آیا بالاخره دولت از خودروسازی می‌رود؟ واگذاری سهام ایران خودرو و سایپا

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده

با توجه به وعده دولت مبنی بر عرضه باقیمانده سهام خود در دو شرکت خودروسازی ایران خودرو و سایپا این سوال مطرح می شود که آیا پس از واگذاری نیز همچنان برچسب دولتی بودن بر روی این دو خودروساز بزرگ قرار خواهد گرفت یا خیر؟

به نقل از دنیای اقتصاد، دولت قصد دارد در راستای ارائه سومین سهام خود در قالب ETF سهام های فولاد مبارکه، مس و شرکت های خودروسازی سایپا و ایران خودرو را عرضه کند. در حال حاضر سهام دولت در دو شرکت ایران خودرو و سایپا زیر 20 درصد است.

با توجه به گفته های تعدادی از کارشناسان صنعت خودرو هر چند دولت قصد دارد سهام خود در ایران خودرو و سایپا را واگذار کند اما این واگذاری بر روی کاغذ صورت خواهد پذیرفت و در عمل تغییری در نحوی مدیریت این دو شرکت خودروسازی رخ نخواهد داد.

به نظر می رسد هدف دولت از واگذاری باقیمانده سهام خود در ایران خودرو سایپا خروج از این دو خودروسازی نیست و مقصود جذب نقدینگی است. با این کار علاوه بر آن که نقدینگی دولت افزایش خواهد یافت فشارهای وارده مبنی بر دخالت دولت در امور خودروسازان نیز کمتر از گذشته می شود.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران