپرسم در بازاری که تقاضا زیاد و به گفته کارشناسان امکان تولید به هزار و یک علت نیست ، اگر قیمت را آزاد کنند و بازار و نظام عرضه و تقاضا قیمت را تعیین کنه ، چه تضمینی وجود داره که خودروساز با توجه به عدم توان تولید انبوه ، نبض بازار را دردست نگیره و با عدم ارائه درست خودرو به بازار باعث افزایش قیمت ها نشه (چون مطمئنا افزایش قیمت در بازار را رقم میزنه و به نفع خودروساز هم هست)
در بازار امروز با این حجم از تقاضا اگر قرار باشه که قیمت را بازار و نظام عرضه و تقاضا تعیین کنه باید پراید را ۵۰۰ میلیون خرید

اگر استدلال خاصی برای این طرز فکر هست (آزاد سازی قیمت خودرو) لطفا بگید تا ما هم بفهمیم شاید ما هم حامی این جریان بشیم.

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران